Nemusíte se zranit, aby se kolena ozvala bolestí. Obtíže s kolenními klouby jsou stále rozšířenější a ani zdaleka se netýkají jen sportovců. Koleno, stejně jako každý jiný kloub, věkem podléhá degenerativním změnám. Neznamená to však, že ve vyšším věku se musíte automaticky smířit s bolavými koleny. Zejména, když přibývá stále více mladších lidí, kteří cítí bolest v kolenou.
Říká se, že stačí si koleno jednou zranit a ono vám to spočítá. Ale záleží na tom, kterou část si zraníte. Nejlepší paměť má kloubní chrupavka. Pokud na ní jednou vznikne nějaký defekt, čekejte problém. Koleno je nejčastěji repasovaný kloub v lidském těle. Podle statistik se zraní při každé třetí automobilové nehodě. Jenže, co když vás bolí a vaší bolesti nepředcházelo žádné zranění?
Kolena nesou hmotnost celého těla. Každý kilogram je zatěžuje přibližně 6-násobně. Stačí, abyste měli nadváhu 5 kg a na kolena je vytvářena zátěž až 30 kg. Stejná úměra platí i opačně. Pokud se vám podaří shodit 5 kg, kolenům pořádně odlehčíte.
Ještě horší než mít pouze nadváhu je, pokud ji máte a k ní i nohy do X. V nohách, které nejsou v ideální rovině jsou chrupavky extrémně přetížené. S křivýma nohama nic neuděláte, ale můžete chrupavkám pomoci, pokud zhubnete a koupíte si správné boty.
Sportovní obuv by měla být pevná a správně odpružená. Každý terén má svou oblíbenou podrážku. Jiná se hodí na běh, jiná na míčové hry. Správné tenisky najdete ve specializovaných prodejnách. Chodidlo v nich musí být pevné, bota vás však nesmí tlačit. A nesmí být ani volná. Správné tenisky jsou prevencí proti úrazům, zvýšené námaze kotníků, kolen i kyčelních kloubů. Vysoké podpatky krásně tvarují nohu, ale zvyšují zátěž na kolena až o 23 procent. Mění postavení pánve a jinak se namáhají i svalové skupiny v oblasti kolen. Zbytečně riskujete podvrtnutí či pády.
Kolena musíte vyživovat i zevnitř dostatkem tučných mořských ryb, ovocem a zeleninou, zejména listovou, pro obsah vitamínu C, betakarotenu, antixodantů. Selen čerpejte z celozrnných výrobků, vitamin E z ořechů, ze slunečnicových semínek a dopřejte si sem tam i huspeninu.
V žádném případě se nepřestávejte hýbat, abyste kolena šetřili. Znehybnění je pro ně horší než mírně přetěžování. Při pohybu se promíchávají tekutiny v koleni, a zároveň se prokrvují jeho vnitřní struktury. Pohyb je nutný! Před každým cvičením se nejprve rozehřejte, natáhněte si pořádně stehna, aby byly šlachy a svaly kolem kolena připravené na zátěž. Kolenům pomohou i zpevněné svaly na zádech, bocích a na břiše. Pokud vás kolena bolí, musíte si sport vybírat pečlivěji. Namísto tenisu či běhání zkuste aeróbnejšie plavání či cyklistiku nebo je alespoň střídejte.
Pokud se vaše kolena hlásí bolestí, vybírejte si na procházky hladké povrchy. Nerovné cesty mohou být pro kolena zrádné a snadno se zraníte.
Máte chrániče na kolena? Ortoped James Fox tvrdí, že to nejhorší, co můžete udělat, je koupit si chrániče. Připouští, že existují speciální upravené chrániče podle individuálních potřeb, které si můžete nechat vyrobit a zaplatíte za ně vyšší sumu peněz, ale pásově vyráběné chrániče vám podle něj spíše ublíží.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu