Skolióza
Skolióza představuje jedno z nejrozšířenějších onemocnění páteře. Z hlediska anatomie a kineziologie je skolióza jakékoliv zakřivení páteře ve frontální rovině.
Taková definice však není úplná, protože obratle často mění svoji polohu i v rovině transverzální - tedy rotují. Řečeno lidskou řečí, skolióza je vykřivení páteře do strany - vpravo, vlevo, nebo jejich vzájemná kombinace. Pokud budeme brát takové pojetí doslovně, trpí skoliózou většina dospělé populace.
Pravou skoliózou, která se již považuje za zdravotní problém, netrpí velké procento lidí, ale pokud do skoliózy zahrneme i velmi časté skoliotické držení těla, mělo by ji velké procento lidí a sportovců nevyjímaje. Zde však není poloha páteře ještě pevná - fixovaná.
Z hlediska tvaru zaoblení rozeznáváme dva základní typy skoliózy. Za jednoduchý a nejčastější typ se považuje tvar, kdy páteř připomíná písmeno C – tzv. velkooblouková skolióza. Druhým typem je skolióza ve tvaru písmene S - tzv. kompenzovaná skolióza. Zde dochází k vychylování obratlů vpravo i vlevo. Kromě zakřivení v hrudní části (například oblouk v pravo) je toto vychýlení kompenzováno vychýlením vlevo v bederní části.
Někteří autoři uvádějí, že skolióza je do jisté, nepatrné míry nutná, protože si to vyžaduje vnitřní uspořádání orgánů. V případě však, že je zakřivení příliš velké, může to mít negativní dopad! Nejenže už na první pohled odstává jedna z lopatek a jedno z ramen je vyšší než druhé, vnitřní orgány se také přizpůsobují novému prostředí. Skolióza se totiž často nespojuje jen s vychýlením do stran, ale také s rotací obratlů kolem podélné osy. Žebra se posouvají a hrudník tak mění svůj tvar. Orgány se ve stísněných místech zmenšují a naopak v jiných místech chorobně rostou. Skolióza většinou nebolí, takže bývá často podceňována!
Mezi nejčastější příznaky patří:
Vyčnívající lopatka
Jedno rameno vyšší než druhé
Vykřivení v bederní části
Změna vzrůstu člověka - zkrácení trupu v důsledku zvětšení pravolevého vykřivení.
Únava po dlouhém sezení nebo stání
Aby bylo možné rozeznávat závažnost onemocnění, používá se měření ve stupních:
1. stupeň A do 10 °
1. stupeň B do 30 °
2. stupeň do 60 °
3. stupeň do 90 °
4. stupeň nad 90 °
Poznámka:
1. stupeň A do 10 ° je zakřivení, které se ještě nepovažuje za nezdravé, chybné.
Jak vzniká skolióza?
Příčiny vzniku mohou být různé. Až 80% skoliózy však vzniká z neznámého, nevysvětlitelného důvodu a to ve věku 10 - 18 let. Procentuálně jí trpí více ženy. Takovou skoliózu označujeme jako idiopatickou. Mezi možné příčiny vzniku zakřivení se považují genetické předpoklady, zánětlivá onemocnění páteře, úrazy páteře a podobně.
Existuje ještě jedno (i z hlediska sportu) důležité dělení skoliózy na:
funkční
strukturální
U funkční je možné během vyšetření vrátit pasivní nebo aktivní páteř do správné polohy. Říkáme, že poloha ještě není fixována. V takových případech do značné míry dokáží k nápravě pomoci speciální cvičení. Znamená to, že pokud se takové zdravotní oslabení podchytí, dá se pod vhodným vedením výrazně zmírnit. Pravdou však je, že se většinou zanedbá a po čase se z funkční skoliózy stane skolióza strukturální, tedy fixovaná. Zde již cvičením lze dosáhnout podstatně méně a často u těžších případů pomůže jen lékařský zákrok.