Cestování s malými dětmi k moři a nástrahy, které tam na vás čekají
Cestování s malými dětmi do exotických destinací má svá rizika. To už záleží na samotném rodiči, zda malé dítě zvýšenému riziku vystaví. Jsou rodiče, kteří již velmi malé děti berou do exotických zemí a děti to v pohodě zvládnou a naopak jiní by malé dítě nejraději nechali jen v panensky čisté přírodě. Nedá se jednoznačně přikázat rodičům, aby s dětmi do rizikových zemí necestovali, ale je důležité, by s možným rizikem raději počítali a byli na něj oni i děti připravení.
Nejčastějším zdravotním problémem je průjem
Nejčastějším onemocněním na cestách bývají cestovatelské průjmy. Každý rok dostane průjem 20 - 50% cestovatelů, což je přibližně 10 milionů lidí. Průjem se objeví obvykle v 1. týdnu pobytu, ale může se objevit kdykoliv během cesty a dokonce i po návratu domů. Za průjem jsou nejčastěji odpovědné bakterie, enterokoky, které se mohou do těla dostat v potravě, vodou, či znečištěnými rukama. Průjem může vzniknout i při spolupůsobení oslabení organismu, cestovním stresem, změnou režimu nebo i nedostatkem spánku během naší dovolené. Nejčastější příčinou však bývá konzumace nezvyklých jídel, celková změna prostředí nebo nedostatečná hygiena úpravy potravin navštívené země. Jediná cesta, jak můžeme dostat průjmové onemocnění, je konzumace mikroorganismy kontaminované potravy nebo vody.
Důležitá je destinace
Riziko onemocnění posuzuje lékař i samotný rodič, podle cílové země, do které se s dětmi chystá vycestovat. Nejrizikovější destinace na vznik infekce jsou rozvojové země Latinské Ameriky, Afrika, Střední Východ a Asie. Za nejméně rizikové oblasti se považují destinace v Evropě, Austrálii a Severní Americe.
Dovolenková prevence proti žaludečním potížím
- jídlo konzumujte ihned po jeho přípravě, pokud je ještě teplé
- vyvarujte se konzumace potravy z pouličních stánků, kde se jídla připravují v improvizovaných podmínkách s nízkou úrovní hygieny.
- zeleninu konzumujte jen po tepelné úpravě
- saláty raději vynechte
- ovoce si dejte jen takové, které lze oloupat
- zmrzlinu si kupujte jen balenou z kontrolovaných výroben
- vodu na pití i na mytí zubů používejte pouze z originálně balených lahví
- myjte si ruce před jídlem a vždy po použití toalety
- je vhodné používat probiotika, pomocí kterých můžete předejít nebo zmírnit průběh průjmu
Co sbalit do lékárničky?
Pokud jsou vaše děti alergické, nezapomeňte si na dovolenou sbalit základní léky, které jim lékař předepíše. Jde zejména o antihistaminika či spreje do nosu.
Při pobytu na slunci se často projeví alergie na slunce - kopřivka a svědění.Pokud se již v minulosti fotoalergie diagnostikovala, je vhodné užívat antihistaminika preventivně během celé dovolené. Není treba čekat, až se projevy fotoalergie objeví znovu. Samozřejmostí by mělo být i používání přípravků na opalování s vysokými faktory. Při jejich výběru dbejte na to, aby nebyly příliš parfémované. Nejvhodnější je zakoupit si tyto přípravky v lékárně, kde vám i odborně poradí. Ne všechny přípravky na opalování nabízené na našem trhu jsou totiž vhodné.
Jak léčit nemocný žaludek?
Základem léčby je orální rehydratace, jejíž podstatou je náhrada vody a soli, mírná dieta a klidový režim. Na potlačení příznaků průjmu se užívají přípravky, které snižují motilitu střev a zmírňují průjem tím, že zpomalují pohyb střev, čímž se zajistí více času na absorpci tekutin a elektrolytů. Existují také přípravky na zahuštění stolice a vhodné jsou také přípravky, které vážou bakterie a toxiny (medicinální adsorpční uhlí). V poslední době jsou u nás dostupné účinné léky, které ničí nejčastějších vyvolavatele cestovatelských průjmů. Antibiotika se k léčbě průjmu indikují pouze v případech s velmi těžkým průběhem.
Namíchejte si rehydrataci sami
Při větší ztrátě vody a elektrolytů si můžete rehydratační roztok připravit i sami. Smícháme: 1 čajovou lžičku kuchyňské soli; 8 čajových lžiček cukru a 1 litr čisté vody
Slaná voda a klima jsou pomocníci
Přímořské klima a slaná voda mají léčivý účinek na množství neduhů. Dětem slaná mořská voda pěkně propláchne dutiny a je to dobrá prevence rýmy a dalších onemocnění dýchacích cest. Vdechování mořského vzduchu rozpouští hleny, čistí sliznice, a tak osvobozuje ucpaný nos a celkově zahleněné dýchací cesty. Přímořský vzduch je výborným lékem pro astmatiky a alergiky, kterým se často doporučuje pobyt u moře jako jeden z vhodných léčebných, doplňků. Vlhký slaný vzduch dokáže tlumit nepříjemné projevy alergií. Slaná voda je také prospěšná pro děti a obecně pro lidi trpící různými kožními onemocněními, jako jsou ekzémy či lupénka.
Očkování
Při návštěvě některých zemí je očkování proti různým chorobám povinné a při cestování zejména do zemí s nízkou hygienickou úrovní a málo rozvinutým zdravotnictvím se doporučuje. Epidemiologové však upozorňují, že ani vakcinace nechrání na 100 procent a nelze proto podceňovat ani další preventivní opatření. Zdravotní rizika pro turisty představují zejména potraviny a voda, neboť průjmová onemocnění tvoří 60 až 80 procent všech onemocnění cestovatele.
Je třeba proto dbát na výběr bezpečných potravin a nezávadné vody.
V rámci prevence se vyvarujte
- nepřevařeného mléka
- majonéz a vajíček
- tvarohu a měkkých sýrů místní výroby
- zmrzliny
- přidávání kostek ledu neznámé kvality do nápojů.
- vody špatné nebo neznámé kvality, tu lze v případě potřeby upravit povařením, filtrací či chemickou úpravou
Nebezpečí v písku
Nikdy nevíte, co se v takovém plážovém písku může skrývat. Pokud nebudete pozorní, může vám i dětem hraní v písku skutečně ublížit.
- Nestálost povrchu
Rodiny s dětmi si chvíle strávené na plážích u moře užívají. Součástí plážových her je již tradičně stavění hradů z písku nebo zakopávání některého člena rodiny do pískových jam. Právě v tomto případě byste měli být extrémně opatrní a raději nezahrabávat děti do písku až po krk. V zahraničí jsou běžné případy, kdy děti vykopali příliš velkou a hlubokou jámu. Mnozí mladí, kteří do jámy vlezli, brzy zjistili, že to nebyl dobrý nápad. Nestálost povrchu a vlhký písek se mohou uvolnit a kompletně zavalit člověka, který se v díře nachází. Pod tíhou písku může dojít i k zadušení. I když jste ještě nebyli svědkem takové hrozivé situace, raději se vyhněte příliš hlubokým jámám.
- Co všechno v písku žije
Písek a pláže milují stejně lidé jako i různé bakterie. Vlhké a teplé prostředí je předzvěstí problémů, které mohou ohrozit vaše zdraví. V písku se může nacházet například bakterie E.coli, jejíž plážový písek nabízí ideální podmínky pro život. Pokud je písek, na kterém si užíváte, kontaminovaný těmito bakteriemi, může se to u vás projevit formou průjmu, zvracení, vyrážek či dokonce infekcí. Podle vědců z Havajské univerzity, kteří na tento fakt přišli, však nemusíme dělat paniku. Z hraní a procházek se nenakazíte. Dejte však pozor, aby si nejmenší děti nedávaly písek do úst. Zvyšte opatrnost v případě, že máte na těle otevřenou ránu, do které by se mohla dostat infekce.