Mongolská kuchyně je pro Evropany tak trochu podivná, a asi i hůře poživatelná. Je vhodná spíš pro odpůrce diet.:-)
Mongolská kuchyně je opravdu velmi netradiční. Chutě, které popřípadě poznáte v mongolských jurtách, jsou velmi těžko srovnatelné s kuchyněmi jiných zemí. Ne každý si proto na mongolském jídle pochutná.
Základem mongolské kuchyně je vždy maso. Je to vlastně dáno podnebím a způsobem života místních lidí. Muži jedí maso dvakrát denně, a sladké jídlo jako hlavní chod nepřipadá vůbec v úvahu /to je pro ženy a děti/. Na rozdíl od Číny a Indie, kde je tradičním jídlem rýže, dávají v Mongolsku místní lidé přednost těstům. Najdete zde více druhů těstovin - s olejem, droždím aj.
Mongolské ženy těsto velmi často tvarují do přehnutých kapes, které potom plní mletým masem, zeleninou. Pak kapsy následně uvaří nad párou nebo upečou. Místní lidé obvykle vaří v litinovém hrnci na malých kamnech, a jako topivo používají dřevo a sušený trus domácích zvířat.
V Mongolsku se v létě využívá především mléčná strava, protože je všude hojnost mléka. Mléko si zde lidé převařují, a vyrábí z něj sýry a tvaroh. Mezi nejoblíbenější tvarohy patří tvaroh árúl, který se lisuje a suší na slunci. Je tvrdý jako kámen a chutná celkem nakysle. Dále se z mléka dělají kefíry, jogurty a smetana.
Nejvýznamnějším národním mléčným nápojem v Mongolsku je kumys /kvašené kobylí mléko/. Kumys obsahuje trochu alkoholu a má kyselou chuť. Kumys se připravuje stloukáním mléka ve vaku z hovězí kůže. Tento vak se zavěsí, mongolská žena do speciálního rámu a míchá v něm mléko dřevěnou vařečkou. Tím se urychlí kvasný proces.
V zimě se zase preferuje strava masitá. Mongolové nejčastěji jedí skopové maso, a tučnému dávají přednost. Za lahůdku se v Mongolsku považuje skopový zadek s oháňkou. Vnitřnosti se zde nevyhazují, využije se zde všechno /polévky, jelita, salám nugalúr aj./. Maso se v této zemi i suší, aby dlouho vydrželo. Dále zde můžete ochutnat maso kozí, velbloudí, koňské i hovězí. Mezi oblíbené pochoutky v této zemi patří „blog“. To zabijete kozu nebo ovci, opálíte srst, vyjmete vnitřnosti a do kozy nebo ovce vložíte rozpálené kameny. Maso se tak upeče. Velmi populární je zde také maso ze svišťů, ale to je veliká vzácnost. V Mongolské kuchyni uvidíte i knedlíčky a taštičky, které jsou naplněny masem.
Knedlíky se nazývají búdz a vaří se v páře. Místní lidé znají i těstoviny, nudle a rýži. Z mouky se zde vyrábí placky chúšúr a pirohy. Mezi zeleninu a koření, které místní lidé používají k vaření, patří zelí, vodnice, cibule, česnek, kmín a pelyněk.
Mongolové jsou velmi pohostinní, a tak když vás náhodou pozvou k jídlu, tak v žádném případě neodmítejte, neboť je to u nich nezdvořilé. Stále i v dnešní době platí, že když přijde nečekaný host do jurty ve chvíli, kdy hospodyňka chystá jídlo, je to pro ni velké štěstí. U jídla máte povoleno mlaskat, srkat a jíst rukama. Nerýpejte se v talíři, je to nevychované. Prázdná miska v Mongolsku znamená, že chcete přídavek, proto když již nechcete jíst, nechejte určitě něco na dně.
K jídlu vám bude určitě nabídnut čaj. Pro přípravu mongolského čaje se nejčastěji užívá kupovaný lisovaný zelený čaj, z kterého hospodyně usekne vždy kus a po uvaření ho zalije mlékem. Do čaje se v této zemi přidává lůj nebo máslo a sůl.
Mongolským národním jídlem je burz. Jedná se o taštičky, které jsou vytvarovány do tvaru koule a plněné ovčím masem, zázvorem a mrkví.
Oblíbeným jídlem je v Mongolsku i placka plněná masem, která se prodává ve „fastfoodech“ ve stáncích na ulici. Placka se vyrábí velmi jednoduše, protože je z vody, nebo mléka a mouky. Jí se holýma rukama.
Potřebujeme:
Zelený čaj /nejlépe mongolský nebo čínský/,
ovčí mléko nebo ovčí máslo /můžeme použít i "naše" mléko nebo máslo/,
smažené proso,
škvarky z beraního masa /můžeme použít i "naše" škvarky/,
sýr.
Čajové lístky vložíme do velké vhodné nádoby a zalijeme teplou vodou /ne však vroucí/ a necháme 3 - 5 minut luhovat. Přelijeme přes síto do jiné velké vhodné nádoby. Přidáme mléko dle chuti, proso dle chuti a škvarky dle chuti. Celé řádně promícháme. Potom pomocí naběračky přelijeme do nefritových nádobek /ze kterých se čaj v mongolsku běžně pije, ale můžeme pochopitelně použít klasický hrnek/. Podáváme se sýrem.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu