Zkuste to po schodech
Rozhodli jste se doběhnout svou ztracenou kondici na schodech? Buďte opatrní. Běhání po schodech není pro začátečníky, jde o fyzicky náročnou aktivitu! Nedělejte si z něj hlavní tréninkovou náplň.
Tento druh tréninku by měl být tabu pro lidi, kteří mají nadváhu či obezitu, problémy s páteří, koleny, kyčelními klouby nebo absolvovali jejich operaci, "varuje trenérka Lucia Medeková. Je také třeba zvážit věk i stav srdečně-cévního systému.
MAXIMÁLNÍ DVAKRÁT
I když se do běhu po schodech více zapojuje trup a posilují se břišní svaly, měl by sloužit spíše na zpestření tréninku a na chvilkové zvýšení zátěže. Pokud patříte k pokročilým běžcům, stačí, když schody zařadíte do programu jednou, maximálně dvakrát do týdne. Snažte se zdolat jejich spíše na začátku tréninku. "Samozřejmě, po úvodním zahřátí organismu. Vhodný je lehký strečink a pomalejší běh. Tak připravíte tělo na zátěž, "radí odbornice. "Běh po schodech je náročný na sílu i výkon. Pokud ho zařadíte na konec tréninku, riskujete zranění. Organismus je v této fázi již vyčerpán. " Výhodou schodů oproti kopcovitém terénu je tvrdší, rovný povrch a zábradlí. V době krize se tak máte čeho chytit.
POZOR NA KOLENA
Běh po schodech vyžaduje kvalitní obuv. V případě širších schodů se chodidlo snažte klást přes patu. Hmotnost těla tehdy spočívá na sedacím a stehenních svalů. Při běhu po špičkách budete zbytečně zatěžovat koleno. Šetřete si ho na sjíždění. Pohyb dolů je pro koleno vždy náročnější než výstup nahoru. Během celého běhu pravidelně dýchejte. Nepouštějte se do tréninku bezhlavě a poslouchejte signály těla. Zejména muži se často "vyhecovat" do fáze, kdy neustálé vybíhání a sbíhání nemá nic společného se zdravým sportováním. Síly si rozložte. Hned při prvních znacích únavy, jakými jsou píchání v boku, zrychlený dech, bušení srdce či neposlušné nohy, zpomalte, případně se zastavte a snažte se pravidelně dýchat. Do běhu se už raději nepouštějte.
Sportujte vyváženě
Zejména ženy se schodům často vyhýbají, protože se obávají nárůstu svalstva v oblasti hýždí a stehen. "Pokud schody vyběhnete jednou za týden, nemusíte mít obavy. Svalstvo se jen zpevní, jeho objem se výrazně nezvětší, "vysvětluje Lucia Medeková. "Při příliš intenzivním tréninku a genetické predispozici se však může tento problém objevit. Sportování vyžaduje vyváženost a systém. Stačí dodržet základní pravidla a potíže nepřijdou. "Pokud jste se rozhodli pro běh po schodech, nezapomeňte na závěrečný kvalitní strečink. Při této fyzické aktivitě se výrazně zkracují svaly.