Výsledkem takového procházení zadní hlavy ramen může být neestetický výsledek. Druhým důvodem proč se cvičí méně, je i neznalost většího počtu cvičení na tuto partu.
Dnešní cvik nepatří mezi objemové a lze mu přiřadit spíše přívlastek vyrýsovací. Jeho místo je především na konci tréninku ramen - po sériích na přední a střední hlavu. Kromě zadní hlavy deltového svalu, pro který je tento cvik primárně určen, zapojuje i střední část trapézového svalu, sval rombický, malý sval oblý a podhřebenový sval.
Postavte se do středu mezi protisměrné kladky. V případě, že jste nižšího vzrůstu, využijte např. schůdek, či vhodnou bedničku přiměřené výšky. Pokud vzrůst nepředstavuje problém, zaujměte postoj, kde je přední noha v nepatrném výpadu vpřed. Uchopte držadla nadhmatem tak, aby v pravé ruce bylo levé a v levé ruce pravé držadlo. Pohyb nezačínejte se zkříženýma rukama (nežádoucí přetěžování zadní hlavy deltového svalu)! V úvodní poloze jsou ruce s držadly před tělem - v upažení povyšují. Začněte tahat kladky tak, aby pohyb vycházel z práce delty a zad, ne ze síly paží. Ruce jsou mírně pokrčené v loktech, které se snažte táhnout za tělo. Po dosažení této krajní polohy na okamžik vydržte. Aby byl cvik účinný, je důležitý plný rozsah pohybu a toto krátké procítění svalů v krajní poloze. Po jeho dokončení začněte kontrolovaný návrat do úvodní pozice.
Před začátkem opakování se nadechněte a následně zadržte dech. Docílíte tím zpevnění těla a lepší kontrakci. Po dosažení krajní polohy vydechněte a pokračujte v návratu.
Provádění cviku s překříženýma rukama
Tažení kladek převážně silou paží
Nesprávné dýchání
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu