Jaké je rozdělení a použití dřevěných podlah?
Dřevěné podlahy jsou v dnešní době znovu velmi oblíbené, protože v interiéru vytvářejí krásnou a klidnou atmosféru. Jejich předností jsou jejich vynikající tepelné a izolační vlastnosti. Jelikož se jedná o přírodní materiál, neobsahují prvky, které by mohly vyvolávat alergické reakce.
Rozlišujeme je na prkenné, palubové, parkety, dřevěnou dlažbu a podlahové rošty. Všechny druhy se vyznačují příjemnou teplotou povrchu. Dřevo velmi dobře izoluje a zpříjemňuje chůzi. Rovněž vykazuje poměrně dobrou otěru vzdornost. Životnost těchto podlah je několik desítek let a lze ji výrazně prodloužit impregnací a lakováním.
Prkenné podlahy
Představují nejjednodušší provedení dřevěné podlahy. Patří sem tesařské podlahy zhotovované z hoblovaných, nebo nehoblovaných desek nebo fošen. Prkna jsou na jedné podélné straně opatřena drážkou a na druhé straně perem o stejném rozměru. To umožňuje sesadit pevnou podlahu. Jsou předchůdcem dřevěných palubových podlah a obvykle jsou vyrobeny z dřeva jehličnatých stromů, jako jsou smrk, jedle, modřín a borovice.
Po položení podlahy musíme povrch zbrousit, abychom vyrovnali případné nerovnosti, Je vhodné podlahu následně ošetřit olejem a voskem, tak zabráníme pronikání nečistot a vlhkosti.
Palubové podlahy (palubky)
Hoblované palubky jsou alespoň z jedné strany zhoblovaná prkna s perem a drážkou a při pokládce je zasouváme do sebe. Vyrábějí se zpravidla z plného masivního jehličnatého dřeva smrku, borovice nebo modřínu, ale můžeme se setkat i s palubkami dubovými nebo lipovými. Mají zpravidla tloušťku 19 – 35 milimetrů. Silnější prkna hoblovaných palubek mají tu výhodu, že je i po letech můžeme přebrousit. Šířka běžně prodávaných palubek se pohybuje mezi 9,5 – 18 centimetrů, jejich délka mezi 1,5 – 6 metrů. Jejich povrchová plocha ještě není ošetřena.
Po položení je přebrousíme nebo můžeme použít úpravu tzv. kartáčování, provádí se pomocí ocelových kartáčů, kterými se povrch palubky zbaví měkké povrchové vrstvy dřeva. Touto technikou docílíme vyšší tvrdost povrchu, lepší odolnost proti opotřebení a typický rustikální vzhled. Další úpravou povrchu je tzv. „vytloukání“ a patinování, které dodá palubkové podlaze zajímavý vzhled opotřebované podlahy.
Parkety
Tvar jednotlivých dřevěných prvků dal kdysi parketám jejich název. Název parkety se používá pro dřevěné podlahy s nášlapnou vrstvou, uspořádanou do různých vzorů a spojovaných perem, drážkou, nebo pokládané na tupý sraz. Můžeme volit mezi tyčovými, mozaikovými, lamelovými a deskovými parketami a parketovými prkny.
Dřevěná dlažba
Dřevěné špalíky se vyrábějí příčnými a podélnými řezy z dřevěných kotoučů, nařezaných na potřebnou výšku. Mají zpravidla tvar čtyřbokých hranolů se čtvercovou, nebo obdélníkovou podstavou. Sestavíme je tak, že jejich čelní, řezná plocha slouží k chůzi. Pro výrobu se používá tvrdé dřevo, tj. dub nebo pařený buk. Tento druh podlah je maximálně odolný a jeho životnost je téměř neomezená. Abychom zamezili vysychání, bobtnání a hnilobě je potřeba dřevo impregnovat.
Dřevěné podlahové rošty
Dřevěné podlahové rošty se vyrábějí převážně z exotických dřevin, které v exteriéru nevyžadují dodatečnou údržbu. Používají se na podlahy venkovních teras, na plochy kolem bazénů apod. Výhodou je velmi dobrá odolnost vůči vodě a povětrnostním vlivům naopak jistou nevýhodou je vyšší cena.
Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy