Stahování kladky s nataženými pažemi zapojuje velký zádový sval a to zejména jeho spodní část. Dále se pohybu účastní velký sval oblý, sval rombický, jakož i velký (jeho spodní část) a malý prsní sval.
Způsobů jak cvik provádět je samozřejmě více. Pokud si chceme cvičení zlehčit na výše uvedené partie, je vhodné cvičit v předklonu, jak je vidět na obrázcích. Pokud však chceme naplno využít potenciál tohoto cviku, trup by měl zůstat vzpřímený během celé doby cvičení. Paže musí zůstat natažené nebo mírně pokrčené v loktech. Pokud jsou ruce v loketním kloubu příliš pokrčené, nejenže se začne zapojovat biceps, ale přesune se i místo působení. Zatímco u narovnaných paží se zapojuje dolní část velkého zádového svalu, s narůstajícím úhlem v loketním kloubu se zapojuje horní část velkého svalu zad.
Uchopte kladku horním úchopem na šířku ramen. Ve startovní poloze se kladka nachází v předpažení nahoru - nad úrovní očí. Nohy jsou ve stoje rozkročné také na šířku ramen. Druhá varianta postavení nohou - jedna noha je ve výpadu a trup v předklonu.
Pusťte ramena více vpřed a začněte plynule stahovat kladku nataženýma rukama. Trup přitom musí zůstat pevný, bez náznaků změn v poloze těla. Vědomě při tom zapojujte spodní část zad. Po dosažení dolní krajní polohy na okamžik vydržte a zapojované svaly prociťte. Po těchto asi dvou sekundách se kontrolovaně vraťte do úvodní polohy.
Pro lepší stabilitu polohy trupu při cvičení, je dech při tahu kladky dolů zadržen. Po dosažení spodní polohy kladky, vydechněte. Při návratu do startovní polohy následuje nádech.
Nestabilní poloha trupu - její změny v průběhu cvičení.
Nepřiměřená zátěž a s tím spojené další chyby.
Nesprávné dýchání.
Přílišné krčení loktů při cvičení.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu