Ze stoje spojného zanožení na multipressu

Tento cvik je obdobou cviku výpady jednonož ze stoje spojného prováděných z obouruční činkou bez multipressu. Multipressové zařízení slouží jako pomocný prostředek při cvičení, který zabraňuje vykonávat nežádoucí pohyby, ale na druhé straně má nevýhodu v tom, že nelze optimálně přizpůsobit osobnímu stylu každého cvičence.

Vhodný je především pro začátečníky, který si na tomto přístroji mohou nacvičit vhodnou techniku pohybu.

Výpady (v našem případě zanožení) představují jeden z nejúčinnějších prostředků při rozvoji stehenního svalstva. Do pohybu se zapojují čtyřhlavý sval stehenní (m. quadriceps femoris), krejčovský sval (m. Sartorius), flexory stehna, velký a střední hýžďový sval (m. gluteus maximus a medius), abduktory a aduktory stehna.

Cvičení začíná ze stoje spojného, kdy je činka multipress položena na ramenou. Celý trup i nohy jsou zpevněny a hlava je vzpřímená. Pohyb vychází ze zanožení jedné dolní končetiny do maximální možné polohy, tak aby zanožená dolní končetiny byla v neustálém natažení případně v minimálním pokrčení v kolenním kloubu. Přední končetina je v pokrčení mezi 90-110 stupni. V této krajní poloze následuje impuls z přední končetiny, kde za pomoci vypínačů (quadriceps) dochází k návratu do výchozí polohy a celý pohyb se opakuje na opačnou dolní končetinu. Během cvičení je celé přední chodidlo v neustálém kontaktu s podložkou. Co se týče správnosti dýchání postup je následující: při přechodu do zanožení je vdech a při zpětném pohybu výdech.

V případě, že si chcete cvičení ztížit, podložte si pod chodidlo stupínek, což vyvolá ještě větší tlak na čtyřhlavý sval stehna.

 

Chyby:

překročení 90 stupňového úhlu v kolenním kloubu - vede k poškození jemných struktur a vaziv v této oblasti

slabě vázaný a nezpevněný trup, především oblast dolních zádových svalů - vede k bolestem v této oblasti a zbytečnému namáhání této svalové partie

nepravidelné dýchání - nedostatek kyslíku vede ke zpomalení pohybu a hromadění metabolitů (kyseliny mléčné)

celý pohyb má být plynulý bez pohupování a kmitání

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus