Bolí i mrtvý zub?

Zub je oficiálně mrtvý, když odumře živá složka uvnitř kořenového kanálku. Donedávna se mrtvé zuby bez váhání trhaly. Dnes jejich zubaři zachraňují za každou cenu. Proč?

Bolí mrtví zub?

Jana měla odjakživa problémy se zuby. Zvykla si. Když zub zabolí, pokorně se vybere k lékaři. Naposledy s levou dolní šestkou. "Nebyla to nesnesitelná, ale nenápadná a velmi vytrvalá bolest," popisuje stav, kterého se bála víc než krutého bodání a pulsace v dolní čelisti. Její zuby mají totiž zvláštní vlastnost. Zatímco u velkých kazoch jsou mírně citlivé, v období stresu a při změně počasí jsou extrémně hysterické. "Zubař mě bere s rezervou a rentgen mu dal za pravdu.

Šestka je mrtvá a důvod bolesti zase neznámý. Možná velká plomba. "Po několikatýdenní torture čištění kořenů, vyplňování kanálků speciálními dřeně a plombování se s Janou zubař rozloučil slovy: Zub je v pořádku a měl by vydržet několik let. Uběhlo pět měsíců a zákeřná bolest se vrátila.

 

Potvorykazivé
Zub je oficiálně mrtvý, když odumře živá složka uvnitř kořenového kanálku. Ta sestává z cév, které přivádějí živiny, kyslík a odvádějí odpadní látky. V dutině se spolu s nimi nachází i nerv a nervová zakončení, díky kterým chrup reaguje na chlad či teplo. A na bolest.

Nejčastější je hluboký kaz. Bakterie proniknou do vnitřní dutiny zubu a vyprovokují zánět cév a nervů, které to nepřežijí. Nezřídka příčinou jsou však i úrazy či záněty sáňky, dásně nebo okostice. Tehdy infekce z okolních tkání zasáhne nervově-cévní systém a ten po bolestivém boji prohraje. "Dobrý zubař je v tomto případě k nezaplacení.

Spíše nedokonalé odstranění kazu. "Pokud v zubu zůstane i jen smítko poškozené tkáně a lékař to zaplombuje, zubokazivé bakterie mají ideální podmínky k množení - klid, teplo a vlhko. Jelikož shora mají cestu dokonale uzavřenou, razí si cestu do hlubších živých struktur, "varuje před nepozorností, která stojí nemálo bolesti. A také peněz. Samozřejmě, vás.

 

Röntgen HO prozradí
Zda je zub mrtvý, lékaři rozpoznali kdysi jen podle toho, že při vrtání pacienta nebolel. Dnes bolest, tedy lépe nebolesť, zamaskuje lokální anestezie. Naštěstí pro mrtvý je typické, že krátce po obyčejném zaplombování rozbolí. Některé zuby dokáží lékaře oklamat. "Stává se to při židlích s více kořenovými kanálky. Stačí, že nervy odumřou jen v jednom. Ačkoli zbývající nervy jsou v pořádku, musí bezpodmínečně ven. I tak nepřežijí. "Šance na záchranu mrtvých zubů závisí zejména na včasné návštěvy lékaře.

"Nejlepší už při prvním příznaku odumírání. Je jím bolest, která se objeví při kousání, ale zejména po konzumaci teplých nápojů i pokrmů. V mrtvém tkáni totiž žijí bakterie produkující plyny, které se teplem rozpínají a způsobují potíže. "Bohužel, některých šťastlivců bolesti při odumírání obejdou.

Je to nebezpečné, protože čím déle zub neošetřují, tím více hrozí, že se pod ním vytvoří rozsáhlé zánětlivé ložisko, ohlásí se ohromnou bolestí, v takovém případě musí zub ven," popisuje lékař poslední možnost. Snadno jí předejdete díky pravidelným preventivním prohlídkám. V rámci nich by vám lékař měl alespoň jednou za dva roky zrentgenovat celý chrup.

Alfou a omegou při ošetřování mrtvého zubu je důkladné odstranění odumřelých cév a nervů z kořenových kanálků. "Další krok je jejich dezinfekce. Nejnovější ji děláme ozónem, peroxidové, kalciumhydroxidovými a chloridovými roztoky. Abychom pacienta uchránili od nepříjemného chuťového zážitku, vkládáme mu do úst speciální bariéru s otvorem jen na ošetřovaný zub. "Po dezinfekci třeba kanálky vyplnit speciálními dřeně. "V současnosti používáme materiály ze skleněných vláken, které zub zpevní. Zaplombován by měl vydržet do konce života.

Pokud dbáte o důkladnou hygienu, "podotýká lékař. Ošetření odumřelého zubu je ideální v rámci jednoho posezení v křesle. Ještě vždy je však zažitý postup typický pro minulé roky, kdy lékař zub nich vrtat a na čištění kořenového systému chodil pacient i několik týdnů. Riziko infekce stoupalo a šance na záchranu zubu klesaly.

Jednorázové ošetření mrtvého zubu trvá dlouho . Pokud pacient přijde ráno jako akutní případ, většinou nemá v ten den čas. Zub třeba alespoň nahrubo pročistit a dát do něj speciální antibakteriální vložku. Na druhý den ji musí nahradit trvalá výplň a plomba, "upozorňuje stomatolog. Mrtvý zub se nechává otevřený pouze v jediném případě. Když se pod ním nahromadí zánětlivá tekutina. Ani tehdy však nesmí být kořen odhalen déle než čtyřiadvacet hodin. Zavřít se však smí až ve chvíli, kdy je zánět přeléčení.

 

Dají se vybělit?
Přemlouvá vás lékař, abyste si na mrtvý zub dali nasadit korunku, protože se snadno zlomí? "Je sice křehčí, ale korunka je na místě, pouze pokud chybí velká část zubu. Při menších výplních postačí důkladné zpevnění kořenového systému čepy. Při velké Plomby hrozí, že ta se začne chovat jako klín a zub rozštěpí. Tehdy pomohou jen kleště. "

Neblahou vlastností mrtvých zubů je, že tmavnou. Kdysi byla příčina jasná. "Ošetřovali jsme je pomocí hmoty s obsahem formaldehydu. Pokud i zůstali v zubu zbytky nervů a cév, díky této látce zmumifikovali. Mnozí starší pacienti mají právě proto zuby bez zánětlivých ložisek. Ačkoliv tmavší, "vysvětluje lékař. Dnes tmavnou mrtvé zuby zejména protože při ošetřování zakrvácajú dovnitř nebo lékař nevyčistí celou dřeňovou dutinu.

Naštěstí, dá se s tím něco dělat. "Víme jejich vybělit zevnitř pomocí materiálů s obsahem peroxidu vodíku. Úspěch je však individuální a ošetření třeba pečlivě zvážit. Mrtvý zub oslabuje. Proto někdy ovlivňujeme barvu raději zvenčí, překrytím fasetami, "objasňuje stomatolog.

 

Vytrhnout a  nový?
Mnoho lékařů si přece myslí, že mrtvý zub by měl jít ven a nahradit by ho měl implantát. Podle MUDr. Andela má však zachráněn zub mnohem lepší prognózu. A je to určitě levnější řešení. "Mrtvé zuby jsou velmi častý problém mladých lidí. Kdybychom je automaticky trhaly v třicítce a nahrazovaly implantátem, nemáme jistotu, že jim vydrží do šedesátky.

I proto se snažíme vlastní zub v ústech ponechat co nejdéle. Implantát jej může nahradit přece kdykoliv. "No nelžete si, že teď si zub dáte vytrhnout, abyste měli klid, a do roku si naspořit na umělý. Pokud se zdeformuje zubní lůžko, protože ho nebude mít co držet ve formě, implantát do něj nemůže jít. Navíc, díra po zubu dovolí ostatním zubům pohodlně se rozestupy.

A vám zůstane buď řídký úsměv, nebo jediná naděje v podobě zubů ve sklenici. Škoda, že už nejste děti. Ať už přijdou o zub při úrazu, nebo se jim prostě nevyvinul, lékaři jim mohou dát nový - jejich vlastní zub "Nedávno jsme čtrnáctiletému mladíkovi dali na místo chybějící dolní šestky horní osmičku. Vzezřením jsme ho, pochopitelně, přizpůsobili. V tom případě však z převáženého zubu neodstraňujeme cévy a nervy. V dětském věku je příznačné, že když zub přesadíme, cévní zásobení se obnoví.

Zub jen zřejmě nebude reagovat na teplé nebo studené, "popisuje stomatolog. Zákrok je však možný pouze do jistého věku, dokud není ukončen vývoj kořenů. Osmičky je možné transplantovat i do dvacátého pátého roku. Proto se vyplatí o ně starat!

 

Horní bolet mohou? Spodní ne?
Mnoho lidí si stěžuje, že jejich mrtvá zuby pobolívají při změně počasí nebo ročního období. "Je to běžné, ale tolerujeme to jen při horních zubech. Jejich kořeny jsou totiž blízko dutin, proto mohou reagovat na rýmu nebo zánět horních cest dýchacích. Nejde však o klasickou bolest. Měli byste pociťovat nanejvýš mírný tlak,  Na vině mohou být špatně vyčištěné kořenové kanálky nebo rozvinutá infekce. Antibiotika nepostačuje.

Je to oblíbené, ale otázkou řešení. Zvládnou jen akutní reakci, která se pravděpodobně po čase vrátí, ale do špičky kanálku se nedostanou. Antibiotické léky mají smysl po úrazu, když dovnitř zubu proniknou škodlivé bakterie a je třeba je co nejdříve zahubit.

Autor: Věra Kocábová

 

comments powered by Disqus


Podobné články


MD15 – Super koncentrovaný povrchový čistič a sanitizér, dávka 40 ml (pro 1 lahev)

Žijeme v době, která vyžaduje vzhledem k epidemiologické situaci zvýšenou hygienu, a to nejen tu naši, osobní, ale...
více…

KC Professional – stojan pro elektronický dávkovač desinfekčního přípravku

Dávkovače dezinfekčních prostředků jsou velice praktické pomůcky osobní hygieny rukou. Jenže v mnoha provozovnách...
více…

KC Professional – elektronický dávkovač desinfekčního přípravku na ruce, nerezový

Designový dávkovač dezinfekčního přípravku na ruce, to není jen účinná prevence infekčních chorob, ale také...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 5 KG

Čistící prostředky s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 1 L

Produkty s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého vyčištění. K...
více…

Argonit AS21 – čistič tvrdých povrchů, 1l

Žijeme v době, kdy již dezinfekce povrchů není nutností jen v nemocničních zařízeních. Pomalu se stává denní...
více…

Argonit Alcool 70 – Hydroalkoholický detergent, 70 % alkoholu,750 ml

Dezinfekční a zároveň čistící prostředky na bázi vysoké koncentrace alkoholu jsou pro své úžasné vlastnosti velmi...
více…

Uni5 Agrumato C – koncentrovaný čistič podlah 1l

Čističe podlah se řadí velmi oblíbené a vysoce účinné produkty úklidové chemie. Protože čistá podlaha, to je...
více…

Argonit AF/2 – čistící prostředek a sanitizér pro gastro zařízení 750 ml

Dezinfekce je u práce s potravinami stejně důležitá jako neustálé udržování pracovních a skladovacích ploch v...
více…

Nošení chráničů sluchu oceníte i v domácnosti

Nemusíte mít nutně citlivý sluch, abyste si museli pořídit chrániče sluchu. Někdy postačí i migréna, špatná...
více…