DUBAJ - jak se orientovat v Dubaji

Dubaj je mezi Emiráty tím nejlidnatějším a druhým největším. Nachází se na pobřeží Perském zálivu. Ve světě je Dubaj známý hlavně díky architektonickým unikátům. Pozornost veřejnosti přitáhl i různými sportovními událostmi a vysokou životní úrovní. Město Dubaj se dělí na dvě části: na tu luxusní vlevo na jihozápadě Bur Dubai a Jumeirah a na tu starobylou vpravo na severovýchodě Deira. Obě části jsou odděleny 12 - ti kilometrovým zálivem, takže k přesunu z jednoho břehu na druhý se využívá lodní doprava-lodní taxi abra .

Dubaj

Největší část emirátu tvoří poušť. Písek, který vznikl hlavně z korálů a úlomků mušlí je jemný a bílý. Východní část pouště je zabarvena do červena díky přítomnosti železa. Pokud se vydáte do této krajiny, budete obdarováni ohromujícím zážitkem. Pro ty, kteří obdivují přírodu, jsou zde krásné kouty plné místní flory. Dominují zde pouštní hyacinty, akácie, traviny a datlové palmy. Z fauny můžeme jmenovat přímorožce, pouštní lišky, dropy, hyeny aj. Nejznámější dubajskou pláží je Džumeira, která má kilometry bílého a zlatého písku omývaným teplým mořem. Na návštěvníky této pláže čekají slunečníky, palmy, přichystaní slavnostně odění velbloudi, na kterých se mohou projet. Na pláži mají všichni návštěvníci k dispozici veškeré vodní atrakce a bohaté zázemí hotelů. Najdete mezi nimi ty, které oslní přepychem, ale i skromnější které jsou ale od pláže vzdálenější. Prahnete-li poznat historii Dubaje, měli byste navštívit právě Deiru, ve které vás strhne atmosféra úzkých arabských uliček a vůně nejrůznějších bylin i koření. Ulice jsou lemované kavárnami, obchody se suvenýry a arabskými restauracemi. Vedle architektonicky zajímavých hotelů je pro Dubaj vůbec nejtypičtější tzv. Zlatý trh, který je prý největší na světě. V jedné uličce kryté dřevěnou střechou se těsná nespočet obchůdků táhnoucích se až do míst, kam není možné dohlédnout. Lze zde zakoupit nejrůznější šperky různé kvality a to nejen z běžného žlutého zlata, ale také z bílého a trojbarevného zlata. Samozřejmě i zde jako jinde na trzích v arabském světě musíte při koupi smlouvat, a určitě si odvezete i nějaký ten suvenýr.
Přestože je to díky modernosti Dubaje téměř přežitek, je v Deiře udržována tradice trhu s pytli koření a bylinek, kvalitními látkami, taškami, kufry apod. A opět musíte smlouvat a potom zde můžete nakoupit zboží za vcelku výhodné ceny. Na tržišti nakoupíte jak vzácné a krásné látky, tak i padělaná trička. Po mnoho let se každou zimu od konce prosince do února v Dubaji koná nákupní festival. Veškeří obchodníci snižují ceny za zboží a loňská móda se prodává za pár peněz. Nákupní horečka zachvátí všechny obchody, tak i arabská tržiště. Pokud chcete zavítat do luxusnější části Dubaje, tak vám nesmí ujít prohlídka nejvyšší budovy světa. Burj Khalifa, tato budova nabízí nádherný výhled na okolí, přijdete-li k ní navečer, můžete se pokochat i nádhernou fontánou. Navštívit můžete i luxusní čtvrť při pobřeží Jumeirah, kde leží mešita Jumeirah. Je to jedna z mála mešit, kde mají povolený vstup i nemuslimové. Osvěžit se můžete v aqvaparku Wild Wadi, kde je spousta atrakcí. Pokud si chcete užít pořádnou zábavu, nesmíte vynechat návštěvu Dubailandu, kde je pro vás připraveno gigantické zábavní centrum. A jestli máte raději pasivnější zábavu, tak musíte navštívit krásné pláže v Dubaji. V Dubaji si můžete odpočinout i vrůzných parcích, jako je například Creek park, kde najdete i golfové hřiště, nebo v nových parcích, které byly vystavěny v roce 2012. Můžete navštívit Dubajskou Zoo, které se nalézá vedle luxusní čtvrti Jumeirah. Pokud se rozhodnete pro cestu do Dubaje, měli by jste si zlistiti jejich svátky, ať nejste překvapení.

Časový posun v Dubaji:

Dubaj leží v časovém pásmu UTC +4 a v současné době neuznává letní čas. V průběhu zimního času tedy pro zjištění dubajského času stačí přičíst 3 hodiny k tomu našemu, v průběhu letního času jen 2 hodiny.

Klimatické podmínky:

Dubaj má velmi horké klimatické podmínky. Některé měsíce přesahují i 40-ti stupňovou teplotu. Srážky se vyskytují velice sporadicky cca 150mm za rok. Vlhkost v zimních měsících je zhruba 60%.

Vízum:

Pro vstup do Spojených arabským emirátů budete potřebovat vízum. Vízum nemusí ale dostat každý – Emiráty si hodně hlídají, kdo k nim přijíždí a měli byste být při své žádosti maximálně otevření. Cestujete-li organizovaně, o vízum se postará za poplatek cestovní kancelář, jinak musíte požádat sami. Vízum jde zařídit jen v Dubaji. Pro odbavení na evropském letišti budete potřebovat jeho faxovou kopii, nebo faxovanou zprávu, že Vás originál víza čeká na letišti hned, jak přiletíte. Bez tohoto dokladu Vás letecká společnost neodbaví. Vízum většinou stojí dle kurzu USD 1 450,- - 1 590,- Kč. K vyřízení víza je nutná Vaše fotokopie stránky pasu s Vašimi údaji, kterou dodáte CK nebo organizaci, která Vám víza zajišťuje. Pokud potřebujete vízum co nejrychleji, je jeho cena až dvojnásobná. Na letišti v Dubaji Vás potom čeká kontaktní osoba, která Vám předá originál víza, s kterým pokračujete k pasové kontrole. Po dohodě si originál víza můžete vyzvednout i u dohodnuté přepážky před pasovou kontrolou.

Měna:

Oficiální měnou v celých Spojených arabských emirátech, je arabský dirham. Dirhám se dělí na 100 filů. V oběhu jsou bankovky o hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1 000 dirhamů a dále pak mince o hodnotě 25 a 50 filů a 1 dirhám. Nemusíte se bát, že byste se v bankovkách nevyznali, jedna strana je vždy vyvedena v angličtině. Přepočet ke koruně se pohybuje okolo 1 ARD = 5,50 Kč.

Stravování:

Co se týče jídla, není to v Dubaji žádný problém – nemusíte se bát grilovaných velbloudů a pečeného bůhví čeho. Kromě restaurací mnoha světových kuchyní tu jsou i pobočky světových řetězců jako je Subway si McDonalds nebo supermarkety Carrefour.

Sporty:

  • cyklistika – můžete se vydat kolem pohoří Hatta, fanoušci extrémního ježdění mohou zakusit jízdu přes vyschlá říční koryta okolo vzdálených vesnic nebo malých farem.
  • golf - přímo ve městě se nachází golfové hřiště Dubai Creek a Yacht Club. Golfová hřiště jsou navrženy jak začátečníkům tak i pokročilým pro zábavu až po náročná hřiště vhodná i pro mezinárodní šampionáty.
  • potápění - vybere si každý od začínajících potápěčů až po profesionály. Pokochají se bohatým podmořským životem a zajímavými vraky lodí na mořském dně. Východní pobřeží je rájem pro potápěče. Najdete tu podmořská skaliska, která jsou porostlá korály, mořské želvy, různé druhy barevných tropických rybek nebo i žraloky. Pokud jste se již potápěli a jste zkušenější, můžete prozkoumat podmořské jeskyně, které se nacházejí dále od pobřeží emirátu Fujairah, v nichž žijí různé druhy žraloků.

Kde nakupovat

Vedle tradičních trhů Gold Souk a Spike Souk se v Dubaji nakupuje hlavně ve velkých obchodních centrech, jako je například Deira City Centre (www.deiracitycentre.com) nebo Mall of the Emirates (www.malloftheemirates.com).

Jak do Dubaje

Pokud necestujete s cestovní kanceláří, ale na vlastní pěst, počítejte s cenou zpáteční letenky až s dvojnásobkem než když si dovolenou naplánujete s CK, kde už je letenka samozřejmě v ceně. Let do Dubaje: pokud letíte z Prahy přímo do Dubaje, bude Vaše cesta trvat přibližně šest hodin. Letí se přes východní Evropu, Černé moře, Turecko, Irák a Perský záliv.

Letiště v Dubaji:

Dubajské mezinárodní letiště je nejmodernější a nejluxusnější. Všude jsou nástěnné hodiny Rolex, drahé butiky, umělé palmy aj. Má několik pater a dvě samostatné stanice metra, které jezdí do města. Kromě kontroly pasu a víza budete muset projít skenováním očí, které se provádí na jiném místě než na imigračním místě na přepážce.

Doprava po Dubaji:

Dopravu v Dubaji představují autobusy, metro a neodmyslitelné taxi. Doporučujeme žluté „Dubai Transport“, které mají taxametr. Pro turisty, kteří se chtějí projet autobusem po památkách jsou zde služby společnosti Big Bus, která provozuje ve městě okružní turistické autobusy. Jejich trasy jsou rozděleny na modrou (moderní Dubaj) a červenou (historická Dubaj) a mají dvacet zastávek u zajímavých staveb nebo míst. Na jakékoliv stanici můžete vystoupit, prohlédnout si zajímavá místa a nastoupit později do jiného autobusu, které jezdí každou půl hodinu. Lístek na jeden den stojí cca 60$, dva dny jsou pak za cca 78$.

Zajímavé kulturní a společenské akce:

V Dubaji prožijete i různé zajímavé akce jak kulturní, tak i společenské.

   Směnárny:

v Emirátech se nejlepšími kurzy překvapivě nepyšní banky, ale směnárny na dubajském letišti. Je tedy velmi vhodné si určitý obnos vyměnit už po příletu – ušetříte a budete mít na chvíli vystaráno a budete spokojeni.

Zdravotnictví:

Zdravotní péče je v emirátech na velmi vysoké úrovni, ale je i finančně náročná. Převažují soukromá zařízení všeobecná i specializovaná. Poskytnutou péči si turista hradí sám. Ve státní ambulanci v jakékoliv nemocnici je poskytována první pomoc zdarma. Povinné očkování při cestě do Dubaje není žádné, těch doporučených je několik. Riziko představuje zejména břišní tyfus, hepatitida A, hepatitida B.

Upozornění:

Podobně jako v jiných arabských zemích, je i v emirátech potřeba při oblékání dodržovat určité dekorum. Pánové by měli mít minimální délku kalhot ke kolenům, dámy by zcela určitě měly mít zahalená ramena a kalhoty či sukni také ke kolenům, spíše ještě delší. V Dubaji se nejčastěji používají zásuvky se třemi kolíky, které jsou běžné třeba ve Velké Británii. Do kufru si tedy nezapomeňte přibalit adaptér, případně si ho kupte až na místě. Podle luxusnosti hotelu je též nutné zvolit oblečení k večeři – sako s kravatou a večerní šaty jsou tím nejzákladnějším požadavkem.

Důležitá telefonní čísla:

  • Mezinárodní předvolba Spojených arabských emirátů je +971
  • Záchranka a policie mají jednotné číslo 999
  • Poruchy elektriky, vody a kanalizací se ohlašují na 991
  • Hasiči 997
  • Nepřetržitá ambulance 998
     

Velvyslanectví České republiky

Dostanete-li se v průběhu svého pobytu v Dubaji do vážných problémů, můžete se obrátit na Velvyslanectví České
republiky ve Spojených arabských emirátech, jež sídlí v nedalekém Abú Dhábí.
Provozní doba úřadu je od neděle do čtvrtka v době od 800 do 1630 hod
veřejnosti je úřad otevřen v úterý, ve čtvrtek a v neděli vždy od 900 do 1200 hod
Adresa velvyslanectví: Citibank Building, Corniche Plaza, Salam Street, Abú Dhabí, P.O.Box 27009 
Telefon: 009712/6782800
Nouzová linka: 00971/50/6628920

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zoo v Dubaji

Dubajská Zoo se může pyšnit titulem „nejstarší Zoo“ na celém Arabském poloostrově. Svůj provoz zahájila již...
více…

Podvodní hotel Water Discus v Dubaji

Hotel Water Discus se skládá ze dvou disků a to jeden najdete pod vodou a jeden nad vodou. Tato kombinace umožní...
více…

Plavání s delfíny v Dubaji – vodní park Atlantis

Pokud Vás tito úžasní tvorové zajímají, můžete si objednat dva druhy setkání s delfíny. Můžete se s nimi...
více…

Golfové hřiště v Creek parku – Dubai Creek Golf a Yacht club

Hřiště s Parem 71 je velmi dlouhou a nezapomenutelnou cestou. Od prvního odpaliště až k osmnáctému Greenu je to 6...
více…

Umělé souostroví mapy světa The World

The World je umělé vybudované souostroví, které má tvar mapy světa. Budování The World stálo cca 250 miliard...
více…

Hotel Atlantis The Palm v Dubaji

Hotel Atlantis The Palm leží na umělém ostrově ve tvaru palmy v Palm Jumeirah. Hotel se nachází zhruba 30 minut od...
více…

Vodní aquapark Aquaventure Atlantis v Dubaji

Atlantis je vodní park, který leží na palmovém ostrově Jumeirah poblíž hotelu Atlantis.  Mnoho atrakcí v parku...
více…

Palmové ostrovy - Palm Jumeirah

Ostrov Palm Jumeirah je jedním ze tří palmových ostrovů /Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali a Palm Deira/. Ostrovy byly...
více…

Nové parky v Dubaji

Ittihad Park leží na ploše cca 10 akrů. Tento park naleznete v Palm Jumeirah Dubai a je lemovaný 3.2 km běžeckou...
více…

Vodní taxi Abra v Dubaji

Dubajský záliv, zvaný také Al Chor, je zhruba 11km dlouhý a dopravu přes něj zajišťují stylové vodní taxi -...
více…