Bambus jako materiál budoucnosti

Chcete mít doma netradiční, ale přitom velmi kvalitní podlahu? Navíc z ekologicky šetrného materiálu, a přitom teplou? A to zdaleka nejsou všechny její přednosti. Dosahuje také mimořádnou tvrdost, která předčí většinu tvrdých dřev. Další její vlastností je odolnost proti změnám teploty a vlhkosti. Určitě vás zaujme i svým atraktivním vzhledem. Na mysli máme podlahu z bambusu, která vám vydrží po celý život.

bydlení, přírodní materiály ,podlahy, bambus

Základní barevnost bambusové podlahy je přírodní a kávový odstín

Barva a charakter jsou rozdílné podle druhu, oblasti, půdy, doby sklizně a stáří bambusu. Svým rychlým růstem a ekologickým přínosem se bambus stává žádaným produktem na světových trzích.Bambusová podlaha si postupně razí cestu už i k nám.

Bambus jako tráva

Bambus patří do čeledi travin, které neobsahují žádné kambium, typické dělící se pletivo, které vytváří cévní svazky dřeva a kůry stromů. U bambusových rostlin jsou vodivé svazky uspořádány, rozptýleně po celém průřezu kmene. Primární osa výhonků a také kořeny nemají sekundární přírůstek tloušťky.Odnože, které vyrůstají ze země, dosahují na rozdíl od stromů, u kterých rostou v důsledku existence kambia do šířky, už svůj definitivní průměr. U dřeva jsou známé rozdíly smršťování v radiálním a tangenciálním směru, při bambusu díky chybějícím radiálním paprskům dřeva k tomuto jevu nedochází, což je zajímavá vlastnost právě pro ukládací parket. Z uvedeného důvodu také nelze stanovit věk bambusového stébla na materiály, protože bambus netvoří žádné letokruhy. I když z hlediska biologa nemůžeme mluvit v případě bambusu o dřevě (dřevo se definuje rostlinnou hmotou, tvořící se od kambia až po dřeň), z hlediska chemika lze naopak považovat bambus a dřevo za rovnocenné materiály, protože se skládají z celulózy, hemicelulózy a ligninu.

Bambus se vyskytuje ve dvou rozdílných růstových formách

Jako "les" tvořen jednotlivými stolicemi stébel nebo jako porost přibližně s 30 až 100 stébly. Charakteristické bambusové stébla jsou velmi rozdílná v závislosti na druhu a odrůdy. Existují druhy bambusů, stébla kterých zůstávají tenká a krátká, a druhy s tlustými stébly, které dosahují výšky až 30 metrů. Stéblo bambusu, především jednotlivě rostoucího typu, vyrůstá z výhonku velmi rychle a rovnoměrně do své definitivní tloušťky. Všechny kolínka trávy a osové články, které dodávají bambusu jeho nezaměnitelný vzhled, jsou již plně nasazeny ve výhonku a vytahují se v krátkém čase jako teleskopická anténa. Bambusy jsou nejrychleji rostoucí rostliny vůbec. Už po dvou až čtyřech měsících dosahují svou definitivní výšku. Denní přírůstek představuje 10 až 30 cm, u některých druhů však může dosáhnout výšky až jednoho metru.

Více než 1000 různých druhů

V celosvětovém měřítku existuje přibližně 1200 různých druhů bambusů, které pokrývají asi 14 milionů hektarů půdy - to znamená, že na naší zeměkouli vyrůstá asi 5 milionů stébel. Tato rostlina je sídlí a velmi významná v Číně, Japonsku, Vietnamu, Malajsii, Thajsku a Indonésii, ale také v Africe a Jižní Americe. Místem přirozeného výskytu je prakticky široký pruh táhnoucí se kolem celé zeměkoule převážně v blízkosti rovníkové oblasti. Vyskytuje se také na výběžcích amerického kontinentu. Do Evropy se dostal v polovině 19. století. Nejčastěji se zde vyskytuje bambus "Fargesia murielae".

Dnes můžeme najít bambus jako okrasnou rostlinu v parcích či soukromých zahradách

Rostlina neshazuje na podzim listy, je stále zelená. Některé druhy bambusu jsou v našich oblastech také velmi odolné a vitální. V závislosti na druhu kvete bambus na velkých plochách pouze každých 40 až 60 let. Když vytvoří stébla semena, odumírají společně s hlízami kořenů. Než vzejdou nové semena a vyrazí silné výhonky, uplyne několik let. Jednotlivé druhy bambusu nekvetou na různých místech v rozdílném čase, ale do značné míry na celém světě současně, což je přirozený, avšak vědecky ještě nedostatečně prozkoumán proces.

Vlastnosti bambusu

I když je bambus u nás známý jako užitková rostlina jen velmi málo, téměř neomezené jsou možnosti jeho použití zejména v asijských a jihoamerických kulturách: jako příbory, psací tabulky, šperky nebo papír. Bambus se používá více než v 1000 případech uplatnění - až po potraviny nebo po lékařské a farmaceutické výrobky. V současnosti se používá ve stále větší míře i jako stavební materiál na domy, lešení, jak překližka na konstrukci nákladních aut, vodovodů, ploty, při výrobě nábytku a také na parkety. Za své ohromující a někdy spektakulární vlastnosti vděčí bambus svému jedinečnému dvojímu charakteru dřeva a traviny. Jeho obrovskou pevnost lze vysvětlit strukturou vrstvy, která tvoří plášť. Bambus je obrovská travina - pevná jako ocel a zároveň ohebná. Svým optimálním poměrem vlastní hmotnosti k užitečnému zatížení předčí stavební ocel, a dokonce i dřevo. Ani svou pevností a pružností nezaostává za našimi tradičními stavebními materiály. Při namáhání tahem se osvědčuje jako mnohem stabilnější materiál. Nehořlavost bambusu může sloužit jako další argument na jeho použití. Další superlativ bambusu - mimořádně rychlý růst - jej činí ekologicky velmi cennou součástí našeho světa rostlin. Na rozdíl od některých rychle rostoucích druhů plantážním dřevin nedochází v důsledku rychlého růstu k ochuzení půdy, protože kořeny vytvářejí rozsáhlé podzemní systémy, a tím zajišťují optimální ochranu půdy proti erozi. Dešťová voda se zachycuje v této spleti kořenového systému a hromadí se přirozeným způsobem.

Od stébla po parkety

Výroba bambusových parket je náročná činnost. Od syrového stébla k hotovému výrobku je třeba udělat celou řadu zušlechťovacích kroků. Ty pravé výrobní tajemství jsou, jak to bývá při zpracování všech přírodních materiálech, v detailech. Výchozím materiálem pro zhotovení bambusových parket je bambusové stéblo. Při napadení plísní je bambus v důsledku svého rychlého růstu a svému vysokému obsahu škrobu velmi citlivý na změnu barvy. Proto se musí po sklizni co nejrychleji zpracovat. Po více než sedmi dnech trvajícím sušení se asi sedm až devět metrů dlouhé bambusové stébla dovezou nákladním autem z blízkého lesa a nařežou se asi na 90 cm dlouhé kusy. Poté následuje podélné rozříznutí těchto úseků bambusových stébel pomocí dvojité celo-kotoučové pily asi na 2 cm široké a podle průměru a tloušťky stěny kolem 1 cm hrubé lamely. Po ošetření před napadením plísněmi a na docílení rovnoměrně světlé barvy se provádí technické sušení pod sedm procent, které musí navzdory malým rozměrům stébel probíhat velmi šetrně, aby nevznikly podélné trhliny. Usušené, ještě neseřané panely se pak bočně seřadí a hoblováním obrobit na rovinnou plochu. Poté následuje napařování (karbonizace) tmavších panelů, které se podle hloubky barevného odstínu vystaví působení vodní páry, a to na různě dlouhou dobu a v různé intenzitě.

Po novém vytřídění se v důsledku svého růstového pnutí snadno ohnuté lamely naskládají na sebe

ve stejném směru a podle konečného výrobku se na bočních stranách ošetří lepidlem. Při dalším kroku se docela určitým, ale pro budoucí stabilitu prutu rozhodujícím způsobem srovnávají a jemnou nití se přivážou k jednovrstvému ​​koberci střední vrstvy. Ten se také natře lepidlem s malým obsahem formaldehydu. Po křížovém přeložení tří vrstev a jejich slisování v etážovém lisu pod vysokým tlakem a při vysoké teplotě následuje další kondicionovační fáze. Dva paralelní kotouče okružní pily rozřežou plotny na požadované rozměry polotovarů, které se pak podrobí konečnému obrábění. Za tímto účelem se nejprve ve více stupních ohoblují, aby se odstranily přesahy a zbytky lepidla. Po oboustranném obroušení jemným zrnem a vyfrézování drážek na spodní straně pro odlehčení napětí se panely profilují nejdříve podélně a pak příčně. Po několikerém natření lakem následuje tvrzení pomocí UV záření a vytmelení vadných míst stejnobarevným materiálem a konečné vytřídění. Výrobní proces uzavírá zabalení do fólie a kartonu, které zajistí, aby bambusové parkety vydržely bez poškození svou dlouhou cestu k odběrateli.

Kromě bambusových parket,

které mohou mít horizontální nebo vertikální zhotovení a velikost cca 915 x 91 mm, tloušťku 8, 10, 14 mm, se v nedávné době dostala na náš trh i bambusová třívrstvá podlaha. Vrchní část tvoří 4 mm silná bambusová dýha s kvalitní povrchovou úpravou - lakem. Druhou vrstvu tvoří obvykle borovicová laťovka (položená napříč), třetí vrstvu stabilizační vrstva z měkkého, nejčastěji smrkového nebo borovicového dřeva. Tato podlaha se vyrábí ve dvou variantách - káva, přírodní, rozměr lamely je 190 x 2400 mm a působí velmi luxusním dojmem. Parketové podlahy z bambusového dřeva nacházejí u nás stále větší počet milovníků. Tato obrovská travina už dávno není jen "dřevem chudých lidí", ale je z hlediska ekologického, technického a také optického natolik zajímavá, že snahy zabývat se tímto přírodním materiálem stojí za to.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Argonit P 3000 – nepěnivý, odmašťující detergent pro očistu mikroporézních podlah, 6kg

Na mytí extrémně znečištěných podlah v nákupních centrech a silně frekventovaných místech je potřeba používat...
více…

Verde Eco Floor kan/5kg – čistič podlah

Saponáty na čištění podlah patří mezi úklidovou chemii, které není nikdy dost a kterou neustále dokupujeme. A to ani...
více…

Uni5 Pavimenti Agrumato – čistič podlah 5l

Čistá podlaha, to je nejen základ dobře uklizené domácnosti, ale také nutná pravidelná údržba malé i velké...
více…

Vinylové rigidní podlahy - co všechno o nich nevíte

Všichni nyní trávíme více a více času doma. Více, než kdy dříve. Už jste si všimli, po čem dennodenně chodíte?...
více…

Rekonstrukce podkroví - podlahy a klimatizace

Rekonstrukce prostor pod věkovitými střechami je úžasný počin. Abyste se však při rekonstrukci starého podkroví na...
více…

Nejlepší laminátové podlahy najdete v novém podlahovém centru v Praze

Stojíte před zdánlivě neřešitelným úkolem v podobě výběru nové laminátové podlahy? Pak je tu ideální řešení....
více…

Vinylové podlahy Gerflor Designart - učiní váš domov hezčím místem

Bez podlahy se neobejde žádná obyvatelná část interiéru. Pokud tedy právě nyní vybavujete vnitřní prostory vašeho...
více…

Trendy koupelny pro rok 2020 - námořnická modř, mosaz a dřevo

Koupelna je místo, které často podléhá trendům. Proto se také na koupelně pozná, kdy v ní naposledy proběhla...
více…

Dřevěné obklady ze starých lodí, kterým naprosto propadnete

Originální, netradiční, s příběhem, tak přesně takto bychom mohli hovořit o dřevěných obkladech, které jsou...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…