Cepíny

Cepín, tak jak ho vídáme u dnešních horolezců nemá zase tak dlouhou historii. Ještě při zdolávání Mont Blancu v osmnáctém století používali horolezci dřevěnou tyč s hákem. Potom za téměř sto let přišly na řadu cepíny s kovovou hlavicí a horolezci si museli ještě mnoho let počkat, až se na řadu dostaly lehké hliníkové slitiny a kalená ocel. Ale stálo to za to! Sice neexistuje univerzální cepín, ale vybrat si můžete mezi turistickými, skialpinistickými a lezeckými cepíny. Poradíme vám, který cepín si snadno poradí i se zdoláváním ledovců.

Něco málo o cepínech

Cepíny mají několik částí. Nahoře je hrot, lopatka a oko na karabinu. Následuje topůrko a spodní hrot. Dělí se na kategorie B a T podle normy EN 13089. Kategorie B (Basic) je ideální na ledovcové výstupy a lyžařské závody, kde se postupuje spíše chůzí než lezením. Cepíny typu T (Technical) mají pevnější topůrka a hroty jsou uzpůsobené tomu aby odolaly páčení, kroucení a jakékoliv manipulaci v ledu. 

Turistické cepíny

Turistické cepíny jsou lehké cepíny, určené pro alpinismus, skialpinismus a horskou turistiku. Jsou to většinou cepíny typu T. Jejich funkcí je dobrá penetrace sněhu topůrkem, zachycení pádu a jištění na sněhu. Při manipulaci v ledu se ale rychleji ztupí.

Skialpinistické cepíny

Skialpinistické cepíny jsou ultralehké a krátké cepíny, vhodné zejména na alpinismus a skialpinismus. Stále častěji je využívají je i běžkaři a milovníci VHT. Jsou i součástí povinné výbavy skialpinistických závodů.

Lezecké cepíny

Lezecké cepíny jsou vhodné zejména na lezení po ledovcích, mix lezení a drytooling. Jsou ideálním pomocníkem při extrémním lezení po ledopádech a ledových stěnách. Mají většinou vyměnitelné hroty. Topůrka bývají prohnutější a jejich délka zpravidla nepřesahuje 50 cm. Hodí se všude tam, kde není třeba se o ně opírat, ale s nimi lézt. 

Doplňky a náhradní díly k cepínům

Doplňky a náhradní díly k cepínům, to jsou zejména krytky na ostré hroty cepínů, pružné smyčky s karabinami, opěrky rukou, náhradní hroty, lopatky apod. Některé cepíny mají tyto doplňky již v základním balení, k jiným si je musíte dokoupit. 

Kolik stojí cepín

Turistický cepín s certifikací koupíte již za cenu od 1 500 Kč, ale lezecké cepíny do ledovců stojí i přes 8 000 Kč. Záleží na tom, zda budete vyžadovat hodně známou značku nebo se spokojíte s kvalitou od méně známého výrobce. Při výběru sledujte recenze, doporučení horolezců a rady odborníků.

Značka cepínu

Kvalitní lezecké cepíny najdete pod ověřenou italskou značkou Camp, Grivel a Climbing Technology, tradiční českou kvalitu zastupuje světově známá firma Singing Rock. Ale i další známé firmy, vyrábějící kvalitní horolezecké doplňky, nabízejí velmi kvalitní a cenově dostupné cepíny. Mezi takové firmy rozhodně patří francouzský Petzl, americká Black Diamond nebo francouzská značka Blue Ice.

Kde koupit certifikovaný cepín

Největší výběr cepínů všech typů najdete v ověřených internetových obchodech. Koupit zde můžete i horolezecké batohy, které mají speciální poutka na cepín. Najdete zde také praktické a funkční doplňky k cepínům. Obrovskou výhodou je, že vybíráte v klidu a pohodlí domova, a navíc máte zaručeno to, že zboží můžete bez udání důvodu do 14 dnů vrátit.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články