Srážka s lesní zvěří - jak jí předejít
Kdo to zažil, určitě nemá zájem si to zopakovat. Právě teď je riziko srážky s lesní zvěří nejvyšší.
O tom, že jde o skutečný problém svědčí i pár čísel z německých statistik: každý rok zahyne na následky srážky s lesní zvěří v Německu 30 lidí, přičemž zraněných je téměř 3 000 osob. Ročně se v Německu stane oběťmi srážek na 180 000 srn, a cca 14 000 divokých prasat.
A právě nejvyšší riziko takovýchto srážek je právě během zimních měsíců. Právě tehdy dochází ke zvýšené migraci divoké zvěře po jejím teritoriu. Při této migraci za potravou samozřejmě překračují i cesty, což riziko srážky zvyšuje. Od září do ledna byste měli být mimořádně opatrní.
Jako mimořádně rizikové se jeví úseky, kde je přechod mezi lesem a poli. Rizikové jsou i nově postavené silnice vedoucí lesy. Divoká lesní zvěř má totiž zažité své staré chodníčky, které jsou náhle novou cestou přeťaté. Dbejte proto vždy na výstražné značky označující přítomnost divoké zvěře. Při jízdě v noci takovými oblastmi používejte dálková světla. Často tak uvidíte nebezpečí mnohem dříve - podle "svítících" očí. Myslete však na to, že zvěř bývá někdy těmito světly oslepena, a může na vozovku i tak vyjít. Osobně vám radím okamžitě zpomalit, a osvědčilo se mi i střídavé přepínání tlumených - dálkových světel - zvěř se tehdy jakoby probere a uvědomí si nebezpečí a může se vrátit zpět do lesa ... Nezapomínejte však pokud zvěř míjíte jet na tlumená světla!
Uvědomte si také jeden podstatný fakt - zvíře málokdy putuje osamoceně - to znamená, i v případě, že uvidíte přecházet přes cestu jen jednu srnku, zpomalte co nejvíce. Je totiž velký předpoklad, že někde při cestě se nachází i zbytek stáda, jen vy jste ho zatím neviděli ...
I když se budete snažit dodržovat tyto rady, tak se vám může stát, že se srážce s divokým zvířetem nevyhnete. Co tedy dělat v takovém případě? Odborníci radí, brzděte tak dlouho jak je jen možné. Držte přitom pevně volant. V žádném případě byste se neměli snažit nějakým prudkým manévrem zvířeti vyhnout - tento prudký pohyb vás může dostat do smyku - což vás může odhodit na nejbližší strom a následky tím pro vás a vaši posádku mohou být mnohem horší.
Po případné srážce je potřeba místo nehody zajistit - zapněte výstražná světla, postavte v přiměřené vzdálenosti výstražný trojúhelník a pokusit se mrtvé zvíře odtáhnout na krajnici cesty. Zvířete se však nikdy nedotýkejte holýma rukama - použijte noviny, případně ručník, nebo deku. Nezapomínejte, že i když jste si zvíře "poctivě srazili" není vaším majetkem, ale majetkem příslušného mysliveckého sdružení. Takže srnky dejte z kufru ven :-)
V případě že zvíře je zraněné a uteče do lesa, snažte si zapamatovat kterým směrem uteklo a tuto informaci pak podejte myslivcům, kteří by se měli postarat o jeho případné dohledání.
V každém případě vám doporučujeme informovat o srážce policii. Ta by měla informovat příslušný lovecký spolek.
Snad každému řidiči se stalo že během své jízdy srazil nějaké zvíře. Uvědomte si však rozdíl mezi divokým prasetem a sousedovu kočičkou ...