V současnosti jsou velmi rozšířené těhotenské multivitamíny, které však ne vždy vhodně naplňovat potřeby těhotné ženy a plodu. Optimální je přísun vitamínů v jejich přirozené formě, tedy v ovoci, zelenině, mase, mléčných výrobcích. Celkově se doporučuje minimálně 400 g ovoce a zeleniny denně.
V průměru představuje jedna porce zeleniny velkou papriku nebo mrkev, 2 rajčata nebo misku čínského zelí či salátu, půl talíře brambor či sklenice neředěné zeleninové šťávy. Celkově se doporučuje 3-6 porcí zeleniny denně, z toho 2 v syrovém stavu.
Jedna porce představuje 1 pomeranč, jablko nebo banán, misku jahod či sklenice neředěné ovocné šťávy. Celkově se doporučuje 2-4 porce ovoce, z toho minimálně 1 surová. Jedna porce mléčných výrobků představuje 250 ml mléka nebo 200 ml jogurtu nebo 55 g sýra.
Celkově se doporučují 2-3 porce mléčných výrobků denně.
Během těhotenství je zvláště důležitý dostatečný přísun kyseliny listové, vápníku a železa. Díky jodizácii soli nehrozí nedostatek jódu a následné poškození plodu. Přesto se těhotným ženám doporučuje konzumace mořských ryb.
Kyselina listová je důležitým faktorem při dělení buněk. Její nedostatek může vést k vrozeným vývojovým poruchám, zejména poškození nervové trubice, ale i ke zpomalené vývinu plodu či k předčasnému porodu. U žen, které trpí vrozenou poruchou krvetvorby, trombofíliou (větší náchylnost k tvorbě krevních sraženin), projevuje se opakovanými potraty, je její dostatečný příjem velmi důležitý.
Denní potřeba kyseliny listové je 600 - 1 000 mikrogramů. Doporučuje se užívat 400 mikrogramů Acidum folicum denně (1 tableta) měsíc před otěhotněním a dále během celého těhotenství. Kyselinu listovou obsahuje špenát (200 g špenátu je jedna denní dávka), Košťálová a kořenová zelenina, ořechy, tropické ovoce, lesní plody, droždí, snídaňové cereálie.
Většina prenatálních vitaminů obsahuje 400 - 800 mikrogramů kyseliny listové, což je pro správný vývoj plodu dostatečné množství. Ženám, které mají nebo měli plod s vrozenou vývojovou poruchou nervové trubice v předchozím těhotenství nebo užívají léky proti epilepsii, se doporučuje dávka až 4 mg kyseliny listové.
Vápník je důležitý pro stavbu zdravých kostí a zubů, pro normální funkci srdce, nervů, svalů a na podporu vývoje plodu během těhotenství. Některé studie naznačují, že vápník může snižovat riziko karcinomu prsu a tlustého střeva.
Doporučený příjem je 1 000 mg denně. Většina prenatálních vitaminů obsahuje od 100 do 200 mg vápníku v jedné tabletě, což je mnohem méně, než je doporučená dávka pro těhotné ženy. Aby se vápník mohl vstřebat, potřebuje tělo vitamín D.
Jeho nejvýznamnějším zdrojem je sluneční záření. Už několik minut pobytu na slunci bez krému s ochranným faktorem zaručí jeho dostatečný přísun, vápník tělu dodávají zejména mléčné výrobky. Nedostatečný příjem vápníku v těhotenství nemá žádné bezprostřední zdravotní důsledky, ale může být spojen s vyšším rizikem vysokého tlaku a preeklampsie.
Nedostatek železa je nejčastější poruchou výživy. Způsobuje chudokrevnost. U nás je chudokrevnost diagnostikována u 10 - 20% těhotných, většinou v mírné formě. Jeho denní příjem by měl být okolo 80 mg. Prenatální vitaminy obsahují zpravidla 10 - 20 mg železa v jedné tabletě.
Železo je obsaženo v ovoci, zelenině, chlebu, mase a drůbeži. Systematické užívání železa v těhotenství sice zlepšuje krevní obraz, ale jeho pozitivní vliv na plod nebyl prokázán. Naopak, jeho nadužívání způsobuje zácpu a zažívací potíže. Železo by tedy mělo být podáván ženám s diagnózou chudokrevnosti.
Opatrně by se mělo přistupovat ik užívání těhotenských multivitaminů s obsahem jódu, železa a vápníku současně s léky na nedostatečnou funkci štítné žlázy a s některými léky na snížení krevního tlaku.
Těhotenské multivitamíny nejsou zárukou bezproblémového průběhu těhotenství a zdravého dítěte. Rozhodně neuškodí, pokud je užíváte, ale základem je především pestrá a vyvážená strava. Z podávaných vitamínů v tabletách má svůj význam kyselina listová av případě chudokrevnosti železo.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu