Alternativní objektivy pro bezzrcadlovky

Vysoce kvalitní značkové objektivy bezzrcadlovek s vysokou světelností jsou poměrně drahé, s výjimkami potvrzujícími pravidlo, takže zejména mnoho začátečníků, kteří ještě nevydělávají peníze fotografováním, si je nemůže dovolit. Výrobci fotoaparátů mají také tendenci zavádět nové dražší objektivy jako první v nových produktových řadách bezzrcadlovek. Má to svou logiku, protože pokud fotograf potřebuje objektiv s těmito parametry, koupí si také často dražší model, než potřebuje pro své účely. Typickým příkladem jsou nové objektivy bezzrcadlovek s ohniskovou vzdáleností 50-80 mm a clonou f / 1,8 nebo lepší, které se používají pro portréty; ceny těchto objektivů jejichž ceny začínají od 18000 Kč. Naproti tomu u zrcadlovek, které jsou na trhu již dlouhou dobu, lze objektivy 50/1,8 koupit za 2400 – 4800 Kč. I když jsou plastové, nejsou utěsněny proti povětrnostním vlivům a nemají takovou kresbu jako několikrát dražší objektivy se stejnými parametry, ale jsou dostačující jak pro začátečníky, tak pro pokročilejší amatéry. Profesionální fotograf, od kterého se očekává dosažení špičkových výsledků a bude občas fotografovat za špatného počasí, samozřejmě sáhne po kvalitnějším objektivu. Nebo jiný příklad: majitel bezzrcadlovky s APS-C snímačem by si teoreticky mohl koupit levnější objektiv, ale pokud ještě není v nabídce, nezbude mu nic jiného, než si koupit objektiv pro bezzrcadlovku s full frame snímačem, který je dražší. Existuje několik řešení, jak získat objektiv s požadovanými parametry za přijatelnou cenu. Některé umožňují stejný komfort fotografování, včetně automatického zaostřování a přenosu dat mezi objektivem a tělem, jiné vyžadují ruční nastavení.

Objektivy bez přenosu dat

"Kompetence" mezi objektivem a tělem moderního fotoaparátu, bez ohledu na to, zda se jedná o zrcadlovku nebo bezzrcadlovku, jsou logicky rozděleny tak, že na úrovni objektivu se zaostřuje a nastavuje clona. Alternativně má objektiv také optickou stabilizaci obrazu. Tělo fotoaparátu obsahuje závěrku, snímač a procesory pro správu obrazu. Alternativně se stabilizace obrazu provádí také na úrovni snímače. Proto si u moderních zrcadlovek tělo neustále vyměňuje data s objektivem. Tělo říká objektivu, na jakou vzdálenost má zaostřit a jakou clonu má nastavit. Objektivy některých výrobců a samozřejmě starší objektivy z éry "analogových" zrcadlovek však nemají elektroniku ani kontakty pro přenos dat mezi objektivem a tělem. Bezzrcadlovky mohou fungovat, i když jsou tělo a objektiv spojeny pouze mechanicky, takže spolu nekomunikují. Zaostřuje ručně pomocí prstence na objektivu a další prestenec upravuje clonu. I u objektivů bez elektroniky se fotoaparát snaží fotografovi práci co nejvíce usnadnit. I když nemůže zaostřit sám o sobě, může fotografovi vhodným způsobem naznačit, zda je zaostřen na vybraný objekt, například barevným ohraničením oblasti, na kterou chceme zaostřit, nebo jiným způsobem, například sbíhajícími se značkami. Také pomocí obrysů vykreslených nastavenou barvou víte, které objekty jsou ve vzdálenosti, ve které je aktuálně zaostřeno. Případně můžete zkontrolovat zaostření na zvětšený výřez vybraného detailu. Zaostření s těmito pomůckami je přesné a spolehlivé a s trochou cviku rychlé. Clonu můžete také nastavit přímo na objektivu. Přestože tělo fotoaparátu nemá informace o aktuálně nastavené hodnotě z objektivu, systém měření expozice ví, kolik světla dopadá na snímač a může upravit expoziční čas. Zejména začátečníky jistě potěší, že objektiv bez přenosu dat funguje dobře i v automatickém režimu, přesněji v režimu priority clony, označovaném jako režim A. U objektivu s přenosem dat v tomto režimu použijete ovladač na těle fotoaparátu k nastavení clony a automat upraví čas a ISO, případně použije nastavené ISO a přizpůsobí čas. Stejným způsobem to funguje na objektivu bez přenosu dat, pouze clonu nastavíte přímo na objektivu. V režimu priority clony drtivá většina bezzrcadlovek pracuje s objektivy bez elektroniky. Pokud je nastaven režim časové priority nebo programová automatizace, bezzrcadlovka se buď sama přepne do režimu časové priority, nebo zůstane v aktuálním režimu, a pokud je to možné, přijme nastavený ISO nebo expoziční čas. V opačném případě nastaví ISO na uspokojivou hodnotu.

Nastavení parametrů objektivu

Některé bezzrcadlovky umožňují nastavit parametry objektivu bez elektroniky, jmenovitě ohniskovou vzdálenost a clonu, zadává se maximální clona objektivu, nikoli aktuálně nastavená clona. Fotoaparát tato data potřebuje jednak k zápisu do EXIF parametrů snímku, jednak k tomu, aby věděl podle ohniskové vzdálenosti, jaký minimální čas může nastavit, aby se obraz nepohyboval. Obecně platí, že je to převrácená ohnisková vzdálenost, takže pro objektiv 50 mm by expoziční čas pro fotografování z ruky neměl být větší než 1/50 sekundy. Pokud má bezzrcadlovka v těle stabilizaci obrazu, může být automaticky nastavený expoziční čas odpovídajícím způsobem delší.

Nastavení clony

Nastavení clony je složitější záležitost, než by se mohlo na první pohled zdát. Při zaostřování musí být objektiv odcloněný, aby zaostřovací pomůcky fungovaly co nejlépe. Nejprve tedy musíte zaostřit a teprve těsně před expozicí nastavit požadovanou clonu. Automatizace při použití objektivů bez elektroniky funguje velmi dobře i při natáčení videa. Indikace zaostření funguje také například zvýrazněním kontur zaostřených objektů červeně. Samozřejmě musíte oželet automatické zaostřování a zaostřit ručně, ale přesně tak to dělají profesionálové. V případě potřeby můžete také ručně zaostřit během natáčení, například v souladu s tvůrčím záměrem, abyste znovu zaostřili z blízké osoby na vzdálenou osobu nebo z popředí objektu na pozadí a naopak.

 

comments powered by Disqus