Filipíny

Filipíny jsou ostrovní stát v jihovýchodní Asii. Hlavní město tohoto státu se jmenuje Manila. Filipíny se rozkládají na 7 107 ostrovech v Tichém oceánu na západu.

Filipíny nesdílejí pozemní hranici s žádným státem. Od Tchai-wanu je na severu dělí mořské úžiny, na jihozápadě od Malajsie a na jihu od Indonésie. Celé Filipíny mají rozlohu 300 076 kilometrů2. Nejdůležitějším filipínským ostrovem je Luzon. Tam se i nachází hlavní město Manila. Filipíny leží ve vlhkém a horkém tropickém podnebném pásu.

Na Filipínách existují tři roční období: teplé období od března do května – Tag init, období dešťů od června do listopadu – Tag-ulan a chladné období od prosince do února – Tag lamig. Ve Filipínách najdete jednu z top ten nejhezčích pláží světa. Je 4 kilometry dlouhá a najdete jí na ostrově Boracay. Ve Filipínách si nesmíte nechat ujít rýžové terasy, které se nachází na největším ostrově Luzon. Tyto terasy již pamatují zhruba tři tisíce lidské práce.

Filipíny jsou i velmi vyhledávané jako potápěčská destinace. Pokud byste se chtěli potápět do všemožných i nemožných sexuálních spárů navštivte město Angeles. Toto město je všude známé tím, že je zaměřeno jen na prostituci. Na Filipínách si každý z turistů vybere to své. Je to země, kde najdete krásu, bídu i bohatství. Po návštěvě této země vám zůstanou v hlavě a nejen tam nezapomenutelné zážitky.  

Peníze a měna:

Filipínské pesso – PHP, P, PP. Jedno pesso se dělí na 100 sentimos. Raději si přivezte do země americké dolary či eura, nebo se vám může stát, že vám je směnárna ve Filipínách nevymění. Pokud to bude možné, neměňte peníze v bankách – mají větší srážku za své služby a v hotelích je kurz velice nevýhodný. Pokud jedete do menších měst, můžete mít problém s výměnou peněz a raději ať máte v peněžence i malé bankovky. Cestovní šeky uplatníte jen ve městech a jen, kde je pobočka dané banky. Platební kartou můžete platit téměř všude, ale některé obchody si účtují při platbě přirážku. Bankomaty naleznete skoro všude ale pozor na limit pro výběr, ten je velmi nízký.

Pracovní doba:

Obvyklá denní pracovní doba je osm hodin.
Banky: Po – Pá 9:00 – 15:00 hod /banka Citibank do 16:00 hod/
Restaurace: Po-Ne od 11:00 – 15:00, od 17:00 – 21:00 hod
Státní úřady:  Po – Pá 8:00 – 16:15 hod, někdy i do 17:00hod. Polední přestávku mají od 12:00 – 13:00 hod. Soukromníci pracují i v sobotu
Obchody: Po – So od 10:00 – 21:00hod, velké obchodní domy mají otevřeno i v neděli

Elektřina:

Ve Filipínách je napětí el. proudu 120V/220V. Pokud si vezete do této země citlivé elektropřístroje, doporučuje se používat stabilizátor napětí. Elektrické zásuvky naleznete v americkém standartu. Musíte pořídit evropský nástavec. Buď doma, nebo je ve Filipínách běžně k dostání, buď v recepci hotelu, nebo v obchodech.

Zdravotnictví:

Ve velkých městech, ve vybraných zdravotnických zařízení je zdravotnictví na dobré úrovni. Mimo tato města je ordinace velice skromně vybavená a nečekejte moc velkou úroveň ošetření. Turisté si veškeré léčení a služby s tím spojené hradí sám. Doporučujeme sjednat si před odletem na Filipíny zdravotní pojištění. Pokud pojedete mimo Manilu v období dešťů – červen až září, měli byste se informovat o zdravotní situaci na místě, kam chcete jet. V některých oblastech je zvýšené riziko výskytu malárie nebo dengue. Určitě se vybavte repelenty nebo začněte preventivně brát antimalarika.

Víza:

Občané ČR mohou cestovat na Filipíny za účelem turistiky bez víz, pokud doba jejich pobytu nepřesáhne 21 dnů. Pro vstup do Filipín se vyžaduje platný cestovní pas, minimálně 6 měsíců nad předpokládanou dobu pobytu na Filipínách, a zpáteční letenka, eventuálně letenka do další destinace. Bez zpáteční, nebo navazující letenky, nebudou cestující do země vpuštěni. Při turistických cestách nad 3 týdny či cestách za jiným účelem je třeba požádat o vízum na Velvyslanectví Filipín v Praze.

Důležitá telefonní čísla:

  • Záchranná služba a rychlá policejní asistence: 117
  • Filipínská národní policie: 7230401, 7253245
  • Hasiči: 8162553, 8185150
  • Informace o telefonních číslech: 187

Dovoz, Clo:

Při příletu do Filipín musíte vyplnit celní deklaraci, kam napíšete, pokud dovážíte ovoce, živočichy nebo produkty organického původu.  Bezcelně je dovolen dovoz předmětů osobní spotřeby – šaty, šperky, parfémy – v přiměřeném množství. Dále 200 ks cigaret, 50 doutníků, 2 litry alkoholu. V žádném případě nesmíte dovážet do Filipín drogy, za to vám hrozí doživotí, zbraně a jakékoliv porno. Pokud dovážíte do Filipín jakoukoliv cizí měnu a částka přesahuje 10.000, musíte vyplnit a deklarovat na speciálním formuláři. Tento formulář potom podáváte u celního úřadu na hraničním přechodu. Nedodržení tohoto nařízení je trestné. Zakázáno je i vyvážet nebo dovážet ze země bankovky, mince nebo šeky v množství, které přesahují 10.000 pesos. Sále nesmíte vyvážet korály a jiné mořské produkty, zvířata a orchideje.

Služby:

Ve Filipínách jdou služby na celkem dobré úrovni. V hotelích mezinárodní kategorie ale počítejte s vyšší cenovou relací než v ČR. Ceny se také liší podle závislosti na počasí nebo lokalitě.

Doprava na Filipíny:

Na Filipíny se létá. Z Prahy ale přímý spoj nehledejte, budete přestupovat – Frankfurt, Vídeň, Amsterdam, Paříž aj. Také můžete přestoupit v Hong - Kongu nebo v Singapuru.

Ubytování:

Ve Filipínách máte mnoho možností se ubytovat. Hotely, apartmány, motely, hostince, penziony, bed-and-breakfast. Hotely zde najdete v různých kategoriích a cenových relací. Přespat v hotelu můžete od 50 pesos což je 20,-Kč a po několik tisíc. Záleží na tom, jak jste nároční a movití:-). O penzionech se dá říci, že jsou ekonomičtější a jednodušší. Pozor, připravte se, že v tom nejlevnějším ubytování budou s vámi v pokoji i nějaké breberky. Raději si nechte pokoj dopředu ukázat. V turistických oblastech si dávejte zase pozor na naháněče do hotelů:-). Ve čtyřhvězdičkovém hotelu zaplatíte za jednolůžkový pokoj zhruba 3 500P. Na ostrově Boracay vás výjde pokoj s klimatizací na zhruba 14 000P, ale klimatizovaný hostel zase na 240P. Na Cebu si zaplatíte za   klasický jednolůžkový pokoj, který je klimatizován na cca 500P. Na Filipínách všeobecně platí, že nejdražší ubytování je v Boracay, který je následován Manilou. Náklady na ubytování se hodně liší podle sezony, která vrcholí o Vánocích a Velikonocích.

Časový posun:

+7 hod v době zimního času
+6 hod v době zimního času

Velvyslanectví České republiky na Filipínách

Rufino Pacific Tower, 30th floor, 6784 Avala Avenue, Makati City, 1226 Manila
Telefon: +632/8111155, 8111156
Fax: +632/8111020
Nouzová linka: +63/9189905778
E-mail: manila@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/manila
Provozní hodiny úřadu: Po – Čt 8:30 – 17:30 hod, Pá 8:30 – 14:30 hod, Út – St 9:00 – 13:00, 14:00 – 16:00 hod
Úřední hodiny pro veřejnost: Čt 9:00 – 13:00 hod

Velvyslanectví Filipínské republiky v Praze

Senovážné naměstí 8, Praha 1, 110 00
Tel: 224 216 397, 224 216 385
Fax: 224 216 390
E-mail: praguepe@phembassy.cz
Provozní hodiny úřadu: Po – Pá 9:00 – 17:00 hod
Konzulární oddělení pro žadatele o víza: Po – Pá 9:00 – 12:00 hod

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články