Roznožování na BOSU (nůžky)
Roznožování vsedě na BOSU jsou známé i jako nůžky. Variant provádění je hned několik. Primárně cvik působí na velký přímý břišní sval. Tím že jsou nohy po celou dobu cvičení udržovány relativně nízko při podložce, důraz bude na spodní část břicha.
Roznožování vsedě lze cvičit na BOSU i na běžné tvrdé podložce. S využitím BOSU se spektrum účastnících svalů obohatí o stabilizační svaly. Pokud se cvik provádí na podložce, je k vidění častá chyba tzv.. mostování. Udržování těžkých nohou nad zemí ovlivňuje i na záda. Výsledkem je jeho nežádoucí záklon v bederní části páteře - tzv.. most.
Provedení:
Posaďte se na vrchol BOSU. Čím níže si sednete, tím těžší cvik bude. Naopak, čím dál za vrcholem BOSU (směrem k opřeným pažím) si sednete, tím menší hmotnost nohou budete pociťovat. Sezení za vrcholem tvoří k zdviženým nohám protiváhu.
Trup je fixován bez snahy pomáhat nohám. Po celou dobu pohybu dolních končetin zůstává mírně zakulacený. Oporu tvoří sedací svaly a břišní část páteře. Ruce jsou pevně opřeny o podložku. Pohled směřuje vpřed.
Zpevněte a zatáhněte břicho. Snažte se ho takto udržet během celé série. Silou břicha nohy vytáhněte do úvodní polohy. Pokud chcete pohyb zlehčit, mírně je pokrčte v kolenou. Zmenší se tak rameno síly, které na břicho působí. Při běžném cviku jsou však dolní končetiny natažené. Začněte provádět pohyb nohou od sebe. Roznožení je ohraničeno jen vaší ohebností. Jakmile dosáhnete krajní polohu, změňte pohyb a začněte nohy přinožovat. Opakování je u konce v okamžiku, kdy jsou nohy u sebe. Cvik je však možné provádět ve větším rozsahu - do překřížení nohou.
Pohyb je veden shora dolů. Nohy střídavě spouštějte po jedné dolů a následně je po jedné vracejte zpět. Zapojován je především přímý břišní sval.
Dýchání:
Dýchejte přirozeně v rytmu cvičení.
Chyby:
mostování - zaklánění trupu