Veřejné lázně v Afghanistánu

Lázně v Afghanistánu se nazývají Hammány a jsou to tradiční afghánské lázně, které nejsou jen místem pro očistu, ale hlavně místem pro shromažďování.

Za vlády Talibanu byly bohužel zakázány a zrušeny. Naštěstí je tomu v dnešní době jinak-dochází k jejich obnově. Veřejné lázně byly po mnoho let a po celá staletí místem pro očistu, pro diskuzi i pro odpočinek. Lázně vznikaly na základě velice přísných pravidel a požadavků islámu na očistu těla.

Hammány se zaplňují v Afghánistánu hlavně v pátek, kdy je v muslimských zemích volno. Tyto veřejné lázně naleznete skoro po celém muslimském světě, ale také v Budapešti. Hammán se dělí na tři části. Jsou to Barrání, což je mírná teplota v místnosti, potom na wustání to je teplota vyšší a nakonec na Džuwwání, kde je teplota nejvyšší. Většinou návštěvníci lázní jako první vstupujjí do místnosti s mírnou teplotou a potom se postupuje do té teplejší a nakonec do té nejteplejší.

Zhruba před desíti léty zahájil United Nations Development Programme program na obnovu hammánů v Afghánistánu. Nové hammány navazují na tradici ale nevyhýbají se ani novým technologiím. Organizace UNDP se zasadila o znovuotevření zhruba 30 veřejných lázní v hlavním městě Afghánistánu Kábulu, dále v Džalalabádu, Kandaháru, a v Mazar-i-Šarif.

Jak to vlastně v hammánu probíhá

Muslimové si musí úplně nejdříve odložit oblečení. Potom s ručníkem vstoupí do místnosti, kde je teplota nižší a omyjí si celé tělo mýdlem a speciální žínkou. Potom vstupují do teplejší místnosti, kde odpočívají a nakonec vstupují do té nejteplejší místnosti, kde se umyjí ještě důkladněji a provádí si peeling pomocí speciální houby s drsným povrchem. Na konci omývání může následovat masáž. Potom se návštěvníci veřejných lázní vracejí z té nejteplejší místnosti přes středně teplou místnost do té nejchladnější. Mezi místnostmi mohou návštěvníci popíjet kávu, pokuřovat z vodní dýmky, nebo pít mátový čaj.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články