Lordóza a Hyperlordóza
Lordóza patří do skupiny předozadních odchylek páteře. Tato vychýlení jsou přirozená a pro tělo důležitá, neboť splňují funkci tlumení otřesů. Pokud však úhel zakřivení příliš vzroste, může to způsobovat bolestivé problémy. V takovém případě se zakřivení již označuje jako hyperlordóza.
Na lidské páteři jsou dvě místa, kde hyperlordóza může vzniknout. Na krční páteři - krční hyperlordóza. Druhým mnohem častějším místem postižení je břišní část páteře (obratle L1-L5) - břišní hyperlordóza.
Hyperlordóza může být zapříčiněna zvýšeným sklonem pánve nebo vrozenou tvarovou odchylkou obratlů. Mnohem častějším důvodem vzniku hyperlordózy je však jiný důvod, kdy zvětšené prohnutí vzniká jako druhotný problém. Tělo si tak prostřednictvím hyperlordózy kompenzuje jiný problém těla. Mezi nejčastější takové příčiny patří např.. obezita, hrudní kyfóza nebo gravidita.
Jak hyperlordóza vzniká a co způsobuje bolest v bederní části páteře? Abych začal po pořádku, začnu od dětí. Ty mají páteř relativně pružnou. Ta se začíná zpevňovat a získávat svůj stálý tvar kolem dvanáctého roku života. Pokud má dítě již v tomto věku pozkracované svaly a nesprávné držení těla, může to mít postupně negativní dopad na jeho zdraví. Dochází k zafixování nesprávné polohy obratlů, což může postupně vést ke zdravotním problémům. V dospělosti na nesprávné držení těla často navazuje sedavé zaměstnání a zanedbávání cvičení a pohybu obecně. Svaly tak postupně tuhnou a ochabují.
Jak se oblouk - úhel v bederní části páteře zvětšuje a klesá její pružnost, narůstá i tlak na meziobratlové ploténky. Pokud je oblouk již opravdu velký a problém dlouhodobě neřešený, může nastat situace, že obratle začnou měnit svůj tvar. Na místech, kde je obratel utlačovaný a nemá potřebné místo, se začne zmenšovat - obrušovat. Obratel tak postupně získává tvar "klínu" (trojúhelníku). Pokud necháme dospět hyperlordózu až do takového stadia, léčení je mnohem těžší. Pokud je onemocnění způsobené "jen" pozkracovanými a ochablými svaly, dá se hodně napravit. Tvar obratlů však cvičením už se napravit nedá ...
Je třeba si také uvědomit, že zatímco jiné části těla mají oporu v podobě kostry, resp. kostí, v pase žádná taková velká opora neexistuje. Celou váhu horní části těla má na starosti břišní část páteře (obratle meziobratlové ploténky). To, co zdravému člověku účinně pomáhá, aby bederní obratle a ploténky netrpěly, jsou svaly trupu. Znamená to, že pokud se člověk věnuje jen svému sedavému zaměstnání a nevěnuje dostatečnou pozornost posilování a uvolňování svalstva, dříve či později začne pociťovat bolesti v kříži. Chyb se však často nedopouští jen nesportovci, ale i sportovci! Hodněkrát se stává, že zatímco velkým svalovým partiím věnujeme dostatečnou pozornost, drobné svaly v okolí páteře i samotné svaly trupu zůstanou zanedbávány.
Asi nejčastější chybou, se kterou se setkáváme, je intenzivní procvičování spodní části zad jako lék na jeho bolest. Zní to logicky. Pokud mě bolí záda, budu cvičit záda. Ve většině případů to však od bolesti nepomůže, ale naopak hyperlordózu může zhoršit. To, co však nejčastěji způsobuje problémy, je ochablá břišní stěna a ztuhlé zádové svalstvo v okolí beder.
Pro lepší pochopení uvedu příklad. Představte si, že tělo je pružná hůl a do obou stran ohýbaná dvěma "strunami": 1. břišní svaly a 2. zádové svaly. Pokud budou břišní svaly ochablé a nedostatečně napnuté, ty na opačné straně budou ohýbat hůl (páteř) na svou stranu mnohem výrazněji. To nejlepší co můžeme tedy v takovém okamžiku udělat, je posílit břišní svaly a vhodnými uvolňovací cviky natahovat ztuhlá a pozkracovaná záda. Jak se říká, všechno se vším souvisí, a proto bolest kříže nekončí u ochablého břicha. Častou příčinou je postahovaná zadní strana stehen (dvouhlavý sval stehna) a naopak ochablé hýžďové svalstvo a přední strana stehen (čtyřhlavý sval stehna). Je proto důležité věnovat pozornost i těmto partiím.
Na závěr bych chtěl dodat, že zejména u obézních lidí je třeba odstranit primární příčinu hyperlordózy, která vzniká až druhotně, jako kompenzace nadváhy - velké břicho nutí jeho majitele nezdravě prohýbat záda. Podobný problém mají i nastávající maminky, ale zatímco u nich primární příčina po porodu zmizí, obézním nepomůže nic jiného než zhubnout ...