Jak pěstovat měsíční jahody?
Měsíční jahody, v zahraničních katalozích nazývané také alpinské nebo alpské jahody, byly v minulosti v zahrádkách velmi rozšířené. I když poskytují drobné plody, vynikají výbornou chutí a výrazným aroma lesních jahod.
Jsou vhodné na výsadbu například na okraje chodníků nebo záhonů, ale dají se pěstovat i v nádobách na terasách či balkonech, kde svými květy a násadou červených drobných jahůdek během celé vegetace působí i velmi dekorativní. Botanicky patří k druhu jahoda obecná (Fragaria vesca), var. semperflorens – vždy kvetoucí.
Kdy je vyséváme?
Měsíční jahody můžeme vysévat ve dvou termínech, od toho se pak odvíjí termín vysazování hotových sazenic. Na brzké letní vysazování sazenic vyséváme semena už koncem února nebo v březnu až dubnu, což vyžaduje vytápěné prostory, neboť semena klíčí při teplotě 18 až 20 ° C. Semena můžeme vysévat i ihned po jejich obdržení z dozrálých plodů. V tomto případě pěstuje do příchodu zimy sazenice, které po přezimování vysazujeme na určené místo. Vyséváme do mělkých bedniček nebo připravených květináčů. Použijeme kvalitní kompostovou zeminu odlehčenou pískem, případně perlitem. Použít můžeme i hotové výsevní substráty, například na výsevy zeleninových semen. Povrch substrátu mírně upěchujeme, vysejeme semeno a rovnoměrně zasypeme jemnou vrstvou lehčí zeminy, nejlépe proseté přes síto. Ještě před první zálivkou přikryjeme povrch papírem (dobře poslouží staré noviny nebo jiný savý papír) a pak opatrně, ale důkladně zalijeme. Zakrytí papírem slouží jako ochrana před vyplavením drobných semen. Abychom zabránili rychlému vysychání, bedničky můžeme přikrýt sklem nebo fólií.
Čas na přesazování
Když začnou semenáčky klíčit, papír odstraníme. Semeno vyklíčí při teplotě 18 - 20 ° C asi za 14 až 21 dní. Semenáčky rozsadíme, pikýrujeme, když mají dva až tři pravé listy, což bývá čtyři až pět týdnů po výsevu. Na přesazení použijeme květináče nebo rašelinové kořeny, které s hotovou rostlinou přímo vysadíme bez porušení kořenového balu. Celý proces pěstování sazeniček trvá v závislosti na podmínkách devět až dvanáct týdnů. Osvědčené a méně náročné je použití rašelinových tablet, které jsou běžně dostupné v prodejnách ze zahradnických potřeb. Použít je můžeme buď tak, že semena vložíme jednotlivě do vlhkých nabobtnalých tablet umístěných v mělké nádobě, které dále udržujeme ve vlhkém stavu, a tu vyklíčí a dorostou, nebo tak, že semenáčky vypěstované běžnou setím rozsadíme do rašelinových tablet (nepotřebujeme další květináče ani substráty) a po sklizni rostliny vysadíme i s rašelinovou tabletou přímo na určené místo.
Návod na pěstování:
Jejich pěstování není náročné. Nejkvalitnější plody přinášejí v prvním roce po výsadbě, starší trsy kvetou a rodí méně, proto je vhodné v třetím roce staré rostliny nahradit. Při dobré péči však mohou vydržet i pět let. U nás je nejznámější a běžně dostupná stará německá odrůda 'Rujana', v minulosti byla rozšířena například odrůda 'Baron Solemacher'. Měsíční jahody lze rozmnožovat dělením trsů, neboť neodnožují jako velkoplodé zahradní jahody, nebo setím semen. Tento způsob zaručuje úplnou obnovu porostu. Semena můžeme v současnosti koupit ve specializovaných prodejnách balené podobně jako květinové nebo zeleninové. Můžeme je však získat i ze stávajících rodících rostlin tak, že celé dozrálé plody necháme na suchém místě úplně zaschnout a poté semena z plodu vydrolíme.