Nalezení té pravé chaty nebo chalupy často závisí na náhodě, ale i náhodě se dá pomoci. Kde však začít s hledáním? Spíše než sedneme do auta a začneme bezcílně brázdit krajinu křížem krážem stále dál od našeho města, můžeme si raději sednout za počítač a zjistit, co nám nabízí internet. Některé realitní kanceláře se specializují přímo na prodej rekreačních objektů a v jejich internetových databázích najdeme poměrně širokou nabídku chat a chalup. Pokud nás i nic nezaujme, alespoň získáme orientační představu o cenách a úrovni nabídek v jednotlivých regionech. Na základě těchto informací pak můžeme zúžit okruh pátrání na nějakou konkrétní lokalitu, která nás nejvíce oslovila. S realitními kancelářemi se však můžeme zkontaktovat i v případě, že momentálně nemají v nabídce nic, po čem bychom toužili. V krátkosti nastíníme svou představu realitnímu makléři, který nám může v hledání poradit, případně nás později informovat, že se v nabídce společnosti objevila nemovitost, o kterou bychom mohli mít zájem. Podpora realitní kanceláře, spojená s naším hledáním na vlastní pěst, časem určitě přinese své ovoce.
Při koupi chaty či chalupy můžeme dělat kompromisy vzhledem k celkové kondici kupované nemovitosti, nikdy však ne v oblasti nároků na atraktivitu prostředí. Dostatek soukromí v lese, ale na druhé straně blízkost civilizace a celoročně udržovaná příjezdová cesta, to jsou požadavky, které si navzájem odporují. Rovněž jen těžko seženeme nedaleko lyžařského svahu chatu či chalupu, která by zároveň stála na břehu jezera. Proto si musíme určit priority, z nichž nepolevíme ani v případě, že narazíme na jinak lákavou nemovitost za přijatelnou cenu. Několik rekreačních objektů se totiž opakovaně prodávají jen proto, že se nacházejí v prostředí, které neposkytuje majitelům dostatečné vyžití.Samozřejmě, musíme počítat i s tím, že atraktivní okolí zvyšuje prodejní cenu nemovitosti. Při této příležitosti stojí za zmínku rozdílné nazírání našich a zahraničních zájemců na vzdálenost, kterou považují za okolí chalupy. Když našinec řekne "chata u vleku", myslí tím, že vlek se nachází do 500 metrů od chaty. Obdobná fráze Angličana "near ski lift" znamená, že nejbližší vlek je vzdálen do 20 km. Proto se na ceně nemovitosti příliš neodrazí to, zda se nachází 5 nebo 18 km od lyžařského svahu. Když však chata stojí přímo na sjezdovce, její cenu to ovlivní přímo radikálně.
Chata nebo chalupa se dá mnohem snadněji opravit než přenést jinam. V praxi to znamená, že pokud můžeme za podobnou cenu získat zrekonstruovanou chatu na méně přitažlivém místě nebo chatu v původním stavu v atraktivnější lokalitě, je moudřejší zvolit druhou možnost. Více se vyplatí investovat čas i peníze do rekonstrukce, než se hned nastěhovat do krásné chalupy a zjistit, že v okolí vlastně není co podniknout. Kromě samotného prostředí hodně záleží i vzdálenost chaty či chalupy od místa bydliště. Tuto vzdálenost však nepočítáme v kilometrech, ale v hodinách, které strávíme cestováním. "Magická hranice" dostupnosti je kolem dvou hodin.
Kromě vzdálenosti od bydliště a atraktivního prostředí ovlivňuje cenu nemovitosti i její celkový stav a vybavení. Chybějící elektrická přípojka, vodovod, koupelna či záchod snižují tržní hodnotu chalupy řádově o desítky procent. Pokud je na chatě zavedena alespoň elektřina, cena citelně roste. Je tedy jen na nás, zda koupíme levnější chatu v původním stavu a zavážeme se na její postupnou rekonstrukci, nebo investujeme více prostředků do zrekonstruovaného objektu, ve kterém můžeme již hned od začátku bezstarostně relaxovat. V poslední době stoupá prodej zrekonstruovaných nemovitostí, protože zájemci o chatu či chalupu si chtějí v první řadě odpočinout a neláká je představa dovolené strávené "na maltě".
Chaty i chalupy mohou být zděné nebo dřevěné. Každý materiál reaguje na teplotní výkyvy během roku jinak, rozdíly se ukáží zejména v zimních měsících, kdy musíme v objektu topit. Dřevěné stavby dokážeme vyhřát na přijatelnou teplotu za poměrně krátký čas, ale teplo se v objektu drží jen krátce.Chaty a chalupy zděné z původních materiálů (staré cihly, kámen) akumulují teplo ve zdech, proto trvá citelně déle, dokud se celá stavba vyhřeje - nezřídka až do konce víkendu, když odcházíme. Teplo naakumulované ve zdech se následně může uvolňovat do prostředí ještě několik dní či dokonce týdnů. Během letních veder nám však zděná stavba dokáže delší dobu zajistit uvnitř objektu příjemný chládek.
Když najdeme vhodnou nemovitost k prodeji, pozorně si ji prohlédneme i s majitelem nebo zástupcem realitní kanceláře.Na obhlídce se nám hodí i stavební odborník (např. statik), který nám poskytne objektivní zprávu o stavu nemovitosti a upozorní nás na kritická místa. Když jsme s prohlídkou spokojeni, vyžádáme si od majitele k nahlédnutí list vlastnictví a kopii katastrální mapy. V Česku jsou totiž častým jevem složité vlastnické poměry, a tak se snadno může stát, že původní majitel nám v dobré víře prodává něco, co mu vlastně nepatří, ačkoli to za stejných okolností sám koupil od předchozího majitele. Proto musíme na nahlédnutí do katastrální mapy trvat i v případě, že vlastnictví potvrdí majiteli sousedé a známí. Čtení v katastrální mapě vyžaduje jistou praxi, takže pokud si nejsme zcela jisti, měli bychom se obrátit na někoho, kdo se v této problematice vyzná a je ochoten vycestovat s námi přímo na místo. Pokud je vše v pořádku, můžeme se pustit do návrhu smlouvy. Její sestavení je také lepší svěřit odborníkům (notář, právník, advokát). Sice nás to bude stát o nějaké poplatky navíc, ale oproti hrozbě ztráty tisíců korun jde o velmi praktickou investici. Realitní kanceláře v tomto směru nabízejí komplexní služby, takže nám mnoho starostí s "papírování" ubyde. I v tomto případě si však musíme pozorně přečíst vše, co k budoucí kupní smlouvě náleží, protože jde v první řadě o naše peníze. Smlouva musí být koncipována tak, aby se žádná ze zúčastněných stran necítila zkrácena. Následnou platbu můžeme také realizovat prostřednictvím notáře, advokáta či realitní kanceláře. Tím získáme jistotu, že dotyčná odpovědná osoba vyplatí prodávajícímu naše peníze až tehdy, když budou všechny "papíry" přepsány na nás a naše vlastnictví právoplatné. Zejména u chalup se však často stává, že původními majiteli jsou starší lidé, kteří nemají rádi příliš jednání s úřady a upřednostňují spíše platbu "z ručky do ručky". V takovém případě závisí úspěch obchodní transakce i od naší diplomacie, trpělivosti a ochoty přizpůsobit se.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu