Doprava na Srí Lance

Na Srí Lance se můžete dopravovat jak letecky, autobesem, vlakem, taxíkem, tak i lodí nebo Tuk-tukem.

Letecká:

Na Srí Lance naleznete18 letišť, ale mezinárodní je pouze Colombo International Airport, které leží zhruba 10 km na sever od města Negombo a cca 35 km na sever od hlavního města Colombo.  Mezi letištěm a Colombem jezdí od roku 2010 osobní vlaky, což je velice příjemné.   Druhé nejfrekventovanější letiště je Jaffna, které slouží pro vnitrostátní lety.

Autobusová:

Srí Lanským autobusem se dostanete téměř kamkoliv. Místní a dálkové spoje jezdí poměrně často. Problémem zde je ale, že neexistují jízdní řády, zastávky nebo dokonce i autobusová nádraží bývají neoznačená. Linky zde naleznete dvě: červené státní CTB (Central Transport Board) a soukromou. Dědictvím po Britech zůstaly na Srí Lance červené dvoupatrové autobusy, jsou to levné červené státní autobusy, které jsou ve většině případů v dost špatném technickém stavu a jsou velmi pomalé. Staví totiž téměř všude. Cesta z letiště trvá do Colomba zhruba 1,5 hodiny. Bohužel jsou tyto autobusy vždy přeplněny. Velkým problémem je v těchto autobusech i neexistující nebo malý zavazadlový prostor.

Mějte na paměti, že místa za řidičem jsou vyhrazena pro mnichy, ve druhé řadě pak pro těhotné ženy a invalidy. Cílová stanice na autobusech je napsána jen v sinhálštině. Bílé státní autobusy jsou dálkové a spojují velká města. Tyto autobusy jsou rychlejší než místní doprava, ale zastavují i na znamení. Některé z těchto autobusů nemají klimatizaci a za velké zavazadlo zaplatíte jako za dospělou osobu. Oprati tomu bílé autobusy soukromých společností klimatizaci mají. Bohužel také staví na znamení, a jsou dvakrát dražší než státní. V těchto autobusech nemají řidiči uniformy a po zaplacení jízdného vám nevydává jízdenku. 

Všechny dálkové spoje většinou staví po dvou hodinách jízdy na WC, počítejte ve většině případů s tureckými a občerstvení. To se prodavači nahrnou do autobusu s nejrůznější nabídkou.  

Železniční

Na Srí Lance naleznete státní dráhy, které spravují síť 1449 km širokorozchodných železnic. Vlaky zde ale jezdí jen několikrát denně, a běžně mají zpoždění. Jízdní řády a ceny můžete najít na oficiálních stránkách Srílanských drah. Jízdenky a místenky se kupují na nádražích. Na hlavním nádraží v Colombo naleznete informační kancelář a úschovnu zavazadel. Většina vlaků se skládá z vagónů 3. třídy, která je sice nejlevnější, ale nejvíce přeplněná a nejméně pohodlná s dřevěnými lavicemi nebo sedadly. Turistům se cestování v této třetí třídě nedoporučuje. 2. Třída se nachází ve všech vlacích, a mají polstrovaná sedadla a někdy i ventilátory, místenku je možné zakoupit na klasická nebo sklápěcí sedadla. 1. třídu najdete jen v jednom nebo dvou vlacích InterCity na trase Colombo – Vavunia a Colombo – Batticaloa. Tato třída se pyšní klimatizací i jídelním vozem. 

Pro turisty je určen vyhlídkový vagón 1. třídy, který je řazen buď hned za lokomotivou nebo jako poslední na malebné trase z Colomba do Kandy a Badully; úsek z Elly do Kandy je považován za jeden z nejkrásnějších na světě. Ve Vagonu naleznete komfortní sedadla a velká okna; místenky jsou zde povinné a můžete si je objednat již 10 dní předem i po internetu.

Lodní

Hlubokomořské přístavy jsou: Colombo, který se nachází ve stejnojmenném hlavním městě, potom je to Trincomalee, který se nachází v přírodní zátocea je to pátý největší přístav na světě a Galle, který je přírodní. Na severu najdete menší přístavy Point Pedro a Kankesanthurai. Který je v současnosti využívaný námořnictvem. Na jihu byl vybudován nový přístav Hambantota, pro lodě s malým ponorem. Na několika řekách se pro turisty pořádají vyhlídkové plavby zaměřené na svět vodních ptáků. 

Taxi

Taxi je asi o polovinu dražší než tuk-tuky a najdete je ve městech i na vesnicích. Turisté si je často najímají na celou dobu cestování po Srí Lance. Ve většině případů se jedná o dodávky, které jsou bez taxametru. Proto si určitě dohodněte cemu předem, ať nejte potom nepříjemně překvapeni. Přiměřenou cenu vám sdělí hotelová recepce, a popřípadně taxíka i zavolá. Obvyklá cena za 1 km je 30 Rs, nad 60 km si určitě dohodněte větší slevu.

Tuk-tuk

Je to tříkolka nebo motorka s kabinkou, která je na Srí Lance běžným dopravním prostředkem. Funguje spolehlivě jako levné taxi, ale nedoporučujeme jí na delší vzdálenosti. Není totiž příliš bezpečná a už vůbec ne pohodlná. Stojí kolem 50 Rs za 1 km, a o ceně musíte opět smlouvat, a dopředu se na ní s řidičem dohodnout.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kuchyně Srí Lanka

Základem kuchyně na Srí Lance je kuchyně indická což znamená, že zde najdete hlavně rýži, a to jak smaženou,...
více…

Svátky Srí Lanka

Dnů, kdy je na Srí Lance volno je mnoho. Vedle státních svátků zde slaví své náboženské svátky buddhisté,...
více…

Nákupy a suvenýry Srí Lanka

Oblíbenými suvenýry ze Srí Lanky jsou dřevořezby z tropických dřev, jako je santal, eben, teak, či z růžového...
více…

Srí Lanka

Srí Lanka, byla dříve známá jako Cejlon a má celkovou rozlohu 65 610 kilometrů čtverečních s hlavním městem...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Istanbul - město dvou kontinentů

Istanbul má několik míst, které zkrátka vidět musíte. Jsou to centra, místní Grand Bazaar, ulice, uličky, tržiště,...
více…