Navzdory maximální snaze o izolované procvičení velkého prsního svalu (m. pectoralis major), se pohybu účastní i přední část svalů deltových. Jejich zastoupení v cvičení je však výrazně menší než při cvičení tlakových. Další výhodou pec-decku je, že na rozdíl od tlakových cvičení účinněji rozvíjí vnitřní část prsních svalů.
Posaďte se na přístroj tak, aby záda spočívala na opěrce a nohy byly pro lepší stabilitu opřeny asi na úrovni ramen. Pokrčte ruce v loktech asi do pravého úhlu a zapřete předloktí do podložky. Horní část paží by měla být rovnoběžná s podložkou a přibližně v jedné linií s rameny. Před prvním opakováním se nadechněte a začněte mačkat ruce k sobě. Zadržený dech pomáhá stabilizovat trup. Po překonání největšího odporu vydechněte. Krajní poloha je v okamžiku, kdy se opěrky před tělem zlehka dotknou. V tomto okamžiku se zapojuje vnitřní strana prsních svalů. Pro účinnější kontrakci v této poloze asi na jednu až dvě sekundy zastavte a začněte se kontrolovaně vracet do startovací polohy. Čím více ruce spustíte, o to účinněji se zapojí vnější část prsních svalů. Spouštět ruce velmi za úroveň ramen se však nedoporučuje, protože se zvyšuje riziko zranění.
Nádech nastává při roztahování paží a výdech po překonání největšího odporu ve fázi přitahování rukou před tělem.
Nadměrná hmotnost a z ní pramenící další chyby.
· Hřbet nespočívá po celou dobu cvičení na opěrce.
· Trhané pohyby a snaha o pomoc jinými svaly.
· Nedotčení se opěrek před tělem. Jestliže před tělem je pohyb paží dokončen, cvičenec se významně zkracuje o výhodu tohoto cvičení - účinné procvičení vnitřní strany prsního svalu.
· Nesprávné nastavení přístroje a špatně uložené ruce na opěrkách
· Snaha o začátek cvičení bez pomoci nožní páky, která posouvá opěrky vpřed (možnost poranění).
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu