SOUL – Seoul - Korea

Soul je hlavní město Jižní Koreje.  Je to město plné kontrastů.

Město Soul bylo zničené během korejské války, a znovu povstalo z popela a stalo se moderní metropolí. Vznikly zde nové a moderní výškové budovy i bulváry. Nebojte se za moderní zástavbou, naleznete i staré královské paláce, chrámy, pagody a kamenné brány. Hlavní město Korejské republiky Soul se rozléhá na ploše 605,5 kilometrů čtverečních.

Soul je nejdůležitějším politickým, ekonomickým a vzdělávacím centrem. Naleznete zde sídlo nejen vlády, ale i většiny prestižních univerzit aj.  V roce 2002 se pořádalo v Koreji fotbalové mistrovství světa a tak si místní lidé a firmy vybudovali moderní fotbalový stadion.

Hlavní tepnou města Soul je okolí královských paláců Kjongbokkung, Čchangdokkung a Čchangjonggung, čtvrť Insadong a park Tapkol.  Neméně důležitá je v tomto městě i třída Itewon nebo čtvrť Kangnam, které se přezdívá soulský "Manhattan.

Královské paláce Kjongbokkung a Čchangdokkung:

Palác Kjongbokkung byl postaven v roce 1395 králem Tchädžoem. Tedy hned po ustanovení nové dynastie a po přenesení hlavního města z Käsongu do Soulu. Palác Kjongbokkung  sloužil jako sídlo korejských králů přibližně po dvě staletí a po dobu své největší slávy – do 16. století měl cca 500 budov. Bohužel byl palác vypálen, a skoro během války zničen. Protože byl tento palác nejvíce zničen, přemístili se členové královské rodiny (dočasně) do nedalekých paláců – Čchangdokkungu a Čchangjongungu. V tu dobu ještě nikdo z místních netušil, že palác Kjongbokkung bude čekat na opravu celá tři staletí.

V areálu dnešního paláce jsou zachovány či zrekonstruovány nejdůležitější budovy – a to hlavní vstupní brána – Kanghwamun, trůnní palác s rozlehlým nádvořím a sloupy.  Dále se zrekonstruovalo několik pavilonů, které byly určeny pro běžné využití a dvorský život. Mezi nimi je např. Pavilon vzdálených vůní uprostřed jezírka s lotosy, kamenná zahrada atd. V komplexu paláce Kjongbokkung naleznete i dvě muzea - Národní a Národní etnografické.

U paláce Čchangdokkung naleznete i nejstarší kamenný most v Koreji, z roku 1411. Hlavní atrakcí Čchangdokkungu je ale Piwon /Tajná zahrada/. Ta byla v dávných dobách určena k rozjímání, studiu či skládání básní. Naleznete zde i knihovnu, dále lotosová jezírka či malé altánky. Palác je dnes zařazen do seznamu Světového dědictví UNESCO.

Čchangdokkung přímo sousedí s dalším palácem Čchangjonggungem. I když tomu tak v minulých dobách nebylo, jsou v dnešní době oba areály propojeny palácovými zahradami.  Tento palác je rozlohou nejmenší, ale zato se nachází v nádherné zahradě s jezírky.

Insadong:

Insadong je oblast, která se nachází v blízkosti královských paláců. Najdete zde mnoho malých galerií, obchůdků a čajoven. Přestože je tato oblast obklopena moderní architekturou, stále si dokázala uchovat atmosféru starého města. Na ulicích se zde prodávají tradiční sladkosti, ruční výrobky z papíru, kaligrafie, masky, keramika, knihy, starožitnosti aj. Množství je skoro nepřeberné, a vybere si každý.

Čongjesa:

Toto je největší klášter v Soulu, který byl postavený během japonské okupace v roce 1938. Cenné jsou v tomto klášteře hlavně nástěnné malby, které zobrazují scény z Buddhova života. Tento klášter je srdcem buddhistické sekty - odnož Čongje, která je v Koreji nejrozšířenější. 

Trh při Velké jižní bráně – Namdemun sidžang:

Namdemun sidžang je největší a nejstarší trh v Soulu pod širým nebem. Seženete zde úplně všechno, od nejrůznějších pochutin, koření, ryb, rýže a dalších potravin až po zimní kabáty či domácí spotřebiče. Při nákupu se zde smlouvá, a vaše šance na usmlouvání na menší cenu úměrně stoupají s množstvím nakoupeného zboží. Např. pokud nakupujete suvenýry, můžete zkusit prodavače požádat o nějakou věc jako bonus k nákupu.

Klášter Pongwonsa:

Tento klášter se nachází v západní části města - čtvrti Sodemun a je zcela skrytý v horách Ansan. Klášter byl založen v roce 889 přímo na královský příkaz. Bohužel tak jako jiných památek, byl i tento klášter vypálen během války koncem 16. století. V roce 1748 byly obnoveny základní budovy, které jsou uchovány až do současnosti.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články