Provedli jsme průzkum - při lyžování v Orlických horách a na Králickém Sněžníku ušetříte!

Lyžařská sezóna 2011 – 2012 je díky nové sněhové nadílce konečně v plném proudu. Lyžovat je možné v desítkách možných lyžařských areálů v České republice nebo v zahraničí.

Dle informací lyžařských serverů a časopisů Češi nešetří na vybavení, ale snaží se více šetřit na denních nákladech za pobyt a služby ski parků. Existují výrazné rozdíly v cenách za sjezdovky v ČR? Zcela určitě!

Celodenní skipas ve Ski areálu Špindlerův Mlýn v Krkonoších přijde v sezóně 2011-2012 pro dospělou osobu na 700 Kč. K tomu je nutno připočítat nezbytné související náklady v místě. Zejména jde o výrazně vyšší ceny parkovného či občerstvení v „teplíčku“. Ceny v některých částech Krkonoš jsou velmi blízké cenám v Alpách.

Zajímalo nás, jak jsou na tom s cenami méně známé regiony jako např. Orlické hory a Králický Sněžník. Provedli jsme tedy průzkum cen sjezdovek v Pardubickém kraji a zjistili, že v menších areálech je možné si zalyžovat již za 300 korun za celý den, a to i v centrech, které disponují až třemi kilometry sjezdových tratí (např. Větrný vrch, České Petrovice).  Za 430 Kč za den si zalyžujete ve známějších Čenkovicích s 4,5 kilometry tratí, v nově vybudovaném Ski parku Červená voda s vyhřívanými sedačkami za 560 Kč a v resortu Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem za 580 Kč za dospělého.

Cena celodenního lyžování v lyžařských centrech v Pardubickém kraji:

Středisko dospělý       dítě Délka tratí
(m)
Šanov 220 170 1600
Dlouhoňovice 250 200 650
Hlinsko 280   500
Mladkov 290 240 1400
Sportareál České Petrovice 310 230 2780
Větrný vrch 330 220 3200
Ski areál Peklák 380 290 900
Čenkovice - Ski areál Buková hora 430 320 4550
Skipark Červená Voda 560 360 2150
Resort Dolní Morava 580 380 7055
Průzkum zahrnuje všechna lyžařská centra v Pardubickém kraji, která na svých webových stránkách uvádí cenu za celodenní lyžování. Podmínky pro uznání dětské ceny se mohou v různých střediscích lišit.

Lyžař asi neřeší, jestli dá za čaj 20 Kč nebo 26 Kč, na druhou stranu jej ale již zajímá, zdali dá za permanentku na celý den 300 Kč nebo 700 Kč, zvláště v případě, kdy vyráží celá rodina a k zalyžování nepotřebuje přes 10 kilometrů tratí. Menší střediska jsou navíc výrazně vhodnější v případech, kdy potřebujete naučit své ratolesti lyžařskému umění.

Znamená v našem případě cenový rozdíl i viditelný rozdíl v kvalitě a šíři nabízených služeb? Co se týká údržby sjezdovek, tak tu lze ohodnotit jako srovnatelnou. V podstatě všechna střediska již disponují kvalitními a spolehlivými rolbami, které pravidelně prohání po svých svazích. Rozdíly najdeme v kilometrech sjezdovek pro lyžaře, více občerstvovacích míst apod.

Chcete-li však strávit zimu na horách s celou rodinou nebo s partou přátel, vyplatí se ušetřit na výdajích až 40%, když využijete nabídek a kapacit zimních středisek ve Východních Čechách. Více informací naleznete na www.Vychodni-Cechy.info/sjezdove-lyzovani.

Vyhřívané sedačky v Červené Vodě

Zaujala Vás informace o vyhřívaných sedačkách? Ano, Ski park Červená Voda je v současné době opravdu jediným zimním areálem v ČR, který svým zákazníkům nabízí vyhřívané sedačky své čtyřsedačkové lanové dráhy. Provozovatel areálu o jejich lákadlu říká: „ Jde o čtyřokruhový systém podobný těm v automobilech, pouze jsou použity jiné materiály. Při průjezdu vozu poháněcí stanicí se vůz připojí k nabíjecím kontaktům. Vyhřívání sedačky je prováděno pomocí napěťových impulsů, které přes topné spirály nahřejí sedací plochu“.

Známý resort, nový název – Resort Dolní Morava

Mnohým lyžařům je jistě povědomý název střediska Sněžník či Sviní hora. Nově se toto centrum nazývá Resort Dolní Morava a kromě toho, že zde stále naleznete údajně nejprudší sjezdovku v ČR, tak se místo díky takřka miliardové investici proměňuje k nepoznání.  Sjezdovek je zde k dispozici více než 7,5 km, lanovek přes 3 km, běžkaři jistě uvítají přes 20 kilometrů udržovaných stop s možností výstupu na Králický Sněžník. Velmi atraktivní je jistě i více než 2,5 kilometrů dlouhá sáňkařská dráha.

Novinky z Čenkovic

4,5 kilometru sjezdovek různé délky a obtížnosti vybavených technickým zasněžováním, celková přepravní kapacita přes 5 tisíc osob za hodinu, to jsou základní parametry asi nejznámějšího lyžařského střediska v Pardubickém kraji. Novinkou pro letošní sezonu je zprovoznění dvousedačkové lanové dráhy „Třebovská dvojka“, která nahradila dva zastaralé lyžařské vleky a doplní stávajících šest lyžařských vleků. V horní části sjezdovky vznikne nová, modrá sjezdovka, jež se vyhne takzvanému „padáku“.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články