Bouldermatky
Dříve, než se společně podíváme na výběr těch nejlepších bouldermatek, vysvětlíme si, co to vlastně ten, tolik populární, bouldering je. Jedná se o druh lezení bez lana po malých skalách, velkých balvanech nebo stěnách. A právě pod ně si boulderista položí speciální matraci - bouldermatku, která má za úkol, chránit ho před úrazy při pádu.
Bouldering a jeho historie
Bouldering, jehož název byl odvozen od anglického slova „boulder", česky „balvan“. Jedná se o sportovní lezení bez lana, které má poměrně krátkou historii. Tento styl lezení byl původně jen součástí tréninku horolezců. V současnosti již ale patří mezi oblíbené disciplíny zejména u mladých sportovců. A od roku 2001 je součástí MS ve sportovním lezení.
Proč je bouldering tak oblíbený?
Obliba boulderingu u mladých lezců neustále stoupá. Důvodem je zejména nenáročnost vybavení. Nekupujete žádná drahá lana, karabiny ani další nezbytnosti nutné pro jejich snadnou manipulaci. Stačí vám lezečky, kulich, magnézium (pozor na pískovcových skalách s nesmí používat!), praktický kartáček na jeho odstranění a již zmiňovaná bouldermatka.
Bouldermatka
Bouldermatka, bouldřice nebo také anglicky crashpad je speciální matrace, která chrání při pádu zejména lezcovu páteř a kolena. Při jejím výběru si všímejte zejména její tloušťky (ideální je kolem 10 cm), snadné sbalitelnosti a skladnosti při přemísťování (ramenní a bederní popruhy), hmotnosti a také toho, zda je opatřena povinnou certifikací pro bouldering (norma EN a UIAA).
Na co ještě bouldermatka hodí
Bouldermatka dokonale poslouží nejen jako ideální a měkká přistávací plocha pod skálou, balvanem nebo umělou stěnou, ale využijete ji také na pohodlné spaní nebo relaxaci.
Značka bouldermatky
Kvalitní a certifikovanou bouldermatku vyrábí téměř všechny známé firmy na výrobu horolezecké výstroje. Koupit si můžete bouldermatku světově známé české firmy Ocún, která dává do svých bouldermatek dává patentovanou FTS (systém na tlumení pádů), ověřenou francouzskou kvalitu od firmy Petzl nebo třeba americkou značku Black Diamond.
Cena bouldermatky
Bouldermatka není nijak levná záležitost, ale vzhledem k tomu, že to téměř váš parťák a zachránce, tak se na ní nevyplatí šetřit. Většinoou ji koupíte kolem pěti tisíc, ale klidně za ni dáte i i osm nebo devět tisíc.
Údržba bouldermatky
Bouldermatku je třeba udržovat v čistotě a po akci ji zbavit nečistot a prachu suchou cestou nebo s použitím mýdlové pěny. Bouldermatka se nesmí sušit blízko tepelného zdroje. Rolovací karimatky se zásadně skladují v rozloženém stavu. A není dobré skladovat bouldermatku ve vlhkém prostředí.
Kdy koupit novou bouldermatku
Délka životnosti bouldermatky je individuální a závisí na její tloušťce a na tom, jak často a jak intenzivně se používá. Každá bouldermatka se po čase “vyskáče” a i když na první pohled vypadá zachovale, pěna uvnitř je tvrdá a již tolik netlumí pády. Tehdy je třeba koupit novou!
Kde koupit kvalitní bouldermatku
Největší výběr bouldermatek, ale i batohů, magnézia a dalších pomůcek pro bouldering najdete v ověřených internetových obchodech. Najdete zde i koberečky, které se používají na čištění lezeček (některé bouldermatky je mají již v základním balení) a levné startovní bouldermatky, které slouží boulderistům při startech vsedě.