Proč ženy propadají alkoholismu?
V poslední době se alkoholismus stále více rozmáhá. A nejen u mužů, ale stále více i u žen. Ne že by kdysi ženy nepily. Bohužel, alkoholu lidstvo holduje od nepaměti (nebo odkdy ho vynalezlo) a i když žen "pijanů" je přece jen méně, nejsou až takovou raritou. V minulosti to však musely více skrývat, protože to, co se u mužů tolerovalo a nad čím se často jen pokrčilo ramenem, u žen bylo nevídané, neslýchané a nepřípustné! A rozdílně se to i trestalo.
Když pije žena, je to hotová pohroma a často je tato žena vyloučena ze společnosti
Tento trend převládá i dnes, často slyšíme výroky, že když pije muž, je to smutné a špatné, ale lidé na něj nezanevřou, ale když pije žena, je to hotová pohroma a často je tato žena vyloučena ze společnosti a lidé na ni hledí s opovržením a pohrdají jí dokonce i muži - pijani. Přitom jsou všichni na jedné lodi, mají všichni jeden a týž problém, který se dá řešit pouze stejně - abstinencí. Ostatně na základě statistik je prokázáno, že ženy se sice déle odhodlávají podstoupit léčení, právě kvůli společenským konvencím, ale jejich výsledky bývají častěji úspěšné. Muži častěji sklouznou do tohoto zlozvyku než už léčená žena. Čím to je, tato dvojtvárnost? Zřejmě je to zejména tím, že žena je stále považována za osobu, která udržuje rodinný oheň, pohodu, stará se o děti. Muž, který pije, prostě pije a trápí svou rodinu a okolí. Pijící žena však znamená i celkový úpadek rodiny, i když existují muži, kteří dokážou ženu a matku plnohodnotně zastoupit. Ale psychicky všichni z rodiny i přátelé hůře snášejí pijící ženu než muže.
Ženy rychleji padnou do spárů alkoholu
Ženský organismus hůře alkohol zpracovává a také se rychleji opijí, protože "snesou" méně alkoholu. Je to dáno zejména tělesnou strukturou.
A co vlastně dnešní ženy k pití vede? Vždyť často pijí ženy velmi úspěšné i ženy, kterým zdánlivě nic nechybí, mají pěknou zdravou rodinu, dostatek financí, manžela, který se o vše dokáže postarat… čím to tedy je, že alkoholismus u žen stoupá?
Jedním z důvodů je i emancipace. Dnes se již ženy nemusí stydět za to, že posedávají ve společnosti při skleničce. Vlastně se to od nich očekává. Dokonce i vysloveně ženská setkání se často neobejdou bez poháru alkoholu. Dnes vypijí jeden, zítra dva… a už se to pomalu sype. Alkoholu člověk nepropadne za den nebo týden, je to dlouhodobější záležitost.
Dalším důvodem bývá zaměstnání. Dnes se na ženy kladou velké nároky i v práci a nikoho nezajímá, že žena má i doma další povinnosti. Ženy, zejména ve vyšších funkcích, jsou pod tlakem a často si dodávají odvahu skleničkou. Zjistí, že jsou pak uvolněnější, odvážnější. Začnou to praktikovat i doma, když už nemohou a mají všeho dost. Sklenička či dvě jim dodají alespoň na krátký čas dostatek energie na dokončení prací. A opět, takhle to začíná. Zvyknou si, praktikují to možná časem každý den a zjistí, že jeden-dva pohárky už nestačí na dosažení potřebného stavu. Dávky se zvyšují, až se to jednoho dne vymkne kontrole. A najednou žena zjistí, že to už nemá pod kontrolou.
Problém pití žen je i v tom, že jak jsme říkali na začátku, pití ženy se považuje za velkou ostudu i dnes. Málokdy má taková žena zastání dokonce u vlastní rodiny, většinou jí za to jen nadávají a často se stává, že i když se chce léčit, nutí ji zvládnout to sama, aby se sousedé a rodina nic nedozvěděli. Absolvování léčení se považuje často za totální selhání. Přitom si tito lidé neuvědomují, že člověk, který už alkoholu podlehl, potřebuje pomoc a podporu. Když máte v rodině nemocného na rakovinu, všichni ho litují a snaží se ho podpořit. Pokud člověk podlehne alkoholu nebo drogám, jakoby měl lepru. Přitom je to také nemoc jako každá jiná. Ženy proto často pijí potají, skrývají láhve po skříních nebo lahvích od octa a často již na dně, když si toho okolí konečně všimne.
Dnes je velmi moderní veřejně se přiznávat například k homosexualitě, k drogové závislosti, ale alkohol je stále tabu.