Spojené arabské emiráty - SAE- všeobecné informace

SAE je poměrně mladá a bohatá země, která svou historii píše od roku 1971. Nalézá se na severovýchodní části Arabského poloostrova a je tvořena sedmi emiráty. Pro turisty se SAE stala lákavou svým křišťálově čistým mořem, vysokou kvalitou poskytovaných služeb a písčitými plážemi. Hlavní turistická sezona v emirátech začíná od října do května.

Pasy a víza:

Pro vstup do Spojených arabským emirátů budete potřebovat vízum. Vízum nemusí ale dostat každý – emiráty si hodně hlídají, kdo k nim přijíždí a měli byste být při své žádosti maximálně otevření. Cestujete-li organizovaně, o vízum se postará za poplatek cestovní kancelář, jinak musíte požádat sami. Vízum lze zařídit jen v Dubaji. Pro odbavení na evropském letišti budete potřebovat jeho faxovou kopii, nebo faxovanou zprávu, že Vás originál víza čeká na letišti hned, jak přiletíte. Bez tohoto dokladu Vás letecká společnost neodbaví. Vízum většinou stojí dle kurzu USD 1 450,- - 1 590,- Kč. K vyřízení víza je nutná Vaše fotokopie stránky pasu s Vašimi údaji, kterou dodáte CK nebo organizaci, která Vám víza zajišťuje. Pokud potřebujete vízum co nejrychleji, je jeho cena až dvojnásobná. Na letišti v Dubaji Vás potom čeká kontaktní osoba, která Vám předá originál víza, s kterým pokračujete k pasové kontrole. Po dohodě si originál víza můžete vyzvednout i u dohodnuté přepážky před pasovou kontrolou. Pozor! V pase nesmí být vstupní razítko z Izraele. Do Emirátů Vás nepustí.

Víza pro děti:

Děti do 15-let, které jsou zapsané v pase rodičů, nepotřebují vízum. Rodič vyplní pouze jeden formulář, kam do příslušné kolonky zapíše i dítě. K tomuto formuláři se musí přiložit barevné fotografie dítěte i rodičů a je třeba dodat barevnou kopii z pasu, kde je dítě zapsané. Pro dítě s vlastním pasem od 0 let se musí vyplnit formulář stejně jako pro dospělého. Pokud cestuje dítě mladší 18 let s babičkou a dědečkem, nebo jinou osobou, musí se dodat k příslušným dokumentům i podepsané prohlášení jednoho z rodičů (v angličtině) a kopii rodného listu.

Zdravotnictví:

Pro vstup do země nepotřebujete žádné speciální očkování, těch doporučených je několik. Riziko představuje zejména břišní tyfus, hepatitida A, hepatitida B. Doporučuje se uzavřít si pojištění léčebných výloh po dobu v SAE. Úroveň zdravotnických služeb v emirátech se může hodně lišit. V jednoduchých ordinacích najdete většinou asijské lékaře a lékařské ošetření dostanete zdarma. V luxusních nemocnicích, které jsou plné amerických a evropských specialistů můžete zaplatit za služby jako v pětihvězdičkovém hotelu.

Nápoje a strava:

Nedoporučujeme konzumaci z vodovodního řádu. V obchodech si raději kupte tu balenou. Pokud máte chuť napít se alkoholu, tak jej koupíte pouze v hotelových restauracích nebo barech. Pozor! V emirátu Shajrah je alkohol úplně zakázaný. Všechny hlavní jídla v emirátech vycházejí z masového základu, hlavně skopového a jehněčího, a obsahují množství oleje, cukru a koření. Opravdovou pochoutkou, kterou naleznete jen v SAE, jsou obří královské krevety.

Restaurace:

Zejména v Dubaji budete překvapeni velkou nabídkou bister a restaurací všech možných kuchyní. Nejdražší a nejlepší restaurace mají hotely jako je například Burj Al-Arab, Jumeirah Beach a další. Pokud v nich nebydlíte, je třeba si rezervovat místa předem. Samozřejmostí jsou vhodné letní společenské šaty. Pozor! Pokud nebudete vhodně oblečeni, nemusíte být vpuštěni. Jestli dáváte přednost specializovaným restauracím, navštivte restauraci marockou, thajskou, čínskou, tuniskou a další. Na výběr je jich mnoho. Obvyklé spropitné, pokud se neobjeví na účtu, činí 10%. Typická místní jídla můžete ochutnat na stáncích, které mají v nabídce tradiční orientální jídlo (šavarna, kebab, falafel). Než si ale něco zakousnete, předem si vyhodnoťte hygienický standart konkrétního podniku. Určitě se vyhněte nedostatečně tepelně upravenému masu a konzumaci salátů. Typické arabské restaurace najdete většinou ve staré (historické) části města. Během měsíce Ramadánu mají restaurace přes den zavřeno.

Měna a kurzy:

Oficiální měnou v celých Spojených arabských emirátech, je arabský dirham. Dirhám se dělí na 100 filů. V oběhu jsou bankovky o hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1 000 dirhamů a dále pak mince o hodnotě 25 a 50 filů a 1 dirhám. Nemusíte se bát, že byste se v bankovkách nevyznali, jedna strana je vždy vyvedena v angličtině. Přepočet ke koruně se pohybuje okolo 1 ARD = 5,46 Kč. Nejvýhodnější směna peněz bývá v soukromých směnárnách, které najdete i v obchodních domech, potom v bance a nejméně výhodná bývá směna peněz v hotelích, kde si účtují poplatky za směnu, a mívá horší kurz. Základní částku si vyměňte hned po příletu na letišti. Tam si také můžete směnit neutracené dirhamy zpět. Hlavní bankou v SAE je Emirátes Bank International. Pozor! Otevírací doba jejich poboček se může v každém emirátu lišit. Obvykle bývají otevřeny od soboty do středy od 8:00 do 13:00 hod, ve čtvrtek a v pátek bývá obvykle zavřeno. V obchodních domech i v hotelích můžete platit platební kartou /MasterCard, VISA, American Express/. Bankomaty jsou v emirátech běžné.

Telefon:

Telekomunikace v SAE jsou na vysoké úrovni. Pokud voláte z veřejných automatů, které najdete na každém rohu, místní hovory voláte zadarmo. Budete jen potřebovat telefonní kartu, kterou zakoupíte téměř všude, v hodnotě od 30 dirhamů. Když budete volat po deváté hodině večerní místního času, budete mít tarify volání ještě levnější. Z veřejných automatů se dovoláte do celého světa. Za volání mobilem už platíte jejich obvyklou taxu.

Pošta:

Známka na dopis leteckou poštou stojí zhruba 3-6 dirhamů a známka na pohlednici 2 dirhamy. Poštovní schránky se často nacházejí u nákupních center a mají podobu červené velké krabice. Pokud se nechcete zdržovat vhazováním dopisu do poštovních stránek, můžete nechat pohlednici nebo dopis na recepcích hotelů. Personál se postará o jejich doručení na poštu. Doručení z emirátu do ČR trvá zhruba týden i déle.

Doprava:

Po městech nebo blízkého okolí je nejlepší používat taxi. Jsou dva druhy taxíků. První jsou městské taxi. Jsou to moderní vozy béžové barvy s klimatizací a taxametrem. Nástupní taxa je zhruba 3dirhamy, v době od 22:00 do 6:00 hod, potom je 3,50 dirhamů. Za každý ujetý kilometr naskočí na taxametru 1,60 dirhamů. V případě přivolání taxíku přes dispečink jsou účtovány 3 dirhamy. Druhým typem taxíků jsou soukromé taxi, které nemají ani taxametr ani klimatizaci. Auta jsou většinou staršího typu a jízdné si domlouváte s řidičem sami. Pokud budete ve smlouvání šikovní, můžete jet ještě levněji než oficiálním taxíkem. Kapitola sama o sobě je orientační schopnost místních řidičů taxi . Může se Vám stát, že budete řidiče navigovat sami, aby jste se dostali do cíle vaší cesty. Proto je dobré před začátkem jízdy řidiči sdělit, jaké známé místo nebo budova se u vašeho cíle nalézá.

Půjčení auta:

Auto půjčoven je v SAE bezpočet. Ceny jsou nízké a tak není problém si auto vypůjčit. V některých auto půjčovnách není povinností mít mezinárodní řidičský průkaz, ale musíte mít kopii pasu /originál nedávejte z ruky/. Auto si můžete vypůjčit i s řidičem pokud si chcete užít vyjížďky. Budete-li ale řídit auto sami doporučujeme si připlatit i za GPS neboť značení v emirátech je někdy zmatečné. Pozor na alkohol. Pokud vás místní policie odchytí, a vy máte promile v krvi mohou Vás deportovat ze země, nebo poputujete za mříže. Na některých cestách v SAE se platí mýtné /Salik/ - pokud pojedete po takové silnici, zaplatíte toto mýtné při vrácení auta v půjčovně.  Půjčovna si vezme i otisk Vaší kreditní karty. Pozor! Kreditní karta je nutná pro případné pokuty. Nebudete-li mít kreditní kartu, vezme si od Vás půjčovna finanční zálohu. Povolená rychlost v obci je 60-80km/hod, mimo obce 100-120km/hod, pokud není stanoveno jinak. Dodržování se hlídá radary a pokuty není ušetřen ani turista.

Oblečení pro turisty:

Všichni turisté a návštěvníci emirátů by měli mít úctu k národním zvykům. Krátké šaty si můžete obléci, ale budete přitahovat většinou nežádoucí pozornost. Podle luxusnosti hotelu je též nutné zvolit oblečení k večeři – sako s kravatou a večerní šaty jsou tím nejzákladnějším požadavkem.
I v létě si vezměte do kufru lehkou bundu nebo svetřík. Při nakupování v nákupních centrech nebo i v hotelu bývá klimatizace přímo zuřivá. Dále si nezapomeňte přibalit klobouk, čepici, kvalitní opalovací krém a sluneční brýle.

Pláže:

Mezi nejznámější pláže v emirátech patří Al Mamzar Beach Park, Jumeirah Beach park, Jumeirah Beach Corniche. Tyto pláže jsou zpoplatněné zhruba 5 dirhamy na den. Za slunečníky a lehátka zaplatíte cca 15 dirhamů na den. Ve většině městských hotelích je zajištěna doprava na uvedené pláže zdarma. Plážové hotely disponují s vlastními plážemi, ale na většinu z nich je povolen vstup pouze hotelovým hostům. Hotelové pláže jsou od těch veřejně přístupných odděleny plotem, který zasahuje až několik metrů do moře, aby spoře oblečení hosté-ženy nepohoršovaly pravověrné muslimy. Hotelová pláž bývá velmi dobře vybavená a neubytovaní návštěvníci musejí zaplatit za vstup. Jeden den v týdnu bývá vyhrazen jen ženám s dětmi. Na koupání „nahoře bez“ v Emirátech zapomeňte. V emirátu Shajrah se na veřejných plážích nesmí žena v plavkách koupat. Jen celá zahalená. I muži zde musí nosit na koupání dlouhé šortkové plavky. V jiných emirátech je možné se v plavkách koupat, ale dvojdílné jsou „nevhodné“ všude.

Koupání:

Emiráty omývají vody Perského a Ománského zálivu. Moře bývá průzračné s viditelností zhruba tří metrů. Teplota v lednu a v únoru dosahuje 23°C, březnu a dubnu 24°C, květnu a červnu 27°C, v červenci 29°C-35°C, v srpnu 32°C-40°C, září 28°C, v říjnu a listopadu 25°C a v prosinci 23°C.

Opalování:

Nepodceňujte sluníčko v emirátech, které tam pálí silně celý rok. Vybavte se kvalitními opalovacími prostředky s ochranným faktorem minimálně 30-40, dle typu Vaší pokožky. Nezbytné jsou sluneční brýle s UV filtrem a pokrývka hlavy. Láhev s vodou noste stále u sebe, a i když nemáte pocit žízně, pravidelně se napájejte. Zásadně se neopalujte přes poledne, když sluníčko nejvíce pálí. Výborně a dlouhodobě se opálíte při plavání v moři, a pod slunečníkem na lehátku. Dávejte si pozor, abyste se nespálili při šnorchlování. Plavte raději, v tomto případe v tričku. Toto vše ve zvýšené míře platí i pro děti.

Clo, vývoz, dovoz:

Úplně všechna zavazadla podléhají celní kontrole. Bezcelně je možné převážet 2000 cigaret, 2kg tabáku, 400 doutníků, 2 litry vína, 2 litry lihovin. Alkohol se nesmí dovážet do emirátu Shajrah a přes pozemní hraniční přechody emirátů. SAE striktně dodržuje zákonnou ochranu autorských práv a proto nelegální CD, DVD aj. ihned na hranicích konfiskuje. Dovoz jakékoliv drogy, je pod přísnými tresty zakázáno. Při dovozu osobních léků, se doporučuje vzít si sebou do SAE kopii lékařského předpisu.

Elektřina:

V emirátech se nejčastěji používají zásuvky se třemi kolíky, které jsou běžné třeba ve Velké Británii. Do kufru si tedy nezapomeňte přibalit adaptér, případně si ho kupte až na místě v některém místním supermarketu.

Fotografování a filmování: 

V žádném případě nesmíte fotografovat bez předchozího svolení, zejména děti a ženy. Pokud neovládáte jazyk, můžete se dorozumět i gestem. Souhlas nebo nesouhlas bývá jednoznačný. Je zakázáno fotografovat zahalené muslimské ženy, vojenská a průmyslová zařízení, vládní budovy, telekomunikační zařízení, přístavy a letiště. Doma si určitě nezapomeňte nabíječku do kamery nebo fotoaparátu, dostatečnou kapacitu paměťové karty, náhradní baterie.

Internet: 

Hotely vyšší kategorie mají internetové centrum, které mohou hosté hotelu využívat. Pokud navštívíte internetovou kavárnu, počítejte s cenou kolem 20 dirhamů za hodinu. V SAE je volání přes internet nelegální a za porušení nařízení hrozí přísné tresty.

Kriminalita:

SAE je jednou z nejbezpečnějších destinací světa. Nízká kriminalita souvisí i s velice přísnými tresty pro místní obyvatele. Samozřejmě i turisté by měli dodržovat pravidla základní bezpečnosti jako je například-nechodit po setmění nikam sami. Turista, který poruší zákon islámu, může být vyhoštěn. Emiráty jsou bezpečnou zemí i pro samostatně cestující ženu. Je to ale pořád neobvyklé a tak se může stát středem nežádoucí pozornosti. To samozřejmě neplatí v hotelích vyšší kategorie a na soukromé hotelové pláži. Originál pasu, letenky a žádné další doklady nenoste u sebe, ale uložte je nejlépe do hotelového trezoru. Je vhodné mít s sebou i kvalitní fotokopii cestovního pasu, hlavně stránky kde jsou osobní údaje a fotokopie, pro případnou ztrátu cestovního pasu. Hotovost si vždy rozdělte na několik částí, které uschovejte odděleně.

Kuchyně:

K přípravě tradičních pokrmům v regionální kuchyni se používají čerstvé nebo sušené ryby, velbloudí mléko a maso, spousta koření, datle aj., přílohou bývá obvykle rýže. Používá se také hodně zeleniny. Běžná úprava masa je opékání. Neuvěřitelnou rozmanitou nabídku jídel nabízejí mezinárodní hotely. Běžně se v nich setkáte se specialitami indickými, mexickými, evropskými, polynéskými či thajskými, pakistánskými, iráckými nebo korejskými. S vepřovým masem se setkáte jen v dražších hotelích. Jídlo začíná obvykle předkrmem, který se skládá z nabídky mnoha pochutin. Pokud chcete pečivo, podává se arabský chléb pita. S ním se setkáte v mnoha marketech i v ČR. Zákusky obsahují ořechy a med, a jsou velmi sladké. Jako dezert se podává ovoce. Podávání alkoholu není zcela běžné, neboť islám alkohol zakazuje. Koupit si jej můžete v hotelových restauracích a barech, samozřejmě za „patřičné“ ceny. V emirátu Shajrah alkohol neseženete vůbec a emirátu Ajman jen ve zvláštních obchodech.

Nákupy a suvenýry:

Emiráty jsou vyhlášeny rájem nákupů a to zejména levné elektroniky, zlata a oděvů. Nákupními centra jsou většinou Dubaj, Abu Dhabí a Al-Ain, které mají samozřejmě klimatizaci a předbíhají se ve výhodných cenových hladinách za luxusní zboží. Kontrastem klimatizovaných obchodních center jsou tradiční trhy /souky/ s nezaměnitelnou atmosférou, kde nakoupíte ovoce, zeleninu, koření a suvenýry. Nejznámější trhy jsou Al-Arshah v Sharjah, trh se zlatem v Dubaji a v Abu-Dhabí. Na tržištích je „povinnost“ smlouvat. Obchodník si bez smlouvání ani neumí představit, že by něco prodal. Při smlouvání může být výsledná cena i nižší než polovina ceny, která byla původně požadována. Nesmíte se ve smlouvání vzdát moc brzy, jinak pokazíte hru.  Nejčastějším suvenýrem v SAE bývá zlato, je nabízeno doslova na každém kroku, přičemž  výběr je až nepředstavitelný. Cena šperku ze zlata záleží na originalitě zpracování. Velké lákadlo odvézt si suvenýr jsou i perly, bavlna, hedvábí, kašmír i exotické látky. Pokud si nakoupíte na trhu látku, velice levně Vám v krejčovství v emirátech ušijí oděv na zakázku. Dalším hitem suvenýrů je nejmodernější elektrotechnika, jako jsou například GPS nebo fotoaparáty. Běžná otevírací doba obchodů je 10:00-13:00, 16:00-22:00, a v pátek 14:00-24:00 hod. Mnoho obchodů zejména v Abú Dhabí a Dubaji má otevřeno nepřetržitě. Nákupní centra mají otevírací dobu od 10:00-22:00hod. Všechny obchody a tržiště mají zavřeno v pátek, v době společné modlitby v 11:30 a 13:30hod. Během měsíce Ramadánu mají obchody zavřeno přes den a večerní prodejní doba se prodlužuje až do 01:00hod. Spropitné je neodmyslitelné, v Emirátech ale není vyžadováno. Přesto ale na něj nezapomeňte hlavně u pokojských a nosičů zavazadel, když jste spokojeni. Na závěr pobytu v emirátech můžete dát spropitné i recepčnímu. Nosičům zavazadel a obsluze u benzínových pump se obvykle dávají 2 dirhamy. V restauracích se naopak spropitné očekává a to zhruba 10% z celkové útraty. V lepších restauracích se objeví přímo přirážka na účtu /Shajrah 15%, Dubaj 10%, Abú Dhabí 16%/.

Místní obyvatelé:

Všichni obyvatelé v SAE stále nosí tradiční arabské šaty. Muži nosí  dishdasha. Je to dlouhý bílý plášť.  Důležití obchodníci a šejkové mohou pře své základní šaty nosit tenké černé roucho. Oděv bývá doplněn pokrývkou hlavy.   Ta je buď barvy bíločerveně kostkovaná, nebo čistě bílá, říká se jí gutra. Pokrývka hlavy je opatřena černým stáčeným provázkem, který se nazývá agal. Ženy nosí na veřejnosti dlouhé černé roucho, které se nazývá abaya, která zakrývá běžné šaty. Pod abayou nosí ženy dlouhé tuniky a volné kalhoty, které bývají velmi často bohatě zdobeny kolem kotníků a rukávů. Islámské ženy si zakrývají hlavu šátkem a některé si i zahalují obličej černým závojem. U starších žen se můžete setkat s maskou, která se nazývá burkha. Burkha zakrývá nos, čelo a lícní kosti.
Turisté si mohou tradiční arabský oděv zakoupit, nosit na veřejnosti je nosit nemohou.

Zvyklosti a obyčeje:

SAE je k cizincům tolerantnější než Saudská Arábie nebo Kuvajt. Přesto rozhodně respektujte zákaz vstupu do mešity pro nevěřící, konzumaci alkoholu na veřejnosti, vyrušování modlících se, jakékoliv intimity na veřejnosti (líbání, objímání), fotografování můžu a žen bez předchozího svolení, a během Ramadánu se očekává od cizinců zdrženlivost v pití a kouření na veřejnosti. Neplatí to pro děti a těhotné ženy a nemocné. Pokud uvidíte v Emirátech, že se vedou dvě ženy za ruku nebo muži, není to projev homosexuality, která je zde tvrdě postihována, ale projev přátelství.  V Emirátech což se bude líbit mužům je povolena polygamie. Čím je muž bohatší, čím více může mít žen, ale všechny musí zabezpečit stejným dílem, žádnou nesmí zanedbat a každá se musí cítit spokojeně. Příjde - li žena v Emirátech do místní společnosti, neměla by podávat ruku jako první je to neslušné. Měla by na podání ruky počkat. Někteří velmi zbožní muslimové si se ženou ruku ani nepodají. Levá ruka se považuje v Emirátech za nečistou, jelikož se v arabském světě používá k intimní hygieně. Proto levou rukou nikomu nic nepodáváme a samozřejmě s ní i nejíme. Za neslušné se považuje i taková poloha nohou, aby chodidla na někoho směřovala. Pokud jste pozvaní k někomu na návštěvu, očekává se malý dárek, nejlépe co reprezentuje ČR.

Svátky:

Zkontrolujte si, jestli v době kdy se chystáte na cestu do Emirátů nejsou svátky. V takových dnech jsou úřady zavřené a nelze podat žádost o víza. V průběhu měsíce Ramadan je úřední doba zkrácena na 4 - 5 hodin denně.

Musíte vidět:

Creek záliv – je to záliv, který rozděluje Dubaj na dvě části a to na Deiru na pravém břehu a Bur Dubai na levém břehu. Dále musíte vidět Jumeirah Beach, Burj Al-Arab, Palmové ostrovy  aj.

Sport:

SAE – Spojené arabské emiráty jsou považovány za nejlepší golfovou oblast v Perském zálivu. Dubaj je jejím největším centrem. Golfových hřišť zde najdete hned několik, např. Emirates Golf Club, Jebel Ali Hotel and Golf Resort, Dubai Creek Golf and Yacht Club aj. V Dubaji se také běhá nejlépe dotovaný koňská dostih na světě (Dubai World Club). Dostihy se na závodišti v Nad Al Sheba Clubu u Dubaje běhají od listopadu do března a to jednou až dvakrát týdně. A tenisoví fandové by si neměli nechat ujít turnaj Dubai Tennis Championships, kde se scházejí nejlepší tenisté a tenistky světového žebříčku.

Dějiny:

Ve starověku projevovali o území zájem velké tehdejší říše, například Persie. V 7. století byla oblast islamizovaná. Od 16. stol. začali do oblasti Perského zálivu pronikat Portugalci, Holanďané a Britové; V 17. a 18. stol. součást ománské říše. V 18. století zde vzniklo několik malých emirátů se silnými pirátskými flotilami, v r. 1820 byli vládci emirátů donuceni podepsat smlouvu s Brity a skoncovat s pirátstvím. V roce 1853 zde VB zřídila protektoráty nazývané Smluvní Omán. V r. 1971 sedm emirátů vytvořilo nezávislé Spojené arabské emiráty.

Ropa a zemní plyn:

První pokusy navrtání ropy bylo v Emirátech v roce 1951. Monopol na zpracování a těžbu má národní společnost Abú Dhabí National Oil Company. Nejvíce se ropa těží na území emirátu Abú Dhabí. Ropy se těží zhruba 2,3 milionů barelů denně a zásoby plynu jsou čtvrté největší na světě.

Zemědělství:

V Emirátech se obdělává zhruba 0,5% plochy, v oázách pod závlahou. V zemědělství pracuje zhruba 9% obyvatel. Emiráty se snaží financovat zalesňování okrajů pouští, zakládání nových farem, budování nových závlahových systémů. SAE produkuje zhruba 80% vlastní spotřeby mléka, 25% drůbeže a masa, a jsou soběstačné v produkci vajíček. Hlavní plodinou v Emirátech je palma datlová, které se sklidí na export cca 300 tisíc tun ročně, dále je to zelenina a melouny. Velice důležitý je i rybolov.

Emiráty:

Dubaj je druhý největší emirát se stejnojmenným hlavním městem, je turistickým a obchodním centrem středního východu, s bohatou kulturní historií a se svou megalománskou architekturou. Návštěvníky přitahuje možnost levných nákupů elektroniky, koberců a zlata.  Populární je zejména každoroční třicetidenní nákupní festival na přelomu ledna a února. Sportovní fanoušky přitahují golfové, tenisové a kriketové turnaje. Udržované pláže v části Jumeirah vytvářejí nádherné prostředí pro koupání a opalování.

Emirát Fujairah leží u Indického oceánu. Jeho území protíná majestátní pohoří Hajar, v emirátu nalezneme i krásné nedotčené pláže, zajímavé jak pro potápění, tak i ke koupání. Soustřeďuje se zde krása arabského světa, a v emirátu to vypadá jako by se tu zastavil čas. Také příjemné klima činí z tohoto emirátu celoročně ideální destinaci pro prožití spokojené a pohodové,dovolené.

Sharjah je rozlohou třetí největší z emirátů a jako jediný jej lemují jak pobřeží Perského, tak i Ománského zálivu.  Je to nejpřísnější emirát v dodržování islámských tradic. Naleznete zde řadu muzeí i typická tržiště s nepřebernou nabídkou tradičních ručních výrobků, zlata i elektroniky.

Ras al Khaimah patří k nejkrásnějším přírodním místům v SAE, a byl vždy považován za důležité obchodní centrum. Je obklopen mořem, pouští a horami, a je nejúrodnější emirát. Příjemné podnebí, čisté moře písečné pláže, původní vesnice, a historické památky  představují ideální místo pro krásnou dovolenou

Umm Al Quwain v současné době se zde rozvíjí turistický ruch, a díky dlouhým a krásným plážím s průzračným mořem,  nebo rozsáhlému vodnímu parku Dreamland poskytuje tento emirát pohodovou dovolenou

Ajman, nejmenší ze všech sedmi emirátů, má přes třicet kilometrů pobřeží a je celý obklopen emirátem Sharjah. Zdejší koupání v mimořádně čistém moři a několik kilometrů dlouhé veřejné pláže patří mezi nejlepší v SAE.

Hmyz:

Doporučujeme návštěvníků Spojených arabských emirátů, přibalit si do zavazadla ochranné prostředky proti komárům, protože se v určitém období a v některých lokalitách mohou vyskytovat ve zvýšeném množství.

Klimatické podmínky:

Na většině území v SAE je podnebí pouštní, velmi horké, při pobřeží subtropické. Od června do srpna se mohou teploty vyšplhat ve dne až na 50°C, v noci neklesají pod 35°C. V květnu a září bývá snesitelněji a teploty vyšplhají jen k 30-40°C, a během zimních měsíců listopad až únor klesnou teploty na 18-25°C, v noci i níže. V zimních měsících můžete narazit i na oblačnou oblohu s občasnými prudkými, krátkými přeháňkami. Celoročně počítejte ve Spojených arabských emirátech s velikou vlhkostí. U pobřeží Perského zálivu až 100% a vysokou intenzitou slunečního záření.  Nejvhodnějším obdobím pro dovolenou je jaro – březen, duben a na podzim – říjen až prosinec.

Další informace: 

Vlajka Spojených arabských emirátů má tři horizontální pruhy. Zelený, bílý a černý s vertikálním červeným pruhem na straně. Barvy na vlajce symbolizují arabskou jednotu a nezávislost.

U čtyř a pěti hvězdičkového hotelu Vás recepce požádá o kreditní kartu, na které zablokují určitou část peněz na případné mimořádné příplatky jako např. hotelový servis, čerpání z minibaru na pokoji atd.  Nebo požádá o částku v hotovosti cca 300-400 USD. Při odhlašování z hotelu, Vám recepce pokud jste nečerpali služby nad placený rámec, peníze vrátí, popřípadě odblokuje částku na kreditní kartě.
Ve společných arabských emirátech probíhají polopenze formou snídaně a obědu.

Zastupitelské úřady:

Velvyslanectví České republiky v SAE
Embasady of The Czech republic, Cornishe Plaza, Citibank Bldg., Abú Dhabí P.O.Box 27009
tel: +971 2 6782800, konzulární pohotovost +971 5 06628920, fax: +971 2 6795716
email: abudhabi@embassy.mzv.cz, provozní hodiny úřadu: Ne-Čt 8:00-16:30hod, úřední hodiny pro veřejnost: Ne, Út, Čt 9:00-12:00hod
Zastoupení SAE pro ČR
Embassy of the United Arab Emirates, Peter-Jordan-Strasse 66, A-1190 Wien, Osterreich,
tel: +43 1 3681455-56, fax: +43 1 3681485, e-mail: emirates@aon.at, provozní hodiny: 09:00-14:30

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články