Hlavní islámské oslavy bývají spojeny s koncem Ramadánu. Ten se koná vždy v devátém měsíci islámského kalendáře.
Děti mají v Malajsii prázdniny zhruba pětkrát do roka, ale není to jak u nás dva měsíce naráz, ale jsou týden v lednu, dva týdny v březnu, tři týdny v květnu, týden v srpnu a celý říjen. Dny a týdny prázdnin se liší stát od státu.
Tento svátek se slaví po ukončení Ramadánu a v praxi to znamená, že se dva dny oslavuje a dohání se vše, co se za postní měsíc zameškalo.
Je hlavní událostí islámského kalendáře. Ramadán se koná vždy v devátém měsíci muslimského kalendáře a každý zdravý a dospělý muslim nesmí celý měsíc denně jíst, pít, kouřit, sexovat a žvýkat od východu slunce do západu slunce. Vyjmuty z tohoto zákazu jsou děti, nemocní a těhotné ženy. Ramadán se zakončuje tím, že si místní lidé vyzdobí dům, udělají si velkolepou slavnost s hodováním, kde se schází celá rodina. Ramadán není pevným svátkem – dle lunárního kalendáře. V období Ramadánu je téměř nemožné sehnat ubytování na atraktivních místech v Malajsii.
Toto je svátek poutníků a oslavuje se jejich návrat z pouti do Mekky. Tuto cestu musí každý muslim vykonat alespoň jednou za život. Tento svátek se oslavuje dva dny hodováním, především sladkým.
V lednu nebo v únoru, opět podle lunárního kalendáře vítají Číňané svůj Nový rok. Pokud budete zrovna v tuto dobu v Malajsii, určitě si nenechejte ujít jejich průvody, tance, všudypřítomné dekorace a velkolepé hodování. Zhruba v patnáctý den oslav probíhá ještě slavnost, která je nazvána Chap Goh Meh. Je to o tom, že dívky házejí pomeranče do jezera a při tom si zpívají – Hoď dobrý pomeranč a dostane se ti dobrého manžela. Muži vše pozorně sledují a potom pokud chtějí, osloví svou vyvolenou přes dohazovače.
Jedná se opět o čínský festival, kde uvidíte mnoho velkých a neskutečných draků. Tento festival je pořádaný buď v červnu, nebo v červenci. Opět podle lunárního kalendáře. Festival se pořádá na počest velkého čínského hodnostáře a poéta Qu Yuana.
Je to největší hinduistický svátek, který byste si určitě neměli nechat ujít. Teda pokud máte silný žaludek. Tato oslava se odehrává na předměstí hlavního města Malajsie a je v lednu nebo v únoru – lunární kalendář. Hlavní oslavy se odehrávají v jeskynním komplexu Batu. Tam hinduisté uctívají bohy tím, že si propichují různé části těla v rámci své víry. Uvidíte i neuvěřitelné a opravdu je to asi jen pro silné nátury.
Svátek se slaví v říjnu a uvidíte zde, jak věřící svým bohům přinášejí různé dárky a při tom vesele tančí.
Svátek Festa San Pedro je svátek Portugalců a jejich mořeplavců, probíhá na konci června. Z tohoto svátku si odnesete největší zážitek a to pravděpodobně gastronomický.
Tento svátek se slaví na Borneu v květnu nedaleko hlavního města Kota Kinabalu – stát Sabah. Uvidíte zde velké shromáždění místních kmenů, lidové oslavy, veliké až obrovské trhy, nechybí zde ani různá zvířata, kouzelníci a všechno možné. Pokud se v květnu na Borneo nedostanete, můžete se podívat na tuto oslavu podívat sice v menším měřítku ale přece, každou neděli v Kota Belud.
V Sarawaku se slaví konec sklizně. Něco jako u nás dožínky.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu