Černý rybíz - černá vitamínová bomba
Natrhat si v létě čerstvý rybíz se vyplatí! Vitamíny v nich posílí imunitu, zaženou bolesti v krku, vláknina pomůže trávení a výborná chuť potěší mlsné jazyky. Obcházíte v zahradě rybízové keře bez povšimnutí? Chyba! Drobné bobulky v sobě skrývají množství vitamínů a minerálních látek prospěšných zdraví. Chutnají vám jen červené a bílé? Nepohrdněte ani černými, jsou nejzdravější.
Bobule proti průjmu
Názory na černý rybíz se liší. Zatímco někomu specifické aroma a chuť vyhovují, jinému vadí. V každém případě tmavé bobule patří k nejzdravějšímu ovoci. Využívat je jen na zdobení koláčů a zmrzlinového nebo pudinkového poháru je škoda. Pokud si dopřejete sto gramů černého rybízu, hravě překročíte denní dávku vitamínu C. Jejich pravidelná konzumace výborně posiluje imunitu, což není ani v létě na škodu. Kromě toho jsou skvělým zdrojem vitaminu E, vitaminů skupiny B a železa. Po bobulkách můžete sáhnout i při zdravotních potížích, stejně jako borůvky pomohou při průjmu a uleví při problémech s trávením. Na organismus působí močopudně a často se využívají při léčbě zánětu močových cest. Díky rutinu a citrínu jsou tmavé bobule vhodné pro lidi s křečovými žilami. Čaj ze sušených plodů a listů pijte při bolestech v krku nebo zvýšené teplotě.
Dobrá, málo kalorická chuť
Při svých tmavších kolegyních se nemusí stydět ani barevnější sestry. Přestože v červených a bílých odrůdách je méně vitamínu C, jsou bohaté na draslík a vlákninu. Všechny druhy rybízu obsahují flavonoidy a polyfenoly, které mají výborný antioxidační účinek. Zejména dámy, které si potrpí na štíhlou linii, potěší, že bobule nejsou kalorické! Sto gramů ovoce má v průměru jen sto čtyřicet kilojoulů. Podobně jako jiné bobulové ovoce, ani rybíz není vhodný k dlouhodobému skladování. Ideální je, když si na nich pochutnáte přímo u keře a co se nevejde do žaludku, můžete dále upravit.
Šťáva, sirup nebo víno
Pokud máte odšťavňovač, vychutnejte si zdravý nápoj. Chcete si letní ovoce dopřát i v chladnějších měsících? Udělejte si sirup. Kromě odstraňování stopek rybízu potřebujete vodu, cukr a kyselinu citrónovou. Pro přípravu šťáv a sirupů jsou ideální černé bobule, v některých domácnostech z nich vyrábějí i víno. Chuťovkou je chlebíček s máslem a rybízovou marmeládou.