Prsa - plavecký způsob
Prsa jsou nejstarší a nejznámější plavecký způsob a mezi běžnou populací i nejrozšířenější. Z pomezi čtyř základních plaveckých způsobů - kraul, znak, motýlek a prsa, je tento nejpomalejší.
Plavec je ve vodě položen na''prsou''a pohyby rukou a nohou provádí současně. Tělo je při základní (splývavé) poloze téměř horizontálně. Úhel mezi hladinou a tělem plavce se může měnit ze 4 do 15 stupňů.
Práce nohou:
Nohy vykonávají pohyby současně a symetricky. Mezi časté chyby nohou patří např. křivý střih.
Pohyb lze rozdělit do dvou fází - přípravné (krčení) a záběrové (natažení). Na začátku jsou nohy natažené a uvolněné. Nohy se začínají krčit v kolenním a kyčelním kloubu. Krčení musí zůstat pomalé, protože se jedná o pohyb působící proti směru plavání. Rychlejší provedení by mohlo vyvolat i silnější zpětný impuls. Během krčení dochází současně k vytočení kolen a kotníků do stran (paty směřují k sobě a prsty ven). Taková poloha nohou se nazývá dýmky. V závěru krčení je úhel v koleni přibližně 90 stupňů. Mezi trupem a stehnem je úhel 120 - 150 stupňů. V okamžiku ukončení krčení a vytáčení nohou nastává aktivní práce nohou, čili kop. Ten by měl být švihový a 2 - 3 krát rychlejší než krčení. Pohyb probíhá po kruhové dráze, zpočátku vzad a ven, až se nohy v závěru opět natažené spojí. Hlavní záběrovou plochu prsařských nohou tvoří chodidla a vnitřní strana bérce.
Práce paží:
Stejně jako pro nohy, tak i pro práci rukou platí, že pohyb musí být prováděn současně a symetricky. Pohyb se skládá ze tří fází: přípravná, záběrová a natažení. Pohyb začíná ze splývavé polohy, kde jsou ruce natažené ve vzpažení dlaněmi dolů (přípravná fáze). Záběr začíná v okamžiku zachycení vody - pohyb, kdy se paže pohybují dlaněmi šikmo ven, dolů do stran. Hlavní záběrové plochy jsou dlaně a předloktí. Po asi 30 cm se ruce začínají v loktech krčit. Záběr dále pokračuje krčením a pohybem do stran a vzad. Lokty jsou tlačeny směrem nahoru, ale nesmí se dostat nad úroveň ramen. Dráha záběru připomíná tvar srdce. Záběr je u konce v okamžiku, kdy se dlaně dostanou za úroveň ramen. Po dokončení záběru dává plavec paže pod tělo a následně je napíná do splývavé polohy.
Souhra pohybů:
Práce paží se pravidelně střídá s prací nohou. Po dokončení prsařského kopu nastává na okamžik krátká přestávka, po které je proveden záběr pažemi. Záběr je realizován až v okamžiku, kdy jsou nohy propnuté. Před dokončením záběru rukama se nohy už krčí - vykonávají přípravnou fázi.
Dýchání:
Při dokončování záběru paží se hlava vynořuje a nastává nádech. Po dokončení nádechu se hlava vrací zpět pod hladinu. Dochází k natažení paží do splývavé polohy. Současně s natažením plavec vydechuje ústy i nosem.