Běžecká obuv

Mnohé sporty jsou náročné na vybavení a často vyžadují pro realizaci i speciální prostory. Tato náročnost jde pochopitelně do peněz. Rozhodně však do této skupiny aktivit nepatří rekreační běhání nebo chození.

Prakticky jediná věc, která by se neměla při přípravě na běh zanedbat, je výběr správné obuvi. Je zvláštní, kolik lidí si kupuje na běžné chození značkové, kvalitní tenisky, ale pro sportování jim postačí cokoliv, protože je stejně nikdo při běhání nevidí. Pořízení běžecké obuvy není věcí módy či krásy, ale zdraví každého běžce. Častým důvodem ukončení rekreačního běhání jsou totiž zdravotní problémy a jednou z příčin může být nevhodná obuv.

Představte si, že v průběhu jednoho kilometru běžec provede 600 až 800 skoků a tedy i dopadů. V průběhu každého z nich vznikají otřesy, které tělo musí nést. Čím více běháme po tvrdším podkladu, tím větší budou tyto negativní účinky. Asi nejznámějším negativním účinkem je ochabnutí svalů klenby nohou - ploché nohy. Při použití nevhodné obuvi s nedostatečně tlumivým účinkem však trpí celé tělo. Jako první si to "odnesou" kotníky, pak kolenní a kyčelní klouby a nakonec páteř.

Při správné technice běhu se jako první dotýká země pata. Právě přes ni prochází energie, kterou musí tělo eliminovat. Materiál podpatku boty musí být dostatečně měkký, aby nárazy tlumil. Při tvrdém podpatku je riziko zranění pohybového aparátu mnohem větší. Na druhé straně pokud je podpatek příliš měkký, snižuje se stabilita a noha bude mít tendenci k odchylkám v kotníkovém kloubu. Zde je potřeba vzít v úvahu i fakt, že používané materiály velmi rychle ztrácejí běháním své tlumivé vlastnosti. V současnosti je však na trhu již dostatek tenisek se vzduchovou bublinou (vzduchové podrážky). Tato technologie je při tlumení nárazů velmi účinná a ani po dlouhodobém používání se tyto vlastnosti výrazně neztrácejí a představují ideální volbu pro běh, stejně jako pro chůzi a aktivity bohaté na skoky a poskoky.

Při výběru je nutné řídit se sportovním zaměřením konkrétního modelu tenisek, protože každý sport je jiný a jinak zatěžuje pohybový aparát. Tvarovaná klenba a dostatečné větrání by měly být samozřejmostí. A co se týče velikosti, doporučuje se, aby (u běžecké obuvi) měl palec vůli asi půl centimetru. Pokud tento prostor chybí, vznikají puchýře a otlaky.

Tak co, stále si myslíte, že botám není potřeba věnovat pozornost a mělo by se na nich šetřit?

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus