Weight walking, Wiggle walking, Iso - walking a pěší turistika

Weight - walking

Weight - walking se často označuje také jako wodžing. Při této chodecké aktivitě jsou využívány zápěstní závaží nebo činky, jejichž hmotnost by neměla přesahovat 1 kg. Vyšší efektivita je zajištěna zátěží, která však při nesprávném využívání může způsobovat více komplikací než užitku, proto je nutné se zátěží zacházet opatrně.

Pohyb je podobný jako při joggingu, proto je důležité vědět, že zátěž nikdy neumísťujeme na kotníky, protože bychom tím výrazně zhoršili pohyb! Při této pohybové aktivitě je nutné myslet na to, že vyšší hmotnost neznamená jen větší efektivitu, ale i nezanedbatelně větší zátěž na pohybový systém.


Wiggle - walking

Někteří wiggle - walking označují jako houpavou chůzi. I zde je zachována základní struktura chodeckého pohybu. Je však výrazně zintenzívněná práce pánve, která pracuje do protipohybu trupu. Tento pohyb je výhodný zejména pro lidi, kteří mají problémy s přibíráním v pase.

Práce paží je charakteristická tím, že lokty směřují při pohybu vzad více do stran a při přechodu vpřed zase křižují ruce osu těla. Někteří autoři udávají jako největší nevýhodu zvýšenou zátěž na kyčelní klouby, jiní zase, že nejvíce je zatížena zejména oblast křížů.


Iso - walking

Iso – walking je obdoba chůze zaměřená na rozvoj sedacích a břišních svalů. Od ostatních podob chůze se liší tím, že do chodeckého pohybu intervalově zařazujeme izometrická cvičení (statická cvičení - při nichž je sval kontrahovaný, ale neprovádí žádný pohyb).

Např. nadechneme se a na předem určený počet kroků (např. tři kroky) stáhneme hýžďové svaly, následně na stejný počet kroků vydechneme a svaly uvolníme. Další kolo provádíme podobně, ale místo hýždí stáhneme břišní svaly. Toto cvičení je dost náročné, protože musíme sladit izometrii, dech a vhodné držení těla.

 

Pěší turistika

Pěší turistika jako nejrozšířenější druh turistiky je jednou z nejvyužívanějších pohybových aktivit. Kromě jejího pozitivního zdravotního významu má velký význam při psychické relaxaci i význam poznávací. Oblíbené jsou výlety a túry, vícedenní putování, výstupy na vrcholy i turistické srazy pod vlastními stany.

Využívá se na přemísťování jak v rovinatém, tak kopcovitém terénu. Pohyb je velmi podobný běžné chůzi. Tělo je vzpřímené, v kopcovitém terénu v mírném předklonu. Našlapuje se na celé chodidlo (mírně přes patu). Ruce jsou volně spuštěné a paže pracují ve střídavém rytmu s nohama, přičemž v náročnějším terénu mohou být mírně přikrčené.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus