Cvičení ve vodě – aquafitness
Už dlouhý čas se bazén využívá jako místo pro plavecký trénink a jako účinný prostředek rehabilitace. Bazén však nemusí být vždy jen místem, kde se plave.
Prostředí vody je velmi odlišné a umožňuje tak cvičení, které by člověk na suchu dělat nemohl. Asi nejznámějším prostředkem tělesného rozvoje v prostředí vody, pokud nepočítáme plavání, je aqua aerobik. Kromě něj však existují i méně známé a oblíbené aktivity jako chůze ve vodě, běh ve vodě a jiné.
Pestrá nabídka cvičení, které lze provádět ve vodním prostředí, umožňuje zvýšení fyzické kondice, tvarování těla a redukci tělesné hmotnosti. Navíc schopnost vody nadnášet působí šetrně na naše klouby a je tak vhodným místem pro cvičení lidí s nadváhou. Dlouhodobým a pravidelným cvičením ve vodním prostředí se výrazně snižují rizika a často zcela odstraňují problémy s krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu nebo tuku. Prostředí vody uklidňuje a je tak vhodné pro každého, kdo chce alespoň na chvíli zapomenout na každodenní stres.
Odpor vody je 7 až 12 násobně větší než je odpor vzduchu. Pohyby jsou tak mnohem pomalejší, což v některých případech může být výhodou. Snižuje se riziko zranění a pohyb je vždy pod kontrolou. Během cvičení ve vodním prostředí jsou zapojeny svaly - antagonisté i agonisté. Hovoříme o tzv. svalové rovnováze. Pro lepší pochopení uvádíme příklad. Při ohnutí paže v loketním kloubu působí biceps jako ohýbač. Pokud ruku chceme vrátit do přímé polohy zapojuje se triceps, který působí jako natahovač. Pokud na suchu chceme cvičit například bicepsový zdvih, zapojujeme pouze biceps, protože o návrat do výchozí polohy se již postará gravitace. Ve vodním prostředí to však neplatí. Vlivem velkého odporu vody a její schopnosti nadnášet je třeba zapojit pro natažení paže triceps.
A co budeme pro cvičení ve vodě potřebovat? Vhodné jsou jednodílné plavky, v mnoha bazénech vyžadována plavecká čepice a správně náčiní. Pro jednoduché lehké posilovací cvičení postačí práce s vlastním tělem. Ti zdatnější jistě využijí náčiní, které vodě klade odpor. Náčiní může vypadat například jako "desky - (pádla) na ruce". Čím větší plochou se působí proti vodě, tím bude cvičení namáhavější.
Pro obézní lidi je vhodné zvolit chůzi ve vodě. Nadnášení vody eliminuje tvrdé nárazy a zabraňuje tak přetěžování kloubů. Aby byl tento prostředek účinný, je třeba chodit alespoň 20 minut.