Pamír Tádžikistán

Pamír je rozsáhlý horský masív v Tádžikistánu, Afghánistánu a v Číně. Celková rozloha Pamíru činí zhruba 120 000 kilometrů², délku má cca 500 kilometrů a šířku okolo 400 kilometrů.

Pamír je třetí nejvyšší pohoří na světě. Západní Pamír má alpský charakter, a rozléhá se především v Tádžikistánu, jen Zaalajský hřbet zasahuje do Kyrgyzstánu. Vrcholy Pamíru jsou většinou strmé a ostré. Jednotlivé jeho masívy jsou odděleny hlubokými dolinami. Tři jeho vrcholy přesahují nadmořskou výšku nad 7000 m, a řada dalších jeho vrcholů je vyšších než 6000 m. Ledovce zde pokrývají plochu zhruba 8000 kilometrů². Podnebí je na Pamíru vlhké, ale v nižších polohách se vyskytuje nádherná a pestrá flóra i fauna.

Východní Pamír leží také v Tádžikistánu, ale částečně i v Čínské lidové republice. Od západního Pamíru se ale výrazně liší. Vrcholy jsou zde nižší, a jen málokteré vrcholy přesahují 6000 m, a zalednění je zde také řidší. Fauna a flora ve východním Pamíru je velmi řídká, podnebí je zde suché a chladné. Je to rozsáhlá nehostinná náhorní plošina.

Mějte na paměti, že trekování v Pamíru nepatří rozhodně k tomu nejsnadnějšímu. Údolím řeky Gunt se dostanete až do téměř panenské přírody s nesčetnými jezery a výhledy na pětitisícovky s ledovci. Prý je zde možné spatřit i leoparda, vlka, medvěda, o velkých dravcích raději ani nemluvě. Výchozí bod na treky po Pamíru je vesnice Bulunkul, kde si budete připadat jako na konci světa. Bohužel sem nejede žádná městská doprava, a tak budete závislí na maršutkách, nebo taxíku. Najdete zde několik roztroušených domků, ale nikde nikdo.

Rozhodně zde nepočítejte s jakýmkoliv dokoupením zásob. Pokud se zde ocitnete v podvečer, určitě se zde najde někdo, kdo vám nabídne ubytování a večeři. Na venkově a na horách je to zde zvykem. Cestou na Pamír se můžete občerstvovat vodou pouze z velké řeky, která dle místních lidí je zaručeně čistá a nezávadná. No, ale záleží jen na vás, jestli tomu budete ochotni uvěřit.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články