Ázerbájdžán

Je to největší a nejvíce zalidněná země v oblasti Kavkazu. Ázerbájdžán se nachází v jihozápadní Asii, a podle některých názorů na vedení hranice mezi Evropou a Asií může být zařazen mezi evropské země.

Na východě sousedí tato země s Kaspickým mořem, na severu s ruskou republikou Dagestán, na severozápadě s Gruzií, na západě s Arménií, a na jihu s Íránem. Ázerbájdžán nemá přístup k otevřenému moři, ale pouze ke Kaspickému moři.

Hlavní město:

Baku - 2 074 300 obyvatel

Rozloha:

86 600 km2

Úřední jazyk:

Ázerbájdžánština

Náboženství:

Islám - 93,4 % - 75 % Muslimů jsou Šíité, 25 % Sunnité hanifitského rítu, ruské pravoslaví  2,5%

Doména (internet), předvolba (telefon):

.az, 00994

Roční teploty:

V létě v nížinách je v této zemi kolem 25 stupňů Celsia, v zimě kolem nuly. V horách je průměrná teplota zhruba o 10 stupňů nižší.

Flora:

  • Pouště a polopouště

Fauna:

  • v nížinách - hyeny, gazely a velké množství plazů
  • v horách -  kamzíci, rysy a medvědi
  • na pobřeží -  množství ptáků, hl. plameňáků a pelikánů
  • moře - ryby, hlavně jeseteři/kaviár/

Obvyklá pracovní doba:

  • Po – Pá: 9:00–18:0 hod.
  • ve státních úřadech se často pracuje v sobotu dopoledne.

Obvyklá prodejní doba:

  • Po – So: 9:00–20:00 hod.

Zdravotnictví:

Mezi Českou republikou a Ázerbájdžánem není uzavřena žádná smlouva v oblasti zdravotního zabezpečení. Z tohoto důvodu je českým občanům v Ázerbájdžánu poskytována zdravotní péče za úplatu v hotovosti. Proto se raději určitě na cesty do Ázerbájdžánu pojistěte.  Očkování do Ázerbájdžánu doporučujeme proti žloutence typu A a B. Výběr očkování vždy konzultujte v krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Platební karty a šeky:

Ve větších městech naleznete bankomaty na výběr hotovosti bez problémů.

Elektřina:

Elektrické napětí je v Ázerbájdžánu stejné jako v Evropě 220 V / 50 Hz, používají se zástrčky typu C a F – naše dvoj vidlice.

Fotografování, filmování:

Fotografovat můžete všechny památky až na několik výjimek jako např. interiéry některých chrámů a klášterů. Pozor v Ázerbajdžánu jsou velmi citliví na fotografování kostelů a jiných náboženských míst.

Ázerbájdžánská mentalita:

Ázerbájdžánci se chovají k turistům z ČR velmi přátelsky, ale stejně jako ostatní národnosti Kavkazu nesnášejí hrubost a urážky, byť i neúmyslné. Každý návštěvník této země musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.

Dovoz, vývoz:

Je velmi přísně zakázáno vyvážet starožitnosti, ručně vyráběné koberce, památky, mince a jakékoliv předměty historické hodnoty. Při vývozu předmětů vyrobených před rokem 1960 podléhá vyvážený předmět exportní dani a pro samotný vývoz je třeba povolení ministerstva kultury. Dále je omezen export strategického zboží z hlediska vývozu, je např. povoleno vyvézt maximálně 800 gr. kaviáru na osobu a 2 kg jesetera.

Víza:

Pro občany ČR platí vízová povinnost pro vstup na území Ázerbájdžánu. Víza pro pobyt v Ázerbájdžánu lze získat na konzulárním úseku Velvyslanectví Ázerbájdžánu v Praze. K žádosti o vízum je třeba předložit:

  • vyplněnou žádost o vízum
  • platný cestovní pas
  • dvě fotografie pasového formátu
  • doklad o zaplacení konzulárního poplatku.

Vyřízení žádosti trvá 5 až 10 dnů. Ministerstvo zahraničních České republiky věcí doporučuje, aby si čeští občané před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky cestování nezměnily.

Časový posun:

+3 hodiny

Měna:

Ázerbájdžánský manat /AZN/, 1 AZN = 100 gepik, Mince mají hodnoty: 1, 3, 5, 10, 20 a 50 qepik, Bankovky mají hodnoty: 1, 5, 10, 20, 50 a 100 manatů. Na lícových stranách všech mincí i bankovek je zobrazen tvar Ázerbájdžánu.

Důležitá tel. čísla:

  • Informace letiště: +994-12-497 27 27
  • Informace o telefonních číslech: 009
  • Zdravotnická záchranná služba: 103
  • Hasiči: 101
  • Policie: 102
  • Ministerstvo zahraničních věcí: +994-12-596 90 00

Ubytování:

Ubytování v hotelech ve většině případů splňuje standardní úroveň hygieny, služeb a stravování, a to zejména v hlavním městě Baku. Tam se také nacházejí nejlepší hotelová zařízení. Cena za pokoj se v hotelích pohybuje kolem 90-500 USD za noc v závislosti na kvalitě pokoje.

Pokud hledáte větší komfort, doporučujeme vám zavítat do centra města a pronajmout si soukromý apartmán. Ale počítejte s vyšší cenou. Při ubytování v hotelu si v zájmu vlastní bezpečnosti, určitě ověřte, zda do ubytovacího zařízení nemají nekontrolovaný přístup i jiné osoby, kromě hotelových hostů.

Doprava:

Letecky: mezinárodní letiště se nachází v Baku, odkud jsou vypravovány pravidelné lety do větších měst Ázerbájdžánu. 
Vlakem: v zemi funguje z poloviny elektrifikovaná železniční doprava, která je postupně rekonstruována. Z důvodu rekonstrukce je ale časově velmi nespolehlivá. S Ruskem a Gruzií je Ázerbájdžán propojen dvěma železničními magistrálami - Baku - Machačkala, Baku - Tbilisi. 
Autem: Přibližně 60 % silnic v Ázerbájdžánu není v dobrém stavu. 
Autobusem: se z hlavního města Baku dostanete pravidelnou linkou například do Tbilisy, Teheránu či Istanbulu a naopak.
Lodní doprava: Linky lodní dopravy operují pravidelně z Baku přes Kaspické moře do Turkmenbaši v Turkmenistánu, do Bandar Anzali a Bandar Nowshar v Íránu. Lodě do Turkmenistánu mají kapacitu asi 300 pasažérů a cesta trvá 12 hodin. Linka jezdí třikrát do týdne. Během zimy není spolehlivost linky 100%.  

Bezpečnostní rizika:

V zemi neexistují žádné oficiální omezení pohybu pro cizince z hlediska osobní bezpečnosti, oficiálně není potvrzena ani zvýšená možnost teroristických útoků. Nedoporučujeme vstupovat z Ázerbájdžánu na území Náhorního Karabachu. Oblast je pro turisty nepřístupná a je vojensky uzavřena, do oblasti Nachičevanu je možné cestovat pouze letecky.

Vzhledem k přetrvávajícímu konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií o Náhorní Karabach je uzavřena ázerbájdžánsko-arménská hranice. Nedoporučuje se cestovat do příhraničních oblastí s Arménií a do oblastí v blízkosti linie dotyku znepřátelených stran. Nedoporučuje se rovněž pokoušet se o přechod do Ázerbájdžánu z oblasti Náhorního Karabachu, který se nenachází pod kontrolou ázerbájdžánských úřadů.

Vstupem na území mezinárodně neuznané Náhorně-karabašské republiky bez souhlasu ázerbájdžánských orgánů se občan třetího státu dopouští narušení hraničního režimu Ázerbájdžánské republiky a bude prohlášen za nežádoucí osobu. Dále ministerstvo zahraničí upozorňuje, že hranice mezi Ázerbájdžánem a Ruskou federací je propustná pouze pro občany SNS. Občané jiných zemí nemohou tuto hranici překročit ani v jednom směru.

Kuchyně:

Ázerbájdžánská kuchyně je velmi ovlivněna tureckou, částečně ruskou a v neposlední řadě i arabskou kuchyní.

Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky:

Na Zátorce 783/17, 160 00, Praha 6 – Bubeč
Tel: 246 032 422, fax: 246 032 423
Provozní hodiny úřadu: Po – Pá: 09.00 - 12.00hod a 13.00 - 18.00hod

Konzulární oddělení:

Tel: 246 032 424 15.00 - 18.00hod, Fax: 246 032 425
E-mail: prague@mission.mfa.gov.az, Web: www.azembassyprague.az

Velvyslanectví České republiky v Ázerbájdžánu:

Caspian Plaza, ulice Jafar Jabbarli 44, AZ – 1065 Baku
Telefon: +994-12-4368555 – recepce, +994-12-4368554 – sekretariát
Fax: +994-12-4368557, Nouzová linka: +994-50-2658577 - ze zahraničí, 050-2658577 - z Ázerbájdžánu
E-mail: baku@embassy.mzv.cz, Web: www.mzv.cz/baku
Úřední hodiny pro veřejnost: Po – Pá: 9:30 – 12:00hod, 13:00 – 16:00hod
Krátkodobá víza, legalizace: Po, Út, Čt, Pá: 9:30 – 12:00hod
Dlouhodobá víza, trvalé pobyty: Út: 14:00 – 16:00hod

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články