Bivakovací (žďárské) vaky
Nocování ve stanu s sebou přináší řadu výhod, ale pokud cestujete nalehko, můžete využít k přespání ve volné přírodě pouze bivakovací vak. Nezabere vám v batohu příliš místa a jeho hmotnost se pohybuje již od 200 gramů. Své uplatnění najde nejen při plánovaných vícedenních túrách, ale také při nenadálých událostech, které znemožní plánovaný návrat do útulné horské chaty.
Historie Žďárského vaku
Hovorově mezi outdoorovými nadšenci nazývaný “žďárák” je nouzová varianta pro přespání ve volné přírodě, kterému dal základ český skialpinista a vášnivý lyžař Matyáš Žďárský. Původně se jednalo pouze o nouzovou variantu stanu, která je ale nyní vyráběna z těch nejkvalitnějších outdoorových materiálů a pyšní se těmi nejlepšími vlastnosti.
Co je bivakovací vak
Bivakovací vak neboli žďárák vypadá jako spací pytel, je ale vyroben z mnohem kvalitnějších materiálů (speciální polyester, Gore-Tex, BlocVent …) než spací pytel a do některého se dokonce celý spací pytel vejde. Takže bivakovací vak potom tvoří nepropustný obal ještě nad spacákem a karimatkou. Je určen většinou k neplánovanému přespání v horách a na skalách. Můžete v něm nocovat i na místech, kde není stanování povoleno. Ale pozor! Bez rozdělávání ohně a dalších aktivit spojených se stanováním (vaření apod.)
Výhody bivakovacího vaku
Bivakovací vak by měl být součástí každé výpravy do hor. Minimálně horští vůdci by ho měly nosit jako součást outdoorové lékárničky. Vak má výborné termoregulační vlastnosti, je voděodolný, lehký a okamžitě použitelný. Většina vaků obsahuje i obal, který větrá a i s ním se vejde v pohodě vejde do věší kapsy. Použít ho můžete při nouzovém přespání ve volné přírodě, na Ope-Air hudebních fetivalech, jako termovložku do spacáku nebo naopak na ochranu spacáku před chldem a vlhkem. Mimořádně se také hodí uložení, snesení a stabilizaci zraněného nebo nemocného člověka.
Nevýhody bivakovacího vaku
Kromě nesporných výhod má tento vak i několik nevýhod oproti klasickému stanu. Předně není tolik pohodlný, a protože je i dokonale voděodolný, je nutné ho úplně neuzavírat, aby nedošlo k nedostatku vzduchu při spaní. Dále je zde otázka ochrany batohu, který se do bivakovacího vaku rozhodne nevejde.
Bivakovací vak pro jednu nebo dvě osoby
Bivakovací vaky se prodávají ve variantě pro jednoho nebo také pro dva turisty. Ten pro dva je pochopitelně těžší, ale není to nic dramatického. Váží kolem 500 gramů a použít ho může i jedna osoby se spacákem a karimatkou.
Značka a cena bivakovacího vaku
Bivakovací vaky a jednoduché přístřešky vyrábí spousta outdoorových firem. Pokud budete chtít žďárák české výroby, tak lze doporučit osvědčenou šumavskou firmu High Point nebo rovněž českou firmu Sir Joseph, kterou založil a vlastní jeden z neúspěšnějších českých horolezců, Josef Rakoncaj. Ultralehké vaky vyrábí i renomovaná německá firma Ortovox. Ceny se pohybují od 600 korun až do částky přes pět tisíc.
Kde koupit bivakovací vak, který nezklame
Největší výběr bivakovacích vaků, které jsou ultralehké, dokonale sbalitelné a vysoce termoizolační najdete v ověřených internetových obchodech. A pokud nechcete investovat několik tisíc za bivakovací vak, kupte si alespoň termoizolační fólii, která sice není tak komfortní, ale jako první pomoc před zimou, promočením a šokem z chladu je ideální. Stojí lehce přes sto korun a může vám zachránit i život!