Petanque
Ve Francii potkáte hráče s koulemi téměř v každém parku. Hráči říkají, že tato hra je balzámem na vystresované nervy. V encyklopedii se uvádí, že petanque je hra, která pochází z jižní Francie.
Hraje se na neupraveném terénu s těžkými kovovými koulemi a terčem je malá dřevěná kulička, nazývaná prasátko nebo BIB. Podstatou hry je hodit těžké kovové koule co nejblíže k malé dřevěné kuličce.
Trocha historie
Archeologické nálezy dosvědčují, že těžké koule se využívaly nejen v boji, ale i na hru. Ve starověkém Řecku za vlády Alexandra Velikého byl oblíbený vrh koulí. Byla kamenná, a tak se Řekové snažili vyvinout co největší sílu a hodit koulí co nejdál. Římané kladli důraz více na obratnost, podstatou jejich hry bylo trefit kouli co nejblíže k cíli. Byli to pravděpodobně Římané, kteří tuto hru v 6. stročí př.nl. přinesli do jižní Francie, kde se rozšířila zejména v okolí měst Marseille a Lyon. Ve středověku byla tato hra velmi oblíbená mezi pospolitým lidem, ale protože se hrávala s dřevěnými koulemi, z nichž trčely hřebíky, docházelo při ní k častým zraněním. Hry s koulemi byly ve Francii i nadále velmi populární, v minulém století tam vznikla dokonce Národní federace her s koulemi (1933).
Provensálská hra
Předchůdkyní petanque byla provensálská hra, která má dodnes své příznivce. Vznikla v oblasti zvané Provence, od ní byl odvozen její název. Název petanque však podle jedné legendy vznikl ze slovního spojení "pieds tanqués", což vyjadřuje, že se tato hra hraje s nohama u sebe. Jistý chlapík v jihofrancouzském městě La CIOTAT měl zdravotní problémy s nohama, a proto při hře s koulemi vždy seděl na jednom místě. Díky tomu byl jeho výkon velmi přesný, a tak dosahoval vynikajících výsledků. To inspirovalo i ostatní hráče k tomu, aby koulemi házeli vždy z jednoho místa na cíl, kterým byla právě malá dřevěná kulička.
Jak se stát hráčem? Výhodou petanque je, že se dá hrát prakticky kdekoliv. Stačí rovná a volná plocha.
Je to velmi snadné, k této hře nejsou potřeba žádné speciální schopnosti, kromě chuti zahrát si. Vybavení hráče se vejde do malého kufříku či přenosné tašky. Potřebujete sadu tří ocelových koulí, hadřík na jejich utírání, malou dřevěnou kuličku, metr na měření vzdálenosti koulí od dřevěné kuličky.
Petanque můžete hrát na neupraveném terénu, nejlepší je pískový s drobným štěrkem, méně vhodný je travnatý povrch, nejnevhodnější je písečná pláž, protože koule se do písku spíše zaboří a tak jen těžko využijete nějakou herní techniku. Profesionální hráči ho hrávají na speciálně upravených hřištích s mantinely. Jejich povrch musí být dostatečně tvrdý, odolný vůči dopadajícím koulím. Zároveň však musí být propustný, aby stačil absorbovat například dešťovou vodu.
Stručná pravidla hry Petanque
Petanque mohou hrát dvě tříčlenná družstva, přičemž každý hráč má dvě koule nebo dvě dvoučlenná družstva, pak má však každý hráč tři koule. Petanque si mohou zahrát také pouze dva hráči, tehdy mají oba tři koule.
Zápas se hraje, dokud jedna strana nedosáhne 13 bodů. Pokud hrají družstva, je možno hrát zkrácenou verzi, tedy do 11 bodů. Za bod se považuje každá koule, která je po ukončení hry blíže k dřevěné kuličce než první nejbližší soupeřova koule. Prasátko, čili dřevěná kulička, se hází z místa odhozu, které je vyznačeno kroužkem na povrchu, jeho průměr je 35 - 50 cm, tedy takový, aby se tam vešla obě chodidla. Musí být vzdálen 1 metr od hranice hřiště. Prasátko musíte hodit v rozmezí 6 až 10 metrů od místa odhozu, ale zároveň nejméně 1 metr od hranice hřiště nebo od jakékoli překážky. První hází družstvo, které házelo i dřevěnou kuličkou. Po hodu dřevěnou kuličkou již nelze upravovat povrch hrací plochy. Po dopadu koule je vhodné označit i její polohu, usnadní to měření její vzdálenosti od dřevěné kuličky. Pokud jsou dvě koule (každá z jiného družstva) stejně vzdálené od prasátka a družstva již nemají žádné koule, hra se anuluje.