Adventní věnce a květinová výzdoba svátečního stolu

Horečné nakupování a zvýšenou péči o domácnost pro přípravu slavnostních chvil zná většina z nás minimálně jednou do roka, ale především na Vánoce. Intenzivní přípravy většinou zaberou i celé víkendy. Často cítíme potřebu zpomalit tempo, nadechnout se do nového dne bez nepříjemného pocitu, že jsme na něco důležitého zapomněli. Je známým faktem, že nám uprostřed stresu pomohou zlepšit náladu rostliny a květiny, které vytvářejí kolem nás zelenou oázu klidu a pohody, ba navíc patří i mezi vděčné a vítané dary.

Přírodní trendy

Ať už upřednostňujete tradiční vánoční květiny a rostliny, nebo jste naopak zastánci neotřelých až avantgardních aranžmá například z exotických květin a rostlin, tyto Vánoce určitě nebudete zklamáni. Pokud si však přece nejste jisti, čemu dát přednost - zda exotické nebo spíše tradiční úpravě, - možná se vám zalíbí něco z letošního zimního trendu v aranžování květin, jehož název je Natures 's Jewels - tedy klenoty přírody. Tento trend nachází inspiraci v přírodě, v tom, co je v ní výrazné, ale především přirozeně krásné. Ústředním motivem je právě zelená, o níž se obecně ví, že působí uklidňujícím dojmem. Tato barva se pak může kombinovat s různými výraznými zářivými barvami, podobně jako je to v přírodě.

Adventní věnec - první náznak Vánoc

I u nás se postupně zdomácněla tradice adventního věnce, který připomíná blížící se svátky. Spolu s vánoční hvězdou a cyklámenem je tradičním doplňkem sváteční pohody, vůně jehličí a vánočního cukroví. Klasické adventní věnce odečítají svými svíčkami týdny do Štědrého dne a zdobí okna, dveře, ale i stoly. Dají se zavěsit do obývacího pokoje pod lustr, a tak jsou stejným dekorativním prvkem, jako měli naši předkové. Pomocí adventního věnce vytvoříme vánoční atmosféru i v dětském pokoji, avšak svíčky je třeba nahradit jinými ozdobami. Dětský pokoj můžeme vyzdobit také minibramboříky, o které se budou moci děti starat, přičemž jejich příjemná vůně jim zpříjemní celé vánoční prázdniny. Pokud však chcete mít klasickou výzdobu vánočního stolu, není nic vhodnějšího, než připravit věnec z břečťanu, barvínku a barevných květů, například minirůží a alstroemérií. Pro tento účel se také velmi dobře hodí chryzantémy, protože vydrží dlouho svěží. Základem takového věnce musí být pěnová hmota dostatečně namočená ve vodě. Vodu musíme pravidelně dolévat a doporučuje se přidat i výživu pro řezané květiny. Stejným způsobem se dá vytvořit i svícen nebo ozdobné aranžmá. I když si netroufáte na vlastnoručně vyrobené aranžmá, váš štědrovečerní stůl nemusí být ochuzen o reprezentativní výzdobu. Stačí si v obchodě vybrat řezané květiny a nechat si z nich uvázat nějaký vánoční aranžmá. Kromě chryzantém vypadají ve vánočně vyzdobeném bytě skvěle orchideje, buvardia, hvězdník (Hippeastrum) nebo Euphorbia fulgens. Neexistuje nic, co by atmosféru rozzářených, zejména dětských očí pod stromečkem umocnilo více než zářivé, veselé a jasné barvy květů.

Vánoční hvězda - vánoční klasika

Během Vánoc těžko nahraditelný pryšec nejkrásnější, tedy vánoční hvězda pocházející z Mexika. Jeho latinský název je Euphorbia pulcherrima nebo i Poinsettia pulcherrima. Už dávno neplatí, že nás okouzluje pouze její sytá červeň, která je až šarlatová, protože barvy její listenů mohou být i růžové nebo lososové. V současnosti existují dokonce i odrůdy, které mají dvoubarevné listeny. Vzhledem na svůj jižanský původ si vánoční hvězda vyžaduje stálou pokojovou teplotu v rozmezí 16-20 °C (zejména v období zbarvení) a dostatečně vlhkou půdu. Na zálivku je vhodná vlažná voda, jednou za týden je třeba rostlinu přihnojit. Prospěje jí občasné rosení listů (můžete ji postavit na vlhké kamínky), neobejde se však bez světlého místa, kam však nedopadají přímé sluneční paprsky. Pokud je v bytě příliš suchý vzduch, listy začnou brzy opadávat, a proto není vhodné, aby stála rostlina v blízkosti topného tělesa. Třeba ji však chránit i před studeným průvanem a nemá ráda výpary z hořícího plynu. Vánoční hvězdu kupujte zcela vybarvenou, zdravá rostlina má jasně zelené, čerstvě vypadající listy. Nekupujte rostliny, kterým opadávají listy. Pozor! Mléčná šťáva z pryšce je jedovatá a může podráždit pokožku i sliznici!

Tip

Pokud chceme, aby vánoční hvězda kvetla znovu právě v adventním čase, musíme ji od konce září nebo začátkem listopadu asi na 8 týdnů držet v naprosté tmě. Jsou to "rostliny krátkého dne", které potřebují dlouhé období ve tmě, aby se jejich listeny dobře vybarvily (asi 8 hodin světla a 16 hodin úplné tmy - třeba je zastiňovat i před pouličním osvětlením). K zatemnění používáme vědro nebo obal z kartonu.

Brambořík - křehká krása

Brambořík (Cyclamen persicum) je oblíbený zejména pro půvabné pestrobarevné květy mnoha odrůd, které mohou být bílé, růžově, fialově nebo červeně až karmínově zbarvené. Nejoblíbenější jsou bramboříky, které mají červené, bílé, růžové a lila květy a srdčité listy s bílou kresbou. Květiny často i voní, což se hodí zejména na Vánoce, které mají být voňavé. A proto, i když jsou bramboříky klasickými hrnkovými květinami, můžeme je použít i do mnoha vánočních aranžmá v kombinaci s dalšími řezanými květinami. V teplém bytě bramboříky rychle odkvétají, a proto je vhodné postavit tyto pestré rostliny na místo, kde je polostín a poněkud chladněji - nejlépe jim vyhovuje teplota vzduchu mezi 12-18 ° C. Právě proto jsou v předvánočním období vhodnými rostlinami do kuchyně nebo do ložnice. V posledním období se prodávají i takzvané minibramboříky, které lépe snášejí pokojovou teplotu, a tak se dají úspěšně pěstovat i v jiných částech bytu. Měly by se zalévat zespodu do misky, nejlépe měkkou vodou, čímž zamezíme přemokření vyčnívající části hlízy, ze které rostlina vyrůstá. Odkvetlé květy i se stonky mají být odstraněny vykroucením. Pokud chceme bramboříky pěstovat i dále po odkvětu, musíme postupně od května omezit jejich zálivku. Začátkem srpna je vhodné vyjmout rostliny z květináčů a hlízy přesadit do čerstvé zeminy, která se má skládat ze směsi listovky, rašeliny a písku. Bramboříky  je třeba sázet do květináčů přiměřené velikosti tak, aby jedna třetina hlízy byla nad úrovní půdy. Pokud se při pěstování vyvarujeme nejčastějších chyb, jako jsou chlad a nedostatečná zálivka nebo naopak přelití či zalévání příliš studenou vodou, odměnou pro nás bude další záplava květů.

Silvestr není jen šampaňské

V období vánočních svátků se většina z nás těší na zasloužené dny volna, setkání s přáteli a oslavy Vánoc a Nového roku. Snažíme se přehodnotit svá předsevzetí z loňského roku, pokud jsme si nějaká dali, a očekáváme to magické přehoupnutí se hodinové ručičky do nového data nového roku. Na poslední den v roce se váže několik různých zvyků, ale atmosféra očekávání je vždy stejná. Podle ní si přizpůsobujeme svoje přežití Silvestra. Výzdobu stolu už nepořizují mísy s vánočním pečivem, jmelím či chvojím a purpurou, ale spíše talíře s jednohubkami a chlebíčky, připravujeme lahve s dobrým vínem a tradiční šampaňské. Dobré jídlo vždy chutná ještě lépe, když se servíruje v esteticky vytříbeném prostředí. To znamená, že bychom neměli zapomínat na květinové ozdoby, které mohou tento poslední den v roce zajímavě doplnit. Existuje nekonečné množství variant květinové výzdoby, vždyť Silvestr může být bláznivý a divoký, ale i klidný, prožitý například v rodinném kruhu. Podle účelu volíme i aranžmá. Ozdobit můžeme jak stůl, tak drobnosti: svícny, skleničky či lahve sektu. Květinovou výzdobu stolu volíme vždy úměrně jeho velikosti. Velmi často se nyní při výzdobě interiérů používá opakování stejných prvků: například několik menších váziček, do kterých vložíme pouze jeden květ. Na ozdobu slavnostních nápojů nám výborně poslouží jednotlivé květy Phalaenopsis, které odlomíme ze stonků a jejich krátké stonky jednoduše zavěsíme na okraj sklenice. Jakýkoliv další drobný a luxusní kvítek, zasunutý například za ubrousek otočený kolem láhve, dodá slavnostnímu večeru ten správný "šmrnc". I ubrousky, ve kterých jsou zabalené příbory, se dají sepnout stužkou a dozdobit jedním květem. Ať si říká kdo chce, co chce, středem každého večírku je však stůl. A samozřejmě, že to nemůže být prázdný stůl. O dobrém jídle a květinové výzdobě jsme již hovořili, ale to ještě není všechno. Důležitou roli mají i nádoby na květiny, které by měly vhodně ladit se stylem slavnostní tabule. Pokud jste se například rozhodli pro brambořík, ten pěkně vynikne ve vysokých jednoduchých skleněných vázách. Naopak, bohatší aranžmá se zelení a ozdobnými větvičkami se zase hodí do nízkých nádob nebo košíčků. Avšak pozor, na prvotní funkci stolu a posezení u něj nesmíme zapomínat. Lidé u stolu chtějí mluvit a vidět si přitom do očí.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články