Automobilky se činí. Po skandálech s nelegálním softwarem pro kontrolu dieselových emisí následovaly další s testy na opicích a lidech. Také vás tyto aféry přesvědčily, že auta na benzín jsou lepší alternativou? Není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Částečky, které se v odborné terminologii označují jako jemný prach, s výjimkou smogu pouhým okem neuvidíte. Jsou menší než 10 mikrometrů, přičemž 1 mikrometr odpovídá 1 miliardtině metru. V souvislosti s benzinovými motory odborníci hovoří o ultrajemný prachu. Jeho zrnka jsou menší než 0,1 mikrometru.
Ty, které měří 10 mikrometrů, proniknou do horních dýchacích cest, tedy do hltanu, průdušnice a průdušek. Menší se probojují až do plic a ultrajemné, dokonce do krevního oběhu. Proto jsou nejnebezpečnější. Dráždí dýchací cesty a sliznice a spouštějí astma, kašel, dušnost. Mohou se podílet na vzniku plicní rakoviny. Zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění, poruch srdečního rytmu, kalcifikace cév a infarktu.
Původně pocházel jen z přirozených zdrojů - z aktivních vulkánů, lesních požárů či z pouštního písku. Při různých povětrnostních situacích se rozšířil do atmosféry, někdy pořádně daleko od původního zdroje. My lidé jsme však přírodu už dávno doběhli v produkci jemného a ultrajemného prachu. Usilovně k ní přispíváme průmyslovými aktivitami, spalováním odpadu, vytápěním domácností a dopravou, nejen ve spalovacích motorech, ale také třením brzd a pneumatik.
Pro zdraví je důležité, jak vysoká je dlouhodobá koncentrace jemného prachu v ovzduší. Žijete v centru města nebo pravidelně běháte v jeho ulicích? Určitě ho do sebe vdechnete víc, než kdybyste bydleli v okrajové čtvrti nebo sportovali v lese. Kouříte? Ještě horší! Vědci zjistili, že 2 cigarety znečistí místnost jemným prachem mnohem více než výfukové plyny nákladního auta, které jede 8 minut na volnoběh.
Částečky prachu, které vznikají při spalování některých svíček (hlavně těch aromatizovaných), stoupají v uzavřených prostorách nahoru. Větráním zatížení zmírníte. Silvestrovský ohňostroj je jednorázová záležitost, takže v celkovém hodnocení "výroby" jemného prachu, kterou má na svědomí člověk, téměř nehraje roli.
Ochrana jednotlivce je bohužel velmi omezená. Pokud jste chodec, musíte denně procházet přes rušné ulice, pokud bydlíte v centru, také jen tak nevyměníte ( a většinou z pohodlnosti ani nechcete) za byt na periferii. A možná byste si rádi koupili nové auto s kvalitnějšími filtry, ale co, když si stěží naspoříte na ojeté? V interiérech je množství prachu ještě vyšší, ale vědci přesná data nemají, protože rozdíly mezi jednotlivými domácnostmi jsou velmi velké.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu