Nepál - informace o zemi

Je vnitrozemský stát v Jižní Asii, ve střední části Himalájí. Na severu sousedí s Čínou a na jihu, západě i východě s Indií. Nepál se rozkládá na 147 181 kilometrech2 s necelými 30-ti miliony obyvatel.

Hlavním městem tohoto státu je Káthmándu. Nepál se může pochlubit nejvyšší horou světa Mount Everestem, který je 848 m. n m. Úředním jazykem je nepálština. Ve většině případů se vyznává z náboženství hinduismus.

Poplatky:

Zadarmo je v Nepálu jen pobyt v turistickém centru hlavního města v Tamelu. Za vše ostatní co je k vidění, je za poplatek. Vybírání poplatků povětšinou hlídají ozbrojení vojáci a tak si rozmyslíte, jestli zaplatit nebo ne :-). Poplatek za vstup zaplatíte nejen do všech lesů, ale i na náměstí v centru města.

Pošta:

Poštovních služeb zřejmě využijete jen pro vhození pohlednice nebo dopisu. Nevhazujte ale pohledy do poštovních schránek, tam je velké riziko, že se vám ztratí, ale zajděte si přímo na poštu, kde u přepážky dopis/pohled necháte. Za malý poplatek vám toto celé zprostředkuje i většina hotelů. Známka na pohled stojí zhruba 15RNs a na dopis 25RNs. Hlavní poštu naleznete v ulici Kanti Path – kousek od věže Bhimsen Tower a má otevřeno Po-Pá od 9:00-17:00 hod.

Telefon:

V Nepálu nehledejte telefonní budky. Nejsou tam! Volá se z komunikačních center, které jsou většinou označeny STD/ISD. Komunikační centra bývají často součástí internetových kaváren. Nejlevnější volání je přes internet. Zjistěte si také, jestli má váš operátor s Nepálem uzavřenou smlouvu na roaming. Pokud ne můžete si nechat mobilní telefon doma:-). Směrové číslo Nepálu je 977, kód Kathmandu 01.

Telefonní čísla na policii, požární pomoc a první pomoc jsou různá dle oblastí. Můžete je získat na místní policejní stanici.

Internet:

V hlavním městě a v Pokhaře najdete mnoho internetových kaváren. Ceny se pohybují kolem 10NRs/hod v Kathmándú a cca 100NRs/hod v Pokhaře. Pozor! Internetové spojení bývá dost pomalé.

Elektřina:

El. síť je v Nepálu pod napětím 220 voltů a zásuvky jsou celkem atypické. V hotelech najdete v každé místnosti více druhů zásuvek. Většinou se najde i dvouvidlicová.Větší vesnice v horách disponují elektřinou také, pokud budete potřebovat nabít telefon nebo videokameru není to problém. Opět za menší poplatek. V Nepálu dost často vypadává elektřina, tak si sebou nezapomeňte vzít baterku a svíčky.

Peněžní jednotka:

Nepálská rupie. Používají se bankovky v hodnotách 1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 a 1000 rupií a mince v hodnotách 1, 2 a 5 rupií. Orientační kurs činí zhruba 10 NRs = 3,50 Kč
V Nepálu můžete platit i indickými rupiemi. Bez problémů směníte místní měnu za americké dolary. Ve vybraných hotelech v hlavním městě Nepálu a ve vybraných obchodech můžete platit i kreditní kartou, bohužel kartou ale zaplatíte o 3% navíc.

Pracovní a prodejní doba:

Hlavním dnem pracovního klidu v Nepálu je sobota. Neděle je oproti Evropě pracovní den. Pracovní doba ve státních úřadech bývá od 10:00 – 17:00hod, v pátek jen do 15:00 hod. Obchody v turistických centrech jsou většinou otevřeny 7 dní v týdnu, cca od úsvitu do soumraku.

Státní svátky:

Nepál slaví mnoho svátků, během kterých jsou instituce a obchody zavřeny. Ve většině případů jsou to hinduistické svátky, které se určují podle astrologického kalendáře. Každým rokem proto připadá svátek na jiný den.

Zdravotnictví:

V hlavním městě tohoto státu naleznete zdravotní péči na celkem dobré úrovni. Doporučujeme vyhledat soukromou ambulanci. Určitě si sjednejte před cestou zdravotní pojištění a mít sebou dostatečnou finanční zásobu, neboť všichni zahraniční turisté platí ošetření v hotovosti. Na vesnicích a v horských oblastech je zdravotní péče mnohem horší a do Nepálu by měli opravdu jezdit jedinci s dobrým zdravotním stavem. Měli byste si vzít sebou několik sterilně zabalených obvazů, injekční stříkačky a jehly, zásobu pravidelně užívaných léků. Před cestou do Nepálu určitě konzultujte se svým lékařem otázku očkování. Doporučuje se ale očkování proti žloutence typu A, tetanu, obrně, břišnímu tyfu. Pokud se budete v Nepálu zdržovat déle tak i proti japonské encefalitidě a meningokokové meningitidě. Pozor! V jižních oblastech Nepálu vám hrozí nákaza malárií.

Vízum:

Vízum do Nepálu můžete získat buď přímo na hraničním přechodu, nebo na nepálských ambasádách v zahraničí. Vízum na 30 dní stojí 30 USD. Vízum lze v Nepálu prodloužit na Imigračním úřadě v Káthmandú (Department of Immigration, Thamel, Kathmandu, tel.: 009774-18573, 12337, otevřeno Ne až Čt 10:30-14:00 a v Pá 10:30-12:00). Je nutné mít s sebou zásobu pasových fotografií. PozorTuristické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí. K tomu je třeba si vyřídit speciální povolení, tzv. Trekking Permit, který vydává v Káthmandú Imigrační úřad. Nedoporučuje se pokoušet dostat se do těchto oblastí bez povolení, neboť na důležitých křižovatkách jsou policejní stanoviště a vstup bez povolení je považován za trestný čin a je tvrdě pokutován. Přihlašovací povinnost existuje pro pobyty delší než 24 hodin. Je třeba se zaregistrovat na nejbližší místní policejní stanici. Většina hotelů registraci za své hosty provádí sama.

Místní zvyklosti a mentalita:

Na většině míst se již domluvíte anglicky, nedoporučuje se aby muži chodili bez triček nebo bet košile, ženy v šortkách, pokud navštívíte buddhistický chrám, chodi se tam naboso a po směru hodinových ručiček, kuchyně v Nepálu patří k nejposvátnějším místům v domě a nehinduisté do ní nesmějí.
Stravování: Nepálskou stravu nehledejte nějak rozmanitou. Je to díky drsnému charakteru země. Typickým jídlem v této zemi je luštěninová polévka a zelenina na kari. I zde jako všude jinde v Asii platí v Nepálu zásada jako je například: vybírat si na pohled čistá místa ke stravování, vybírat si restaurace, či pouliční stánky kde je mnoho lidí, jíst dobře tepelně upravené jídlo, omýt si ovoce pitnou vodou. Pozor na majonézy, na led a na zmrzliny.

Dovoz:

Do Nepálu si můžete dovézt pouze věci osobní potřeby 200 cigaret, 50 doutníků, max. 1,15 l alkoholu, 12 plechovek piva, kameru, fotoaparát, kočárek, spací pytel a jiné předměty, které jsou většinou bezcelně puštěny, pokud jejich hodnota nepřesahuje 800 nepálských rupií.

Vývoz:

Při odletu z Nepálu jsou prováděny prohlídky turistů s tím, aby se zamezilo vyvážení starožitností a drahých kamenů. Bezcelně z Nepálu vyvezete jen to, co jste si tam dovezli a suvenýry. Pokud vám trhovci nebo kdokoliv jiný nabídne suvenýr jako starožitnost, můžete se v případě pochybností obrátit na nepálský archeologický úřad (Department of Archeology, National Archives Building, Ram Shah Path, Kathmandu, telefon: 009771/215358). Nesmíte vyvážet drahokamy, polodrahokamy ani předměty z žádných živočichů vč. loveckých trofejí. Zakázáno je i vyvážet lihoviny a nepálské rupie, samozřejmě i narkotika. Cla se pohybují kolem 10-20% z hodnoty zboží.

Počasí:

Nepálské klima ve velice rozličné a výrazně monzunové. Od března do června zde najdete teplé jaro s mírnými přeháňkami. Od června do srpna zde převládají monzunové deště a září až listopad je chladnější s čistou oblohou. V prosinci až březnu pozor, může i v noci sem tam mrznout, přes den bývá ale příjemně a jasno. Toto rozdělení platí pro nížiny. V horách teplota klesá s nadmořskou výškou a v pásmu nad 4 000 metrů je chladno pořád. Sníh naleznete zhruba od 5 500 metrů nahoru.

Co navštívit:

Určitě by vám nemělo uniknout hlavní město Nepálu Káthmándú, kde naleznete starobylou část Patan, dále největší nepálskou pagodu NAtypola, poklidnou Pokharu či údolí Solo Khumbu a mnoho jiného.

Velvyslanectví České republiky v Indii:
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
Telefon: +91-11-2415 5200
Nouzová linka: +91 9910999460
Web: www.mzv.cz/newdelhi
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 07.45 - 16.15hod
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - čtvrtek 09.00 - 11.00hod

Honorární konzulát České republiky v Nepálu:
Building NO 494,Ganeshman Singh Path,Tripureshwor, Kathnamdú, Nepál
Tel: +977-1-4259528
Fax: +999-1-4258935

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články