Přednožování vsedě na přístroji je izolované cvičení. Do práce se kromě čtyřhlavého svalu zapojují i ostatní stabilizující svaly, ale intenzita jejich procvičení je velmi nízká.
Existuje mnoho různých typů přístrojů pro tento cvik, ale jejich funkce a nastavování je téměř stejná. Největší kritika tohoto cvičení je, že neúměrně zatěžuje kolenní klouby. Je to z části pravda, ale dá se to minimalizovat správným nastavením přístroje a správným prováděním cvičení.
Posaďte se tak, aby se celá zadní plocha stehna opírala o sedačku. Kolena přesahují mírně její okraj. Nejdůležitější je, aby kolena a kloub přístroje (ve kterém se provádí pohyb) zůstaly po celou dobu v jedné rovině. Tomu je pak třeba přizpůsobit nastavení měkkých opěrek pro kotníky. Trup by měl být v mírně zakloněné poloze. Rukama uchopte držadla, nebo se chytněte po stranách sedačky. Pomalým a kontrolovaným pohybem provádějte přednožení (extenzi). Kolena jsou v krajní poloze propnuta. Na okamžik v této poloze vydržte. Po asi dvou sekundách se zvolna vracejte do výchozí polohy. Aby nedocházelo k namáhání kolenního kloubu, nesmí v něm úhel klesnout ve výchozí poloze pod 90.
Ve výchozí poloze se nadechněte. Během vypínání je dech zadržen. Během spouštění nohou do výchozí polohy následuje výdech.
Pokud úhel v kolenním kloubu při výchozí poloze klesne pod 90 ˚ (namáhání kolenního kloubu).
Prudké spouštění nohou.
Švihové cvičení.
Přerušení pohybu ve výchozí poloze.
Těžká (nepřiměřená) závaží působí negativně na kolenní klouby a neumožňují přepnutí kolen v krajní poloze.
Při předklánění nedochází k zapojení přímého svalu stehenního.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu