Muskat - Muscat - Omán

Muscat / Muškátový květ/, neboli také hlavní město Ománu je asi první místo, kde se v této zemi objevíte, a kde stojí za to pár dní zůstat.

Toto město je sice na první pohled velmi roztažené, a jeho centrem se bohužel vine víceproudá dálnice. Ve městě se celkem špatně orientuje, ale může to být jen o zvyku. Ale i přesto je určitým způsobem přitažlivé.

Při procházce městem vás čekají malé obchůdky, pekárny, mešity a opravdu překrásná architektura aj.  Město se dá rozdělit do několika částí. Ta část, která moc nestojí za podívání /je to úhel pohledu/ je nákupní zóna. Nejsou tím ale myšleny klasické arabské trhy, ale hodně velké markety. Takže, pokud  se chcete tomuto místu vyhnout, neříkejte taxikáři v žádném případě, že chcete do "city centre".

V hlavním městě Sultanátu Omán, naleznete velký obchodní přístav, který měl již v 1. Století velký význam. I v dnešní době zde naleznete příznačnou vůni, elegantní obyvatele a čisté ulice, které jsou plné nových automobilů.

Dále zde najdete nejstarší arabské tržiště /Mutrah souq/, kde se line vonící kadidlo /jeden ze symbolů Ománu/ pod jeho střechou.  Dovnitř vás bude lákat velká oranžová brána, která je ozdobená skleněnou kopulí. Za kterou nepotkáte davy turistů, jak byste si mohli myslet, ale naopak, turistů je zde spíše poskromnu. Ve většině případů jsou nakupujících z řad místních. Ženy zde vybírají věci do domácnosti, a muži zase usrkávají šťávy z čerstvého ovoce.

Dřevěné stropní trámy zdobí krásné barevné skleněné lustry, které byly v minulých dobách na svíce, ale dnes jsou plné žárovek. Snědí muži, postávají před svými krámky a zvou kolemjdoucí k prohlídce jejich zboží. Najdete zde obchůdky plné krásných šperků, jiné jsou přeplněné skleněnými lampičkami nebo nekvalitním textilem. V uličkách se zde procházejí ženy, které mají pečlivě zakryté vlasy, a obvykle chodí ve dvojících. Voňavá tržnice se nachází jen pár kroků od břehu Ománského zálivu. Alkohol   v Ománu nehledejte.

Ze všech uliček, po kterých půjdete, se dostanete ke kruhovému náměstí, které je uprostřed tržnice, a kde na přenádherném koberci předvádí své šperky muž v tradiční ománské dlouhé košili. Na druhé straně pasáže zase tržnice volně přechází v obydlené uzké uličky, které jsou ve staré části Maskatu.

Čerstvou bílou barvou září i domy, které leží kolem silnice, která lemuje promenádu. Kolem oken mají místní lidé krásné dřevěné balkony, které jsou ozdobený dřevěným zábradlím.  Nad domy vykukuje modrý minaret mešity, kterou bohužel můžete prostudovat jen zvenčí. Všechny ománské mešity, které se používají, nemají bohužel pro turisty žádné otevírací hodiny, neboť jsou jim zapovězeny. 

Vysoko nad Maskatem uvidíte pět devadesátimetrových minaretů Velké mešity sultána Kabúse. Tento sultán se zasadil o dnešní podobu Ománu. Co vás určitě zaujme je slonovinově bílý mramor, který je hlavním prvkem. O její velikosti vypovídá fakt, že by se ve všech jejích prostorách dokázalo modlit naráz celých dvacet tisíc lidí. Tato stavba má jen dvanáct let, dokončena byla v roce 2001.

Chlubit se může jedním velkým NEJ. Uvnitř se totiž můžete uvidět a projít se po největším ručně tkaném koberci na světě, který má 4 343 m2 a váží zhruba dvaadvacet tun. Kousek od centra města najdete další velkolepou připomínku dnešního vládce. Je to palác Al Alam, který můžete pozorovat přes kovovou bránu, která je ozdobena zlatými znaky. Dovnitř ale návštěvníci nesmí, a tak se můžete rozplývat nad zlato-modrou omítkou a krásným vzhledem.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články