Thajsko všeobecně

Thajsko je stát, který se nalézá v jihovýchodní Asii a rozprostírá se na rozloze 513 tisíc kilometrů2. Thajsko sousedí s Laosem, Kambodžou, Malajsií a Myanmarem (dříve Barma). Thajsko patří k častým turistickým cílům a jeho hlavním městem je Bangkok. Severní Thajsko je mírně hornaté území s nejvyšším vrcholem Doi Inthanon, který měří 2 576 m. n m. Pro jih jsou charakteristické skalní útesy, které jsou vápencovitého složení, a vystupují z moře až do výše 300m. Vytvářejí nádherné scenérie, které lákají potápěče, horolezce a výletní lodě. V této oblasti Thajska naleznete i krásné písčité pláže, kvalitní turistický servis a nejkrásnější korálové útesy.

Naleznete zde i řadu významných památek,národních parků a watů. V jižním Thajsku, na Malajském poloostrově se těží cín, který se ve velkém i vyváží. Tím, že ze sousední Malajsie proniká do této části země islám, mění se charakter a vzhled země. Vzdálenost od jihu po sever činí 1 500km.Východní pobřeží (Thajský záliv)této země je velice vyhledávanou lokalitou pro dobrou dostupnost z Bangkoku a pro vyhlášené pláže. Nalézají se zde přímořská letoviska Pattaya, Ostrovy Ko Samet, Ko Sichang, Ko Chang a významné město Chanthaburi. V Bangkoku byste určitě neměli vynechat nádherný park se sochou krále Taksina (v 18. Století vyhnal z města barmánce a sjednotil území). V menších i ve větších městech uvidíte různé pohybové aktivity Thajců. Park, který je přes den poloprázdný se odbitím šesté hodiny naplní lidmi. Všichni bez rozdílu věku, pohlaví a postavení zde cvičí a běhají. V městě Bangkoku se nachází celá řada tržišť a velmi zajímavé waty v čínském duchu. Thajsko je země monzunových dešťů s tropickým podnebím. Pěstuje se zde hlavně rýže. Thajci jí přikládají veliký duchovní význam. Tato země je kulturní zemí s pohnutou historií. Lze zde nalézt mnoho krásných památek, usměvavé lidi a nádhernou přírodu. Velmi typické  pro tuto zemi je thajské divadlo, výborná kuchyně a hudba. Dávejte si pozor na klimatizaci. Thajci neznají míru a tak jí pouštějí většinou naplno. Setkáte se s ní v luxusnějších autobusech, vlacích, hotelích i obchodech. Je třeba si dávat pozor na časté střídání venkovních teplot s klimatizovanými místy. Ve většině velkých měst a rekreačních oblastech jsou turistické centra, kde zjistíte vše o památkách nebo konání různých slavností. Dají se tam sehnat i různé informační letáky, mapy a vstupenky. Pokud chcete přejít v Thajsku ulici, tak jste si dali nesnadný úkol. Doprava ve velkých městech je velice přetížená. Přechody pro chodce absolutně nikdo nerespektuje. Můžete ale sledovat domorodce, jak se hbitě proplétají mezi auty, rikšami a koly. Potom to prostě vyzkoušejte podle nich. Ono to většinou výjde.
Velké vážnosti se v tomto státě těší přátelství a rodina. Je zde samozřejmostí úcta k starším lidem a uctívání předků. Všichni Thajci milují děti a ostatní živé bytosti a mnohdy děti spí až do své svatby s rodiči v jedné místnosti. Úředním jazykem je thajština. Je to celkem těžký jazyk, který má pět tónů. Dále se jazyk také rozlišuje, zda mluví muž nebo žena. Taktéž thajské písmo je nejsložitějším na světě. Obsahuje zhruba 80 písmen. V turistických lokalitách a ve velkých městech se snadno domluvíte anglicky. Ale pokud se naučíte pár frází a slov v thajštině, vždy sklidíte velký úspěch. Názvy turistických cílů, jídelních lístků i památek jsou velmi často psány i v angličtině. V Thajsku vládne král Bhumibol – Ráma IX. Je to nejdéle žijící monarcha na světě – vládne od roku1946 a se svou královskou ženou Sirikit jsou svým lidem ctěni a milováni.

Podnebí:

Thajské podnebí je tropické s vysokou vlhkostí, vysokýma teplotami a vlivem monzunů. Duben a květen dosahují v průměru 35-36°C, jsou to měsíce s nejvyššími teplotami. V červnu přináší jihozápadní monzun deštnou sezonu zhruba až do konce října. Zimní monzun, který je severovýchodní přináší naopak suché počasí. Zimní monzun je cca od listopadu do konce února. V tomhle období jsou teploty v Thajsku nižší a srážky minimální.

Vízum:

Od 11.08.2011 při příjezdu do země pozemní cestou, nepotřebujete pro pobyt vízum. Pozor je to omezeno 30 dny. Pokud pojedete se sousedních států – Malajsie, Kambodža, Laos a Myanmar platí zde bezvízový styk pro pobyt jen 15 dní. Pro ostatní cesty si můžete vízum vyřídit na thajském velvyslanectví v Praze, nebo to necháte na CK. Při příletu do Bangkoku se Vám může stát, že budete vyzváni, abyste předložili zpáteční letenku, zajištěnou rezervaci ubytování nebo dostatečné množství finančních prostředků.

Celní předpisy: 

Zakázané jsou střelné zbraně, drogy, pornografie. Vyvážet bez povolení nesmíte zpodobnění Buddhy a starožitnosti.

Měna:

V přepočtu vychází 1 baht na 60-70 haléřů. 1bath = 100 satangů. Tou nejběžnější měnou pro směnu v Thajsku je americký dolar. Nejméně výhodné kurzy na směnu představují hotely, nejlepší a nejjistější banky. Běžné je ve velkých městech používání kreditních karet a vybírání peněz z bankomatu. Používat můžete i cestovní šeky. V odlehlých částech této země musíte mít u sebe potřebné množství peněz.

Očkování:

Očkování do Thajska není Vaší povinností. Před cestou je lepší se informovat na hygienické stanici nebo v centru cestovní medicíny na aktuální stav země. Doporučuje se očkování proti encefalitidě, tyfu a hepatitidě typu A, B.

Etiketa:

Thajci jsou velice vstřícný, usměvavý a přátelský národ. Velice dobře se s nimi vychází. Jejich náboženství je předurčuje k velké toleranci a to hlavně vůči cizincům. Přesto je ale lépe se informovat na zásady slušného chování, než se do této destinace rozjedete.
Při komunikaci s místními lidmi nikdy nezvyšujte hlas, nebuďte rozčílení nebo zuřivě negestikulujte – je to považováno za hrubost. Nedotýkejte se hlavy. V Thajsku je hlava považována za sídlo duše. Platí to i u dětí, ženy se nedotýkají mnichů. Nohy jsou považovány v této zemi za nečisté, a proto není vhodné sedět tak, aby směřovaly k jiné osobě. Nesmíte mít nataženy nohy směrem k soše Buddhy-je to považováno za urážku. Zouvání v Thajsku je zcela běžné ve watech, palácích, chrámech a v malých městech se zujete i v obchodech. Pokud jdete na prohlídku jakéhokoliv chrámu, musíte jít v čistém a zahalujícím oděvu. Alespoň ramena a kolena. Nesmíte se hlasitě projevovat. Na veřejných místech, v obchodech, restauracích je lepší se neoblékat výstředně, abyste předešli podrážděným pohledům a nechtěné okukovanosti. V Thajsku se považuje za velice neslušné opalování bez vrchního dílu plavek. Důležitým vybavením oblečení jsou kvalitní boty a lehká bunda do deště. Pokud se rozhodnete pro pobyt a nocování v přírodě pořiďte si dlouhé kalhoty, pevnou obuv, pokrývku hlavy, krém na opalování, sluneční brýle, repelent proti hmyzu, spací pytel a moskytiéru. Pozor! Ve vyšších polohách jsou velké rozdíly mezi noční a denní teplotou. V noci může teplota klesnout až pod nulu.

Bezpečnost:

Thajsko je poměrně bezpečná země, ale i tak si před cestou do této destinace zjistěte jaká je politická situace, jestli v některých částech země neprobíhají nepokoje nebo boje, nebo jestli tam není nebezpečí nějaké nákazy. V turistických centrech si dávejte pozor na své věci a před odletem domů se podívejte do zavazadel, jestli Vám tam někdo něco nestrčil.

Zdravotnictví:

Ve velkých městech je zdravotnictví na poměrně vysoké úrovni a budou Vám poskytnuty kvalitní služby. V odlehlých oblastech je pomoc v daleko menší míře, vyšší zdravotní riziko a celkově špatná dostupnost.

Elektrická síť:

Elektrické napětí 220 V, frekvence 50 Hz, v Thajsku narazíte jak na americký, tak evropský typ zásuvek. Do těch evropských pasují české dvoukolíkové zástrčky, pro ostatní typy je třeba použít redukci.

Náboženství:

hlavním náboženstvím je theraváda. Je to nejstarší škola buddhismu. 90% procent obyvatel Thajska jsou buddhisté. Dále je zde islám, animismus, hinduismus.

Zajímavosti:

Barvy thajské vlajky jsou modrá, bílá a červená. Červená barva symbolizuje národ, bílá buddhismus a modrá království.
Uctívání, oslavy a svátky. 

Doprava v Thajsku:

Doprava v Thajsku má velice mnoho podob. Můžete si vybrat nejdražší a nejluxusnější profesionální klimatizované autobusy nebo nejlevnější vlaky, které jedou krokem, jsou nacpány zvířaty, lidmi a pytli s rýží  

Jak do Thajska:

Nejběžnější způsob dopravy do Thajska do hlavního města Bangkoku je letadlem. Letenky si můžete zakoupit jak přímé, tak i s přestupem. Let trvá zhruba 12 hodin a cena letenky se liší podle ročních období a jednotlivých leteckých společností. V Thajsku naleznete i místní letecké společnosti, které spojují Bangkok s nejvýznamnějšími provinčními městy.

Nakupování:

Nejvýznamnější trhy najdeme v Bangkoku a Chiang Mai. Tyto trhy jsou ideálním místem jak poznat zvyky, místní lidi a nasát tu správnou náladu a atmosféru. Od svítání do poledne se konají ranní trhy a najdete na nich hlavně potraviny, maso, čerstvé ovoce i zeleninu, květiny, ryby, koření aj. večerní trhy začínají navečer a pulzují životem celou noc. Na večerních trzích naleznete keramiku, kovové výrobky, oděvy, hedvábí, ratan , bambus, výrobky ze dřeva i výrobky z horských kmenů. Z větší části jsou výrobky vyráběny ručně, neboť jsou Thajci velmi zruční řemeslníci. Pokud budete nakupovat na tržnici, musíte mít bahty. Kreditní kartou můžete platit v luxusních obchodech.

Smlouvání:

Smlouvání je v Thajsku zábava a velká vášeň. Měli byste ale znát předem přibližnou cenu zboží, abyste nenavrhovali nesmyslně nízkou cenu. Prodávající totiž potom ihned pozná, že nemáte ani ponětí kolik zboží může stát a může se Vám přihodit, že Vás ošidí. Při smlouvání se nerozčilujte ani negestikulujte. Je to považováno za hrubé a nevhodné, potom už neusmlouváte nic. Velmi dobré je, když se naučíte pár thajských slovíček a čísel. I když řeknete něco špatně, Thajci toto ocení a jsou ke smlouvání přístupnější. Suvenýr si odveze z této země každý-nejde odolat. 

Ubytování:

V Thajsku je velké množství ubytovacích zařízení. Najdete zde nejluxusnější hotely ve velkých městech a přímořských letoviscích. Ty jsou vybaveny tělocvičnami, bazény, restauracemi, obchody. Mají i střední kategorii penzionů, které jsou vybaveny klimatizací i koupelnami západního stylu. Nejlevnější kategorie je bungalov, či kemp. Tam je k dispozici jen postel nebo matrace, větrák, moskytiéra a velice výjimečně koupelna, která je na patře a nepočítejte s moc velkou čistotou. Také můžete v Thajsku tábořit v národních parcích na místě k tomu určeném. Většinou se platí 200 bahtů na osobu. Vezměte si sebou moskytiéru a přípravek proti komárům. Ceny ubytování se mění nejen podle ročního období ale i podle kategorie ubytování. Ceny se často zvyšují, když se v Thajsku pořádají různé slavnosti, festivaly, přehlídky, svátky.

Parky:

V Thajsku najdete 79 národních parků, z nichž je 18 mořských, které chrání pobřeží, mořské a ostrovní oblasti. Dále tam najdete 89 chráněných oblastí a 35 lesních rezervací. V dnešní době tyto parky pokrývají zhruba 13% území země. Většina z těchto parků je snadno přístupná a mají celkem nízké vstupné tj. zhruba 15-25 thb. Abyste pochopili thajskou přírodní historii a geografii měli byste navštívit alespoň jeden park.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články