Taiwan /Tchaj-wan/

Taiwan je malý ostrovní stát, který se nachází jihovýchodně od pevninské Číny v Pacifickém oceánu.

Spolu s několika dalšími menšími ostrovy je Taiwan součástí Čínské republiky. Celková rozloha Taiwanu je zhruba 36.000 kilometrů čtverečních. Tento ostrov vypadá z ptačí perspektivy jako list, který je na obou koncích úzký. Na severu sousedí Taiwan s Japonskem a na jihu s Filipínami. Hlavní město Taiwanu se nazývá Tchaj-pejNa tomto ostrově díky opakovaným tektonickým pohybům můžete vidět majestátní vrcholy, pláně, kopce a jiné krásné přírodní krajiny.

Taiwan se nachází v tropickém /jižní část/, subtropickém /severní část/a mírném podnebí /východní a západní část/. Průměrné teploty se na ostrově pohybují kolem 28°C v červenci a 14°C v lednu. Období dešťů trvá na Taiwanu od června do srpna.  Léta, která začínají v květnu a trvají do září, jsou zpravidla horká a vlhká. Krátké mírné zimy zde trvají od prosince do února a sněží zpravidla jen na vrcholcích hor. Každým rokem ostrov zasáhnou tři až čtyři tajfuny.

Na ostrově Taiwanu žije zhruba 18.400 druhů volně žijících živočichů, z toho více jak 20% jsou to vzácné nebo ohrožené druhy. Taiwanská vláda založila na ostrově 8 národních parků a 13 národních scénických oblastí, které mají za úkol chránit přírodní ekologické prostředí a kulturní památky.

Existují různé způsoby jak poznávat a užít si Taiwan. Např. trekingem, jízdou lesní železnicí, turistikou, můžete se opalovat na plážích nebo navštívit některý z pobřežních ostrovů.

Jazyk:

Mandarínská čínština, tajwanština Hoklo a jazyk etnické skupiny Hakka

Náboženství:

Buddhismus, taoismus, islám, křesťanství

Měna:

Taiwanský dolar /TWD/, v oběhu uvidíte bankovky v hodnotě 2 000, 1 000, 500, 200 a 100 tai. dolarů. Každá z bankovek má jinou barvu a velikost. Mince jsou 50, 20, 10, 5 a 1 dolarů.

Platební karty a šeky:

Akceptované jsou platební karty Visa, MasterCard, American Express, Diner´s Club, které můžete ale využít spíš v dražších obchodech ve velkých městech. Jejich používání ale není běžné, rozhodně si však karty vezměte s sebou jako finanční rezervu k hotovým penězům – pro jistotu. Cestovní šeky (především American Express) se také dají směnit, i když většinou pouze v bankách.

Cestovní doklady a víza:

K vycestování do Taiwanu potřebujete pas, který je platný ještě minimálně šest měsíců po návratu. Při pobytu v Taiwanu do 30 dnů vízum potřebovat nebudete.

Clo, dovoz, vývoz:

Bezcelně můžete z Taiwanu vyvézt veškeré nakoupené suvenýry, kromě starožitností starších 100 let a vzácné druhy fauny a flory. Dovést si do Taiwanu můžete 200ks cigaret, 25 ks doutníků, 1 libru tabáku, 1 litr alkoholu, maximálně 6 druhů léků pro osobní použití. Pro dovoz a vývoz platí běžné mezinárodní předpisy.

Pracovní a prodejní doba:

  • 9:00 – 21:00 hod většina obchodů
  • 10:00 – 23:00 hod velké nákupní řetězce
  • Non stop – síť malých samoobsluh  

Důležitá telefonní čísla:

  • +886 mezinárodní předvolba
  • 110 policie – nepřetržitá služba v angličtině: 25566007
  • 119 hasiči
  • 100 mezinárodní tel. asistence
  • 27173737 nebo 0800011765 horká linka pro turisty

Posun času: 

GMT + 8; oproti ČR tedy +7 hodin v době zimního času a +6 hodin v době letního času.

Internet:

Je dostupný ve všech turistických letoviskách a ve všech větších městech.

Pošta:

Známky zakoupíte jen na poště. Dopis/pohlednice jde do ČR 7 – 10 dní.

Telefon:

Místní telefon – na ulicích ve městech nejdete běžně telefonní budky.  Z nich se dovoláte i do zahraničí. Můžete si předkoupit předplacené i normální telefonní karty v různých hodnotách ze kterých si můžete zavolat i z hotelu.

Mobilní telefon – bez problémů se dovoláte s operátory O2 a T – mobile. Ti mají pokryté skoro celé území. S Vodafone je volání trochu problematičtější.

Bezpečnost:

Taiwan je celkem bezpečnou zemí. Kriminalita je v porovnání s naší republikou na velmi nízké úrovni, i když v poslední době narůstá. Nejčastější jsou krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů. Proto doporučujeme dodržovat běžná bezpečnostní opatření.

Úroveň služeb:

Taiwan vás překvapí na asijské poměry celkem relativním pořádkem, fungující dopravou a službami všeobecně, včetně železniční a letecké dopravy. A hlavně se zvedla výrazně i úroveň nechvalně proslulých veřejných toalet.:-)

Stravování:

V Taiwanu naleznete celou škálu restaurací. Od těch luxusních až po obyčejné jídelny a malé pouliční stánky. Voda z kohoutku není ve většině případů závadná, ale raději pijte vodu balenou, nebo si vodu trochu převařte.

Zdravotnictví:

Zdravotní péče v Taiwanu je vynikající, ale odpovídají tomu i ceny. Pokud pojedete do Taiwanu, určitě si sjednejte zdravotní cestovní pojištění. Všechny zdravotní úkony platíte ihned a v hotovosti. Při zachování všech běžných hygienických pravidel vám nehrozí žádné nebezpečí nákazy. V taiwanských nemocnicích mají ve většině případů zvláštní oddělení pro zahraniční pacienty. Tam jim rádi a ochotně personál pomůže s orientací a zajistí ošetření v tom správném oddělení.

Očkování není na tento ostrov povinné, ale základním očkováním pro každého turistu by mělo být proti tetanu a virové hepatitidě A a B. Pokud je vám více jak 30. let, zkontrolujte si i očkování na dětskou obrnu. Pokud pojedete do Taiwanu z Latinské Ameriky nebo z některých zemí Afriky, musíte být naočkováni proti žluté zimnici. Nepodceňujte také možnost infekce, přenášené klíšťaty nebo létajícím bodavým hmyzem. Proto doporučujeme používání repelentů.

Elektřina:

V Taiwanu najdete proud s 220 – 240V. Ve většině případů vyhovuje vždy naše jednoduchá dvouvidlice, ale doporučuje koupit si pro jistotu adaptér.

Fotografování a filmování:

Fotografovat a filmovat můžete vše až na pár výjimek jako jsou například interiéry klášterů a chrámů.  

Místní zvyklosti:

Při setkání si zde lidé podávají ruce, neuklánějí se s výjimkou formálních společenských příležitostí. Dárek nebo navštívenku je zdvořilé, když budete podávat oběma rukama, což symbolizuje darování z celého srdce. V tchajwanské společnosti je mimořádně důležitá dochvilnost. Nedochvilnost je vykládána jako nedostatek respektu k partnerovi a může se stát, že ten plánované setkání zruší.

Místní lidé mají velmi podnikavý přístup k životu, a jejich obecně přijatým krédem je „tvrdě pracuj a usilovně šetři“. Práce je pro ně vždy na prvním místě a jejich celoživotním cílem jsou tři velké přínosy. Jsou to dům, auto a syn. Když těchto cílů dosáhnou, získají vytouženou „tvář“. Tvář je v Taiwanu něco podobného jako reputace u nás, a získává se dary a projevy ochoty, její podstatou je velkorysost.

Jak do Taiwanu:

Bohužel do Taiwanu se z České republiky přímo nedostanete. Nelétá tam přímo žádná letecká společnost. Pokud nechcete přestupovat z letadla do letadla, musíte odlétat z Vídně nebo Frankfurtu. Tradiční branou na Taiwan je i letiště v Hongkongu, kam létá většina velkých společností. Je také výhodné létat do Taipei přes Bangkok či Kuala Lumpur.

Ubytování:

Hotely jsou v Taiwanu celkem drahé a nemívají to nejlepší hodnocení. Ale pokud si budete chtít pronajmout byt například v hlavním městě Taiwanu, vyjde vás to celkem levně. Pokud budete chtít bydlet sami, zaplatíte kolem 5 000 – 7 000 za měsíc a zase pokud jste dál od centra, tak ještě méně. Můžete se dostat i na 2 000 za měsíc. Musíme vás však upozornit, na absenci kuchyně a pokoje jsou celkem malé. Kuchyně vám ale chybět nebude, neboť je výborná dostupnost levných restauracích, kde vás bude slušné jídlo stát kolem 60 korun a zadarmo k tomu dostanete čaj, polévku a rýži.

Musíte vidět:

Portugalci, kteří Taiwan v minulých dobách pro Evropu objevili, nazvali ostrov Formosa – Krásný ostrov. A opravdu, Taiwan oplývá mnohými přírodními krásami jak na horách, na východním pobřeží, tak i na svých malebných ostrovech. Největším zážitkem je pro mnoho lidí výstup na nejvyšší vrchol Taiwanu, Nefritovou horu - Yu Shan.

Dále si nenechejte ujít nejznámější a nejnavštěvovanější přírodní rezervací rokli Taroko a národní park Kenting. Pro milovníky pláží a surfingu je zde turisticky klidnější souostroví Penghu nebo naopak proslulé a bujaré pláže Fulong a Waiao na východním pobřeží Taiwanu. Určitě musíte vidět ultramoderní a nejekologičtější stadion na světě, který najdete v Kaohsiungu, druhém největším městě Taiwanu. Stadion byl postaven pro Světové hry 2009.

Mnoho památek naleznete v hlavním městě Taipei, ale i po ostrově se nachází mnoho pamětihodností, které představují čínskou tradiční i moderní architekturu. Nejstarším městem plným památek je Tainan, kde naleznete i rekonstruovaná pevnost Holandských kolonistů Fort Zeelandia. Po celém Taiwanu naleznete národní parky s unikátní florou, strmé rokle, oblíbené horké prameny  nebo domov původních obyvatel Taiwanu.

Kontaktní český úřad:

Czech Economic and Cultural Office, 7F-Room B, No.200, Keelung Road, Sec.1, 110 71, Taipei, telefon: +886-2-27225100, 27221342, 27221435, fax: +886-2-27221270, nouzová linka: +886-911625005, e-mail: Taipei_Ceco@mzv.cz, provozní hodiny úřadu: Po – Pá 8.30 – 17:00 hod, úřední hodiny pro veřejnost: Po – Čt 9:30 – 12:00hod, 13:30 – 16:00hod

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články