Kempování s tučňáky v Antarktidě

Antarktida se svými stálými teplotami pod nulou a neobydleným ledovcovým terénem nebývá obvykle považována za atraktivní destinaci. Cestovní kanceláře zaměřené na dobrodružství to však dnes chtějí změnit.

Nabízí několik expedic ročně, které směrují do špičkového dobře vybaveného tábora, takže několika stům cestovatelů umožní navštívit ledový kontinent téměř se stejným pohodlím, jaké mají doma.


Zakladatel jedné z agentur, který vedl první přechod Antarktidy z východu na západ, si tábor naplánoval při jedné z expedic. Když čekal, až přejde ledová bouře, spolu s ostatními cestovateli si představovali mnohem komplexnější polární expedici spojenou s luxusním transportem a ubytováním.


Dnešní cestovatelé mohou zažít tento realizovaný sen, když si zarezervují jednu z organizovaných zážitkových cest, které probíhají v období, kdy je na tomto kontinentě pozdní jaro a léto (listopad až prosinec).

Cesty začínají pětihodinovým soukromým letem z Kapského města na ledovou přistávací plochu umístěnou nad 50 m vysokým zamrzlým vodopádem mezi Zemí královny Maud a východní Antarktidou.


Hosté se pak přesunou do pohodlí ekologického tábora Whichaway, který využívá pouze solární a větrnou energii. Má podobu velkého stanu a skládá se z obytné části vybavené centrálním sporákem, kožešinami, knihovnou a mapami jižního pólu jako poctou dávným polárníkům.

 

Šest spacích buněk je vyrobeno z laminátových panelů, které jsou odolné vůči pověstným silným antarktickým větrům a udržují uvnitř ticho a teplo. Buňky, které měří 6 m v průměru, obsahují dvojitou postel, psací stůl a vlastní koupelnu.


Také jídla se servírují stylově a připravujte je profesionální jihoafrický kuchař. Po typické anglické snídani následuje lehký oběd, zatímco hlavní jídlo dne je večeře skládající se ze třech chodů, které mohou zahrnovat grilovaný steak, lososa s wasabi a spousty šampaňského.


V táboře se hosté mohou zúčastnit množství aktivit včetně průzkumu ledových jeskyní, návštěvy nedaleké vědecké základny, lyžování s padákem (kite-skiing) nebo návštěvy kolonie tučňáků císařských, kterých zde hnízdí a vychovává svá mláďata přes šest tisíc.


Součást závazku cestovních kanceláří je nulový vliv na životní prostředí, proto je na konci sezóny celý tábor demontován, takže v rozlehlé ledovcové krajině nezůstane jediná stopa po lidské činnosti.

Praktické záležitosti

Na tyto výpravy se můžete přihlásit také prostřednictvím internetu. Cesta trvá 8-10 dní a může pojmout pouze 12 lidí, proto se musíte rozhodnout včas. Cena na osobu se odvíjí mj. od délky pobytu a zahrnutých aktivit.

 

Návštěvníci si musí obstarat vlastní polární oblečení, i když některé z agentur nabízejí jeho součásti ke koupi až před cestou.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články