Zanožování s kladkou ve stoji

Většina lidí zahrnuje procvičování hýždí do tréninkové jednotky věnované nohám jako celku. Cvičení jako dřep, nebo tlaky nohama na přístroji (leg-press) jsou komplexní cvičení na spodní část těla a poskytnou tak procvičení i sedacích svalů.

Pokud však chcete trénink zaměřit více na zdokonalení svých sedacích partií, zkuste zařadit do tréninku cvičení, které se sedacím svalům věnují izolovaně. Do skupiny těchto cvičení patří i zanožování.

Do práce se zapojuje velký sedací sval, střední sedací sval a malý sedací sval. Podle techniky provádění pohybu je důraz kladen na velký sedací sval, nebo na střední a malý sedací sval.
Pokud je zanožování prováděno co nejvíce v ose těla, klade se důraz na velký sedací sval (zanožování dovnitř).
Pokud je pohyb při zanožování směrem od středu osy těla (ven), důraz je na střední a malý sedací sval.

 

Provedení:

Po upevnění řemenu na kotník např. pravé nohy (lanka kladky se spodním vývodem), levou nohou odstupte od stroje asi půl metru. Aby pohybu nic nebránilo, je vhodné podložit pod volnou levou nohu kotouč, nebo se alespoň levou nohou postavit na špičku. Pravá noha je v kolenním kloubu mírně pokrčena a zpevněná. Po vědomém zaťatí sedacích svalů pravé nohy nastává fáze zanožování. Velikost zanožení nesmí být na úkor předklánění trupu. Hřbet je po celou dobu narovnaný. Ve fázi největšího zanožení na chvíli zadržte dosaženou pozici. Po tomto krátkém zadržení se noha kontrolovaně vrací do výchozí polohy.

 

Dýchání:

vydechnutí nastává v průběhu nejtěžší fáze zanožování. Nádech v době návratu do výchozí polohy, nebo mezi opakováními.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus