V Mongolsku určitě nenajdete tolik památek jako v jiných zemích, ale i tak stojí za to tyto památky navštívit.
Jedná se o velmi odlehlý klášter, který se nachází v provincii Khentii. Tento klášter byl domovem pro zhruba 1500 lámů. Bohužel roku 1930 byl klášter hodně poškozený komunisty, a ohněm skoro zničen v roce 1970. Dnes v tomto klášteře žije jen jeden láma se svou rodinou. Od roku 1998 Kulturní Restaurátorský Turistický Projekt opravuje do původního stavu hlavní chrám, a dobrovolníci / turisté/ s místními lidmi přeměňují tento klášter opět na živé místo.
Tento klášter byl postaven mezi lety 1726 a 1736. Bohužel i on byl také těžce poničen komunisty, ačkoliv se dost velká část celkem zachovala. Bylo zničeno 10 z 37místních chrámů a soch. Od roku 1975 byl tento klášter opravován /UNESCO/, a byl znovuotevřen v roce 1990. V dnešní době zde žije 30 mnichů v celkem širokém věkovém rozmezí / 7-90 let/.
Orchonský vodopád je vysoký asi 21 metrů a padá do temné čedičové díry. Samotná řeka Orchon protéká impozantními čedičovými kaňony a soutěskami. Krásné místo, které stojí za zhlédnutí.
Je to hora, která leží zhruba 290 km na západ od hlavního města Mongolska. Na jednom místě se tu setkává step, poušť a les.
Khustain Nuruu - zde můžete zahlédnout divoké koně.
Terchíncagán núr- je pojmenován dle vyhaslé sopky, kterou zde naleznete.
V okolí Ulánbátaru na řece Túl, v okolí Darchanu na řece Orchon a Jeró, v okolí Čojbalsanu na řece Cherulen, v okolí města Erdenet na řece Selenge a Orchon, v okolí města Baganúr na řece Cherulen. Na území jednotlivých krajů určují místa a poplatky pro rybolov nebo lov místní úřady. Rybářská sezóna je oficiálně povolena do 15. září.
Kulturní krajina údolí Orkhon zahrnuje oblast o rozloze 122 tis. ha na březích stejnojmenné řeky. Naleznete zde mnoho archeologických pozůstatků z 6. století. Najdete zde i zbytky Kharkhorumu, což bylo hlavním městem Čingischánovy říše z 13. – 14. stol.
Pánev Uvn Nuur má rozlohu přes 1 milion ha, a je pojmenována podle mělkého slaného jezera Urs Nuu. Toto jezero má velmi významnou roli pro migrující ptáky. Chráněné území pánve Uvn Nuur se skládá z 12 oblastí, které představují hlavní biotopy východní Euroasie. Je to jedna z nejsevernější uzavřených pánví Střední Asie.
Tvoří z větší části suchá polotravnatá step. Poušť naleznete na úpatí Altajských hor v nadmořské výšce 1500 m.n.m. V roce 1975 byla Gobi vyhlášená velkou rezervací, a stala se čtvrtou největší přírodní rezervací na světě. Žijí zde divocí velbloudi, bílí leopardi, ovce a gazely, a uprostřed pouště naleznete městečko Dalandzadgad.
Je to nejčistší jezero světa, a jedná se o největší a nejhlubší jezero Mongolska. Jezero je 136 kilometrů dlouhé, 36 kilometrů široké a 262 metrů hluboké. Od ledna do dubna je jezero zamrzlé. Vzniklo zhruba ve stejné době jako jezero Bajkal, a svou rozlohou je skoro srovnatelné. Na jihu jezera naleznete vesničku Chatgal, která byla v minulých dobách strategickým přístavem. Jezero je populární pro rybolov.
V parku naleznete několik krásných jezer, která jsou obklopena majestátními horami Syrgali.
Tento parknajdete jen pár kilometrů od Ulánbátaru, a určitě vám nabídne mnoho krásných míst, které jsou vhodné k pěší turistice, horolezectví nebo třeba i raftingu.
Je vysokohorské jezero o rozloze 2700 kilometrů čtverečných s nádherným okolím. Toto jezero slouží hlavně jako zásobárna pitné vody. Krom nádherných procházek se zde můžete podívat do některé z nedalekých jeskyní.
Je to první buddhistický klášter v Mongolsku. Zahrnoval skoro stovku chrámů, které byly bohužel zničeny a do dnešní doby se zachovaly pouze tři.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu