Osteopatie

Stalo se vám, že jste si stěžovali na bolesti páteře, šíje, stažené svalstvo, že vás "seklo" v páteři, dostali jste průvan, ofouklo vám klouby nebo jste měli celkově ztížený pohyb? Zamýšleli jste se už někdy nad tím, co to všechno vlastně znamená a co způsobuje bolest? Co se skutečně skrývá za našimi potížemi? Ne, nebudou to pouze přibývající léta ..

Ve většině případů bolestem kloubů a svalů předchází právě fyzická práce, rytí v zahradě, zvedání těžkých předmětů, námaha, stres, nesprávné držení těla nebo sportovní výkon. Zaseknutí, bolesti páteře a kloubů mohou mít různé příčiny, z nichž některé vyžadují odborné lékařské vyšetření. V mnoha případech jsou však bolesti způsobeny pouze špatnou funkcí zádového svalstva a kloubů. Tělo se nedokáže "poprat" ze zvýšenou tělesnou námahou a důsledkem je, že se velmi důmyslně brání což se projevuje jako zvýšené napětí a svalové křeče, v některých případech dokonce zánětem. Takto se páteř chrání před dalším poškozením a možná později i mnohem vážnějšími problémy. Chronické bolesti se tedy stávají jakýmsi signálem, že něco není v pořádku.

Musíme být upřímní a uznat, že tyto signály často ignorujeme, "zapřeme". Užijeme tabletku proti bolesti a pokračujeme v denní práci. Za pár dní bolesti pominou a my pokračujeme v každodenních aktivitách. V nasledjúcich měsících a letech se bolesti vracejí stále častěji a intenzivněji. Pomalu se dostáváme do stádia, kdy si už nedokážeme sami pomoci a hledáme odbornou radu. Tehdy je již však častokrát dost pozdě a je nezbytná operace.

Nebojte se, nejste sami. Bolesti páteře a kloubů, nadměrné svalové napětí jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů ve vyspělých zemích.

 

Co říkají statistiky osteopatie? Např. ve Velké Británii:

1 ze 4 dospělých lidí a kolem 12 000 dětí trpí svalově-kosterními problémy,

12,3 milionu ztracených pracovních dnů, což znamená ztráty pro zaměstnavatele 590-624 mil.. liber ročně,

30% lékařských konzultací kvůli výše zmíněným problémům,

nejčastější příčina opakované návštěvy lékaře,

22% práce neschopných lidí má výše uvedené potíže.

 

Na západě to nazvali "Myoskeletální krize" - fenomén, který stále více trápí moderního člověka. Jak se tedy na tento problém dívají v jiných zemích? Co tedy můžeme dělat a jak předejít těmto následkům? Ve Velké Británii mají lidé několik možností, jak řešit podobné situace. Mohou navštívit lékaře, fyzioterapeuta, osteopata nebo chiropraktika. Každý z těchto odborníků má svůj vlastní pohled a léčebný postup. Lékař vás vyšetří, vyloučí jiné potenciálně nebezpečné nemoci, které mohou způsobovat tyto bolesti a zvolí další postup. Obstřiky, klid na lůžku a léky jsou velmi často jednou z možností, jak léčit bolesti pohybového aparátu. Někdy vás lékař pošle k fyzioterapeutovi na různá cvičení zpevnění páteře a masáže. Lidé ve Velké Británii však mají ještě jinou možnost, a to navštívit osteopata, přičemž osteopatie se jako jedna z léčebných metod stala součástí dlouhodobého plánu anglické vlády jak bojovat proti myoskeletální krizi (jen v Anglii se poskytuje zhruba 30 000 osteopatických kozultácií denně).

 

Čím je osteopatický přístup výjimečný?

Osteopatie využívá vědecky ověřené manuální techniky s cílem ovlivnit hlavně nervový a pohybový aparát a tak udržovat zdraví člověka. Dobré nervové zásobení je podstatné pro fungování jakéhokoli orgánu v lidském těle. Víme, jaké jsou následky když dojde k poškození míchy. Stejně tak nervy vycházející z páteře mohou být mechanicky poškozené či zablokované. Poškození může být různé - od zničené meziobratlové ploténky, zaseknutého zádového obratle až po ztuhlé svaly, kterými nerv prochází. Tyto změny tak zapříčiňují poruchy nervového zásobení, následkem čehož se oslabený organismus stává náchylným na různé choroby. Osteopat pomocí široké škály osteopatických manuálních technik zlepšuje mechaniku páteře což umožní optimální nervové zásobování do všech částí těla a kloubů.

 

Jaký to má význam z hlediska celkového náhledu na lidské zdraví? Zdraví závisí na přírodní schopnosti organismu bojovat proti škodlivým účinkům prostředí a zároveň kompenzovat jejich následky, odolávat, mít dostatečné rezervy na překonání denních stresů (práce, sportovní výkon). Různé blokády a poruchy pohybového aparátu a nervového zásobování obírají tělo o vitální energii potřebnou pro zvládnutí těchto denních stresových situací.

Osteopatie vidí svalově-kosterní-nervový systém jako jediný, který můžeme pomocí manuálních technik ovlivnit a tak působit na lidské zdraví přes změny ve fyziologických procesech v lidském těle. Zároveň je to přírodní způsob léčby bez zbytečného zásahu chemie, operace nebo jiných pomůcek. Navíc, osteopatie nejen řeší již existující problémy ale také funguje jako prevence degenerativních změn v páteři, kloubech či svalech.

Osteopatie se snaží o perfektní rovnováhu lidského těla, která je jedním ze základních prvků důležitých pro celkové zdraví, přičemž na základě toho pak mohou další části bytí (mysl a duše) reagovat na "stresy" života v pozitivním smyslu-zdraví.

Osteopatie je bezpečný a přirozený přístup ke zdraví. Je určena hlavně těm který mají problémy s pohybovým aparátem a mají zájem dozvědět se něco více o svém zdraví.

 

Osteopatie - historie osteopatie

Osteopatie byla založena americkým doktorem AT. Stillem kolem roku 1870 v USA. Dr. Still vyvinul osteopatii z empirického pozorování anatomie lidského těla a různých chorob které léčil. Jeho rodinné neštěstí (úmrtí jeho tří dětí) ho přivedlo hlouběji se zabývat zdravím a nemocí lidského těla. Studium ho nakonec přivedlo k myšlence vytvořit nový holistický a naturálnejší systém léčení. Dr. Still, postupně založil svou vlastní kliniku a později v roce 1892 otevřel první osteopatickú školu. Do dnešního dne je v Americe 24 osteopatických univerzit.

Osteopatie svou odborností a přístupem si vydobyla zvláštní místo ve zdravotnictví. Je oddělena od ortodoxní medicíny ale přitom má svůj vlastní edukační systém a výzkum. Na rozdíl od USA, v evropských státech i ve Velké Británii však osteopati nejsou lékaři ale částečně jen primární zdravotničtí pracovníci. To znamená že, lidé často navštíví osteopata jako jednoho z prvních odborníků při různých svalových bolestech a zaseknutí. Osteopati jsou vyškoleni rozpoznat patologické změny které mohou způsobovat svalové bolesti a v takových případech doporučovat klienty na odborné lékařské prohlídky.

 

Osteopatie - léčba a další informace

 

Osteopatie a co ji odlišuje od dalších metod?

Filozofie je to co ji odlišuje od ostatních medických odborů. Hlavním konceptem je, že všechny části těla pracují jako jeden integrovaný celek. Pokud jsou některé části těla zablokovány, jiné části se adaptují způsobem, že vedou k zánětům, bolesti, zkrácení a ztuhnutí svalového a fasciální tkáně a dalším problémům. Osteopat má velmi dobře vytrénované palpační schopnosti (palpace je subjektivní metoda vyšetření velikosti a tvaru orgánů v těle pohmatem; např. lymfatických uzlin, sleziny, ledvin, jater, apendix ...) a dokáže již v počátečním stadiu objevit a odstranit tyto změny a tím zajistit optimální-zdravou funkci lidského organismu. Osteopatická léčba tak pak vede k prevenci, snížení bolesti, redukovanému stresu, zlepšení mobility a pocitu blaha.

 

Jaká je odbornost a kvalifikace osteopatů?

Momentálně se pracuje na vytvoření jednotného systému vzdělávání a regulace osteopatie v Evropě, protože různé země mají svůj vlastní systém uznávání, edukace a regulace tohoto povolání. Osteopati ve Velké Británii mají status regulovaného povolání (General Osteopathic Council) a studium zahrnuje 4 roky univerzitního denního studia. Tím se zaručuje vysoký standard kompetence tohoto povolání. Osteopatická komora vyžaduje neustálé zvyšovat odbornou úroveň svých členů kontinuálními vzdělávacími programy, které musí každý osteopat každoročně podniknout. Osteopati se řídí přísným kodexem praxe, který upřesňuje znalosti, dovednosti a vymezuje kompetence každého osteopata.

 

Co osteopati léčí?

Osteopati jsou specialisté na širokou škálu poruch pohybového aparátu, ale i jiných funkčních poruch lidského organismu, např:

akutní a chronické bolesti zad,

bolesti hlavy a migrény,

bolesti kloubů (rameno, loket, zápěstí, bederní, kolenní, hlezenní, pánevní, sánkový),

sportovní zranění (natažení šlach, vazivové tkáně a svalů),

záněty svalových úponů a vazivové tkáně,

nesprávné držení těla,

blokády páteře,

akutní zaseknutí páteře,

mikrotraumata u miminek a malých dětí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


MD15 – Super koncentrovaný povrchový čistič a sanitizér, dávka 40 ml (pro 1 lahev)

Žijeme v době, která vyžaduje vzhledem k epidemiologické situaci zvýšenou hygienu, a to nejen tu naši, osobní, ale...
více…

KC Professional – stojan pro elektronický dávkovač desinfekčního přípravku

Dávkovače dezinfekčních prostředků jsou velice praktické pomůcky osobní hygieny rukou. Jenže v mnoha provozovnách...
více…

KC Professional – elektronický dávkovač desinfekčního přípravku na ruce, nerezový

Designový dávkovač dezinfekčního přípravku na ruce, to není jen účinná prevence infekčních chorob, ale také...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 5 KG

Čistící prostředky s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 1 L

Produkty s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého vyčištění. K...
více…

Argonit AS21 – čistič tvrdých povrchů, 1l

Žijeme v době, kdy již dezinfekce povrchů není nutností jen v nemocničních zařízeních. Pomalu se stává denní...
více…

Argonit Alcool 70 – Hydroalkoholický detergent, 70 % alkoholu,750 ml

Dezinfekční a zároveň čistící prostředky na bázi vysoké koncentrace alkoholu jsou pro své úžasné vlastnosti velmi...
více…

Uni5 Agrumato C – koncentrovaný čistič podlah 1l

Čističe podlah se řadí velmi oblíbené a vysoce účinné produkty úklidové chemie. Protože čistá podlaha, to je...
více…

Argonit AF/2 – čistící prostředek a sanitizér pro gastro zařízení 750 ml

Dezinfekce je u práce s potravinami stejně důležitá jako neustálé udržování pracovních a skladovacích ploch v...
více…

Nošení chráničů sluchu oceníte i v domácnosti

Nemusíte mít nutně citlivý sluch, abyste si museli pořídit chrániče sluchu. Někdy postačí i migréna, špatná...
více…